• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sakin bir yaşamın büyüsü:

Sakin bir yaşamın büyüsü: Karaburun

21.06.2018, 17:10 Güncelleme Tarihi: 21.06.2018,17:13

İzmir’in doğallığından bir şey kaybetmeyen bakir ilçesi , nergis kokan sokakları, üç tarafını çeviren ’nin esintisi, şehirleşmeye direnen güler yüzlü insanları, zeytini, zeytinyağı, enginarı ve sakin yaşantısıyla büyük şehirlerde yaşayanların öykündüğü bir bölge...

İZMİR'DE GÜNÜBİRLİK GEZİLECEK YERLER - AYŞEN ALPTÜZÜN

İzmir'in yakınlarında bulunan bazı bölgeler gezi tutkunları için gidilmesi gereken yerler arasında ilk sıraları alıyor. Ege'nin incisi İzmir'in masmavi denizine, benzersiz plajlarına ve tarihine komşu olan bu bölgeler günübirlik gezilecek yerler arasında tercih edilebilir. Bunlardan biri de Karaburun... Karaburun yarımadasının en kuzey kısmında bulunan bölge, doğal güzellikleri ile de ünlü yerlerden birisi. Gözlerden uzak bir noktaya gitmek isteyenlerin tercih edebileceği Karaburun'da tatil beldesi olan Mordoğan'da deniz keyfi yapmak ve aile işletmeleri olan küçük pansiyonlarda konaklamak ise doğa ile buluşmanın en güzel yolları arasında yer alıyor. İzmir'in doğallığından bir şey kaybetmeyen bakir ilçesi Karaburun, nergis kokan sokakları, üç tarafını çeviren Ege Denizi'nin esintisi, şehirleşmeye direnen güler yüzlü insanları, zeytini, zeytinyağı, enginarı ve sakin yaşantısıyla büyük şehirlerde yaşayanların öykündüğü bir bölge Adını üzerinde yer aldığı yarımadadan alan Karaburun, yolunun virajlı oluşundan dolayı uzun yıllar sınırlı bir ziyaretçinin uğrak noktasıydı. Urla'dan Karaburun ilçe merkezine ulaşan yolun duble yol kalitesine yükseltilmesi ve viraj sayısının azalmasıyla birlikte önümüzdeki dönemlerde Karaburun'a olan ilginin artacağı kesin.

GEZİLECEK YERLERİ:

Mordoğan:
Büyükşehir yasasından önce Karaburun'a bağlı tek belde olan Mordoğan, yeni yasayla ilçe merkezine mahalle olarak bağlandı. İsmini muhteşem gün doğumundan alan bu mahalle ilçe merkezine 20 km uzaklıkta. İzmir'e daha yakın olması, ulaşımın Karaburun'a nazaran kolaylığı ve düzlük bir bölgede kurulu oluşu İzmirli tatilcilerin Mordoğan'ı tercih etmesinde en önemli neden.Yazlık evlerin çoğunlukta olduğu Mordoğan, yaz aylarında tatilci akınına uğruyor. Balık lokantaları, kafeler ve sahil şeridi boyunca keyifle vakit geçirilecek mekanlar. Merkezdeki Kocakum Plajı, Çatalkaya, Ayıbalığı, Ardıç plajları deniz tutkunları için ideal.

Karaburun merkez:
Karaburun ilçe merkezi, Anadolu'da mecburiyet caddesi olarak tarif edilen yerleri andırsa da yine de vakit geçirilecek birkaç kafe ve restoran var. Daha çok resmi dairelerin sıralandığı ilçe merkezi engebeli arazi nedeniyle bol yokuşlu ve kademeli bir görünüme sahip.

​Sarpıncık Feneri:
İzmir Körfezi'ne giriş yapan bölgede Karaburun'un ucunda yer alan Sarpıncık Feneri, hüzünlü ve etkileyici bir görselliğe sahip. Doğası ve manzarasıyla huzurlu bir köy olan Sarpıncık'ın uç noktasındaki fener güneş enerjisiyle çalışıyor.
Fener, deniz seviyesinden 97 metre yükseklikte, körfeze giriş ve çıkış yapan gemilere yol gösteriyor.
Sarpıncık Feneri'nin bulunduğu burundan karşıya bakınca Midilli Adası, sağ tarafa bakıldığında ise Foça görünüyor. 12 metrelik beyaz kulesi, bahçe içerisindeki fener eviyle film sahnesini anımsatan bu güzellik, şehir yaşamından ne kadar uzakta olduğumu anladığım yerlerden biri olmuştu benim için. Fener, 1938'den beri hizmet veriyor.

Saip:
Muhteşem bir manzaraya sahip kır kahvesi ile Karaburun'a gelenlerin uğradığı Saip, ilçe merkezine 3 km uzaklıkta. Taş evlerin sıralandığı köy merkezi ana yoldan yukarıda, yüksek bir kesimde kurulu. Burası çevreyi keşfetmek için kuş bakışı manzarasıyla da biliniyor. Köyün deniz bölümünde ise Olcabük Plajı yer alıyor.

İskele:
Küçücük ilçenin özellikle yaz aylarında hareketlenen merkezi İskele tarafı. Küçük bir balıkçı barınağını saran cadde boyunca kafe ve balık restoranları konukları ağırlıyor.
Sezonda balığa çıkan balıkçıların kullandığı iskelede sabahın erken saatlerinde mezat yapılıyor.
Amatör balıkçıların avladığı balıklar da yine burada satışa sunuluyor. Karaburun gezilecek yerlerarasında en popüler noktalardan olan İskele, yaz aylarında tatilcilerin gelmesiyle tıklım tıklım.

Dilek Pınarı:
Yunan mitolojisinin en etkileyici hikayelerinden biri olan Narcissos'un izini taşıyan yer, Mordoğan'a 3 km uzaklıkta. Sudaki yansımasına baktığında kendine aşık olan ve yemeden içmeden kesilip nergis çiçeğine dönüşen Narcissos'un bu olayı yaşadığı yer olduğuna inanılan Dilek Pınarı'nda küçük bir su kaynağı, havuz ve dilek ağaçları bulunuyor.

Sazakköyü:
Karaburun Yarımadası'nın batısında, Sakız Adası'nı gören bir manzaraya sahip olan Sazakköyü, terk edilen ve yaşamın olmadığı bir yer. 1923 yılında Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanan Mübadele Antlaşması ile köyde yaşayanların tamamı Sakız Adası'na göç etmek zorunda kalmış. Köy halkının ayrılmasından sonra bu köye yerleşen kimse olmamış.
Hayalet görünümündeki köye araçla ulaşım yok. Sarpıncık'ı geçtikten sonra solda kalan köye 15-20 dakikalık yürüyüşle ulaşılıyor.

​Kaynarpınar:
Karaburun ile Mordoğan arasındaki İnecik köyünün iskelesi (deniz kıyısındaki bölgesi) olan Kaynarpınar, küçücük sahili ile kalabalıktan uzaklaşmak isteyenlerin huzurla soluklanabileceği bir yer. Bakkalı, tüpçüsü, balık lokantası, fırını ve köy evleriyle gündelik yaşamın kesintisiz devam ettiği Kaynarpınar'da biri iskele önünde biri de tepe ardında olmak üzere 2 ayrı denize girilecek yer var.

KARABURUN'A NASIL GİDİLİR?

Karaburun, İzmir şehir merkezinden 104 km uzaklıkta. İzmir-Çeşme Otoyolu'nun Karaburun çıkışından sonra devlet yolunu kullanarak toplamda yaklaşık 2 saat gibi bir sürede ilçe merkezine kadar ulaşılabiliyor.Özel aracı olmayanlar için İzmir Otogarı ve Üçkuyular Semt Garajı'ndan Karaburun dolmuşları kalkıyor. Yaz aylarında sıklaşan seferler kış döneminde saatte bire düşüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin otobüsleri ile de ilçeye ulaşmak mümkün. Karaburun- Urla otobüsü Mordoğan üzerinden ilçe merkezine geliyor. Urla'ya ulaşmak için ise Urla- Fahrettin Altay otobüsünü kullanmak gerekiyor.
Yaz aylarında Foça-Mordoğan-Karaburun arasında vapur seferleri de düzenleniyor. Kara yoluyla birbirine çok uzak olan bu iki ilçe için vapur seferleri hayat kurtarıcı.İzmir'in gözlerden uzak ilçesi Karaburun, doğallığın peşinden gidenlerin en güzel kaçış rotalarından biri.

Sakin bir yaşamın büyüsü: Karaburun haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN