• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Urla’da köy kahvaltısı: Hobbit House /

Urla’da köy kahvaltısı: Hobbit House /Müze Ev

31.05.2018, 17:06

İzmir’de “ /”de nostaljik bir köy kahvaltısı yapın, doğallığın keyfini çıkarın... Bademler’deki mekanın işletmecileri Sinem ve , hayatlarını iyiliğe adamış, bunu da işletmeciliğini yaptıkları mekana yansıtmış iki yardımsever....

Bugün lezzet durağımız farklı, sıra dışı ve yöresel, tam bir doğal köy kahvaltısı mekanı... "Ütopyalar Güzeldir" parolasıyla kurulan "Hobbit House Bademler /Müze Ev" ilklerin köyü Bademler'de... Mekanın işletmecileri Sinem ve Murat Asilcan, hayatlarını iyiliğe adamış, çocuklara her şeyin ücretsiz olduğu bir dünya yaratmak için yola çıkmış iki yardımsever.

SİVİL PROJELER

Murat Asilcan ressam, Sinem hanım Bilgi Üniversitesi Sinema-Televizyon Bölümü mezunu... Sivil projelerde yer almışlar, geri dönüşüm projelerinde. İstanbul Balat'ta her şeyin ücretsiz olduğu Çocuk Aşevi projesini yapmışlar. İhtiyacı olan yüzlerce yetim, fakir, öksüz çocuğa ücretsiz yemek, kitap, oyuncak, kıyafet, kırtasiye ve okul malzemeleri dağıtmışlar. Bunu da insanların verdiği eskilerle yapmışlar.. İhtiyaç sahibi 3 bin kişi bu yardımlaşmadan faydalanmış. Şimdi de büyük emek ve çalışmaları uğraşları sonucunda ilklerin köyü Bademler'de bu projeyi yapmaya karar vermişler.

ATATÜRK KÜTÜPHANELERİ

Hobbit House Bademler / Müze Ev de kahvaltı işletmeciliğinin yanı sıra ikinci el çocuk klasikleri vb. kitaplar ve oyuncaklar toplayan ve ihtiyacı olan köy okullarına mini Atatürk Kütüphaneleri ve oyun odaları kuruyor. Sokaktaki hayvanları besleyen ve çocuklarla birçok paylaşım aktivitesi düzenleyen bir yerleşke burası.. Mekanda bir de çocukların aileleriyle birlikte gezebilecekleri ve Bademler'in tarihine masalsı bir yolculuğa çıkabileceği ücretsiz bir ' Etnografik Müze Anı Evi ' açmışlar. Türkiye ilk uluslararası film ödülünü Necati Cumalı' nın' Susuz Yaz ' adlı eserinden Metin Erksan'ın sinemaya uyarladığı filmle kazanmıştı.. Film ilklerin köyü Bademler 'de çekilmiş ve köyün halkı de rol almıştı.

KÖY SİNEMASI

Belki Bademler'e bir film gelir, bir güzel orman olur. Ayrıca Nisan ayı sonunda Bademler'de ücretsiz 'Açık Hava Köy Sineması', perdelerini köy halkına ve misafirlerine açtı. Hafta sonları köy halkını ve misafirlerini eski köy bakkaliyesinden Uludağ gazozu, Alaska dondurma ve patlamış mısır eşliğinde Yeşilçam filmlerine nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor.

SEZER ALTAN

Urla’da köy kahvaltısı: Hobbit House /Müze Ev haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN