• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sorunlarını müzikle aşan Karşıyakalı:

Sorunlarını müzikle aşan Karşıyakalı: Nazan Öncel

12.03.2018, 17:08

Hayatı ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’a benzeyen , “Sokak kızı” isimli şarkısıyla adeta çocuklukta yaşadığı sorunları dile getirdi. Zamanla kendisini öyle geliştirdi ki acılarını müzikle iyileştirerek Türkiye’nin en ünlü sanatçıları arasına ismini yazdırdı

KÜLTÜR VE SANAT BAŞKENTİ İZMİR - GÜRKAN ERTAÇ

İzmirli ünlü sanatçı Nazan Öncel'in hayatı roman olur.
1956'da Karşıyaka'da doğan sanatçının ünlendiği Sokak Kızı ismindeki şarkısı aslında kendini anlattığı bir eserdir. Zira, doğduğunda babası evi terketmiş, daha sonra annesinden ayrılmış, 9 yaşında üvey baba tacizine uğramış bir talihsiz genç kız... Nazan Öncel sanat hayatında üne kavuşmak için pek çok dikenli teli aşmak zorunda kaldı. 1982'deki ilk albümü tutmayınca, TRT için demolar yapmayı bıraktı, sadece sahneyi seçmek zorunda kaldı. 9 yıl sonra çıkardığı Bir Hadise Var albümünün satış başarısıyla da sağlam, kalıcı ve büyük bir başlangıç yaptı.

MÜZİK HAYATA BAĞLADI

Öncel, 1975'te İzmir Radyosu yarışmasında birinci oldu. Müzik dünyasında yeni bir İzmirli olarak lanse edilen genç şarkıcı, 1980'de Hırçın Kız ve 1981'de Neden adlı 2 özgün bestesiyle Eurovision Şarkı Yarışması elemelerine katıldı ve ilk 15'e girme başarısını gösterdi.
1986 'da İstanbul'a yerleşen sanatçı, hem özel bir şirkette muhasebeci olarak çalışıyor, hem de beste yapıp, Timur Selçuk dershanesinde gitar dersleri alıyordu.
1991'de söz ve müziği kendisine ait Bir Hadise Var' büyük başarı gösterdi. Albümdeki Aynı Nakarat ve Gitme Kal Bu Şehirde, Aşık Değilim Olabilirim, Nokta Nokta ve Ağla Erkeğim, Bir Hadise Var gibi parçaları çok sevilerek Nazan Öncel'e hak ettiği yere getiren eserler oldu.

50 YILIN EN İYİ ŞARKISI

1994'te "Ben Böyle Aşk Görmedim" albümüyle büyük bir başarı yakalayan Nazan Öncel, "Aşk Beklemez", "Nazınla Dünya", "Geceler Kara Tren" ve "Dillere Düşeceğiz" gibi hit parçaları kazandırdı.
Öncel'in "Gidelim Buralardan" albümü, eleştirmenlerce son 50 yılın en iyi albümü seçildi, Çek Cumhuriyeti radyolarında haftalarca çalındı, o artık Türkiye'nin müzik elçisi olmuştu. Bu şarkı Mete Özgencil yönetmenliğinde H8 kamerayla çekilip İletişim Fakültesi'nde derslerde öğrencilere örnek gösterildi.

SANATÇI YETİŞTİREN YILDIZ

Öncel, 1996'da Sokak Kızı albümüyle tarzını sertleştirdi. "Sokak Kızı", "Erkekler de Yanar", "A Bu Hayat" ve "Bırak Seveyim Rahat Edeyim" gibi parçalar onu zirveye taşıdı. 1999'daki Demir Leblebi isimli albümü Türkiye'ye eşik atlatan ve sosyal sorumluluklara işaret eden bir yapıttı, Göç ve Sokak Kızı albümleri gibi zirve yaptı.. "Aşıklar Parkı" ve "Bu Havada Gidilmez" isimli şarkıları albümün en sevilenleriydi. 2003'te Yan Yana Fotoğraf Çektirelim albümünü çıkardı, en çok satanlar arasına girdi.
"Hay Hay", "Nereye Böyle?", "Ukala Dümbeleği", "Hokka", "Gül Pansiyon" ve "Otomobil" gibi şarkılarıyla sevenlerinin kalbini bir kere daha kazandı. Hay Hay şarkısı Tarkan'la ilk düet şarkıydı, büyük sükse yapınca iki dev sanatçı düet modasını büyük adımlarla başlattı.

3 AY ZİRVEDE KALDI

Öncel'in, "Aşkım Baksana Bana" albümü dijital ortamda en çok satılan ilk şarkı olmayı başardı ve listelere bir numaradan girerek tam üç ay liste başı oldu. Pek çok ödül sahibi sanatçı, eserleriyle Tarkan, İbrahim Tatlıses, Özcan Deniz, Gülşen, Sibel Can, Gökhan Özen, Alişan ve nicelerini zirveye taşıdı.
Nazan Öncel, İskender Paydaş, Alper Erinç, Serkan Çağrı, Ahmet Koç, Mete Özgencil gibi müzisyen ve sanatçıları keşfetti, birçok sanatçıyı eserleriyle üne kavuşturdu. 2011'de Ajda Pekkan ve Sezen Aksu da eserlerini seslendiren ünlü sanatçılar arasına girdi.
2014 Nisan'ında Tarkan'la düet yaptığı on yeni şarkının yer aldığı Bazı Şeyler albümünü çıkarttı.
Albümdeki "Hadi O Zaman" şarkısı sürücülerin ve trafik çilesi çekenleri şarkısı oldu, Kamyon arkalarında "Hadi o zaman ne duruyorsun, yürü o zaman" yazıları herkesin diline dolanıp, aylarca bir numarayı kaptırmadı. 2015'te "Aşkitom" single'ıyla altın plak ödülü kazandı, 2 ayda çeşitli kentlerde 13 konserle rekor kırdı.

Sorunlarını müzikle aşan Karşıyakalı: Nazan Öncel haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN