• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’ Ayvalık’ta bulundu!

‘Aranan Köfteci’ Ayvalık’ta bulundu!

16.05.2018, 17:15

Gerçekten ismi gibi “” aranıp bulunması gereken bir köfteci ve lezzet adresidir. 53 yıllık Ayvalık’ın tarihi, kültürü ve değeridir

Kuzey Ege'nin incisidir Ayvalık. İrili ufaklı 22 adası, Cunda'sı, Türkiye'nin en uzun kumsal plajı, mimari ve tarihi dokusuyla turizm cennetidir. Dünyaca ünlü zeytin ve zeytin yağı ile barışın ve hoşgörünün şehridir. Türkiye'nin, Ege Denizi kıyılarında yer alan turistik kenti Ayvalık aynı zamanda ülkenin en önemli zeytin/zeytinyağı merkezlerinden biri. Coğrafi işaretli Ayvalık zeytinyağının ünü, son yıllarda sınırları zorluyor; dünyada da adından söz ettiriyor. Bir "doğa, tarih, mimari ve lezzet kenti" olarak kendine özgü güzellikler barındıran Ayvalık'a, sadece Türkiye'nin değil dünyanın da ilgisini çekerek, kentteki turizm canlılığını daha geniş bir zaman dilimine yaymak için çalışmalar devam etmektedir.

BİR LEZZET NOKTASI

Ayvalık'ta tarihi bir lezzet noktası. 1965 yılında kurulan "Aranan Köfteci" Ayvalık'ın lezzetiyle sevgisiyle aranan köftecisidir. Bazı yörelerin simgeleşmiş mekanları, kişileri vardır. Esat Usta ve "Aranan Köfteci" Ayvalık'ın ve bölge insanının gönlünde, anılarında özel bir yer edinmiş anlam kazanmıştır. Lezzetinden kalitesinden bugüne kadar hiçbirşey kaybetmemiştir. "Aranan Köfteci" Ayvalık sebze halinin içerisinde Esat Özağra'nın babası tarafından 1965 yılında mütevazi bir dükkan olarak kurulmuş. Esat Usta da ilkokul yıllarında başladığı mesleğini sevgiyle, aşkla halen sürdürüyor.

IZGARANIN BAŞINDA

Esat Özağra.... Yüreğindeki güzelliğin samimiyetin sevginin yüzüne yansıdığı, sempatik bir kişi. Ayvalıklıların sevgisini kazanmış simgesi olmuş Köfteci Esat Usta.. Babası Midilli'nin Hağra köyünden 1923 yılında Ayvalık'a mübadil gelmiş. Esat Özağra, "Çocukluğumda ızgaranın başına geçtim. 68 yaşındayım hâlâ ızgaranın başındayım. Bu benim işim, sevgim, hayat enerjim, mutluluğum" diyor.

KÖFTE FAVORİM

Sebze halinde babası tarafından 7 masa ile başladığı köftecilik serüvenini aynı ruh, heyecan, terbiye ve kalite anlayışı ile devam ediyor Esat Usta... 2003 yılında yine sebze halinin içerisinde talep fazla olunca yeni yerine taşınmışlar. Daha geniş ferah bir mekan olmuş, 80 kişilik kapasiteye ulaşmış.
Köfte favorim, iyi köfteyi bilirim. Mesleğim ve yazarlığım dolayısıyla ülkemizin bölgemizin bütün köftecilerini dolaştım.
Esat Usta'nın köftesini tadar tatmaz, Anadolu anlatımıyla 'bayıldım. Gerçek "tükürük köfte". Başka anlatımla "sokak köftesi". Etin tadını alıyorsunuz. Kurumamış, lezzetli mi lezzetli. (Köfte konusuna yabancı olanların bilgisine: Tükürük köfte, geleneksel sokak köftesidir. Et ile ekmek karışımıdır.)

FARKLI BİR TARZ

Köfte severlere 'Aranan Köfteci'yi arayıp bulmalarını o gerçek köfte lezzetini tatmalarını öneririm. Aranan Köfteci namı diğer Köfteci Esat Usta'nın köftelerinde sadece dana eti kullanılıyor. Hiçbir baharat yok. Köftede eti kaburgadan kullanmakta, içerisine ekmek, tuz, soğan ve maydanoz koymaktadır. Yağ olarak köfteye lezzetini veren kavram yağı, yani işkembenin üzerindeki zardaki yağ kullanılıyor. 'Aranan Köfteci'de köftenin dışında çorba çeşitleri sulu yemekler ve zeytinyağlılar da bulunuyor. Çorbalarda paça, ayak paça, işkembe, kelle paça, mercimek ve tavuk suyu bulunuyor.
Çorbalar, kemik suyu, ayak paça, kelle paça gibi bizzat kemikler kaynatılarak yapılıyor. Kesinlikle bulyon yok. Köftenin yanında her gün bu çorba çeşitleri, kuru, pilav ve mevsimine göre zeytinyağlı yemek çeşitleri sunuluyor. Bütün yemeklerde Ayvalık'ın meşhur zeytinyağları kullanılıyor.

PİYAZI EFSANE

Bol zeytinyağlı piyaz efsane... Piyazın yağına bir ekmek banmışızdır herhalde. Zeytinyağı Esat Usta'nın zeytinliklerinden geliyor.
İsterseniz zeytinyağı da satın alabilirsiniz. Tatlı olarak Kemalpaşa ve mekana özgü sakızlı sütlaç bulunuyor. Mevsimine göre koyun, keçi ve inek sütünden yapılıyor. Son söz; "Aranan Köfteci" ve "Esat Usta" Ayvalık'ın kültürü, sevgilisi ve manevi değeridir. Aslında gönüllerdeki yüreklerdeki markasıdır. Bu güzel markalar, değerler maalesef kişilerin ömürleri ile sınırlıdır. Umarım bu birikimin emeğin değerin kuşaklar tarafından değerlendirilir. Esat Usta'ya verdiği emek, değer ve saygın kişiliğinin önünde saygı ile eğiliyor Allah'tan uzun ömür diliyorum.

AYVALIK LEZZET NOKTALARI ÖDÜLLÜ

Ayvalık Kaymakamlığı Ayvalık Belediyesi Ayvalık Turizm Danışma Bürosu Ayvalık Ticaret Odası Esnaf ve Sanatkârlar Odası işbirliği ile hazırlanan projede başarılı olan işletmelere 13. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri etkinlikleri kapsamında ödülleri verildi. Et, Kebap Ve Pide Çeşitleri dalında "Aranan Köfteci" ödüle değer bulundu.

SEZER ALTAN

‘Aranan Köfteci’ Ayvalık’ta bulundu! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN