• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Latmos, dağcıları ve doğaseverleri ağırladı

Latmos, dağcıları ve doğaseverleri ağırladı

08.05.2018, 16:55

’ta bu yıl 4.’sü düzenlenen Dağcılık ve Doğa Şenliği’ne, Türkiye’nin dört bir yanından 400’ü aşkın dağcı ve doğasever katıldı. kenarında ateş yakan dağcılar, şenliği iki ayrı yürüyüşle tamamladı

Muğla'nın Milas ilçesinde düzenlenen 4. Latmos Dağcılık ve Doğa Şenliği, her yaştan doğaseveri ve dağcıyı bir araya getirdi. Milas Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü organizasyonunda ve Türkiye Dağcılık Federasyonu, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Milas Belediyesi katkılarıyla düzenlenen şenlik, 5-6 Mayıs tarihlerinde Kapıkırı Mahallesi'ndeki Bafa Gölü kenarında çadırların kurulmasıyla başladı.

İKİ ROTADA TIRMANDILAR

400'ün üzerinde katılımın yaşandığı şenlikte, ilk günün akşamında kamp ateşi yakıldı ve konser verildi. Katılımcılar, bir yandan konseri izledi bir yandan da ateşin üzerinden atlayarak eğlendiler.
Gece boyunca süren hafif yağmura aldırmayan dağcılar, kamp ateşinin üzerinden atlarken renkli görüntüler yaşandı.
Göl manzaralı çadırlarında geceyi geçirdikten sonra sabahın ilk saatlerinde uyanan dağcılar ve doğaseverler, şenlik kapsamında ikinci gün Yuvarlaktepe Zirve Tırmanışı ile Yediler Manastırı- Kaya Resimleri Kültür Rotası'nda yürüyüş yaptı. Antik ismiyle 'Latmos' olarak anılan Beşparmak Dağları, eşsiz doğal ve kültürel güzellikleriyle misafirlerini büyülemeyi başardı.

Endemik bitki ve hayvan çeşitliliğiyle bakir bir coğrafyada yer alan Latmos'taki Yediler Manastırı ve 8 bin yıllık kaya resimlerine hayran kaldıklarını belirten doğaseverlerden Şebnem Çalışkan, "Eşim ve bebeğimle İstanbul'dan gelerek şenliğe katıldık. Muhteşem bir coğrafyada tarif edilemeyecek güzellikte iki gün geçirdik. Ülkemizin zenginliği olan bu doğanın, kültür varlıklarının ve özellikle kaya resimlerinin mutlaka tahrip edilmeden korunması gerekiyor" dedi.

VOLKAN YILDIZ

Latmos, dağcıları ve doğaseverleri ağırladı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN