• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

dizilerinden turizme büyük katkı

ATV dizilerinden turizme büyük katkı
Giriş Tarihi: 13.6.2019

dizilerinin seyredildiği ülkelerden gelen turist sayısı artarken, dizilerin çekim mekanları turist akınına uğruyor

ATV dizileri Türkiye'nin kültürel ve tarihi zenginliklerini yurtdışına tanıtma yolunda önemli bir başarıya daha imza attı. Yunanistan, İsrail, Meksika, Kolombiya, Romanya ve İspanya gibi ATV dizilerinin yoğun olarak seyredildiği ülkelerden gelen turist sayısı belirgin bir şekilde artarken, Sen Anlat Karadeniz ve Hercai dizilerinin çekim mekânlarına da turistler akın etti. Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Hırvatistan, Japonya ve İran'da ise dizilerin olumlu etkisi sayesinde Yunus Emre Enstitüleri'nin Türkçe kurslarında talep patlaması yaşanıyor.

600 BİN TURİST GELDİ

ABD'den sonra dünyada en çok ihraç edilen dizi film rekorunu elinde bulunduran Türk dizileri, turizmi de olumlu etkiliyor. ATV'nin izlenme rekorları kıran dizilerinden Sen Anlat Karadeniz'in çekildiği Sümela Manastırı, Memiş Ağa Konağı ve Ayasofya Müzesi turistlerin ilgi odağı olurken, ATV'nin son dönemdeki gözde dizisi Hercai'nin çekildiği Mardin ve Diyarbakır ise ziyaretçi akınına uğruyor. İki dizinin ihraç edildiği ülkelerden Yunanistan, İsrail, Romanya, Meksika, Kolombiya ve İspanya'dan gelen turist sayısı ise geçen yıla oranla yüzde 35 artarak 600 bine ulaştı.

GENÇLERİN İDOLÜ

Türk dizileri sayesinde birçok ülkede Türkçeyi öğrenmeye yönelik ilgi de giderek artıyor. Türk dizilerinin izlendiği Fas, Güney Kore, ABD, İran, Malezya, Japonya, Sırbistan ve Hırvatistan'da Türkçe öğrenmek isteyenler Yunus Emre Enstitüleri'nin Türkçe kurslarına akın ediyor. Burak Özçivit, Fahriye Evcen, Kıvanç Tatlıtuğ, Engin Altan Düzyatan ve Meryem Uzerli gibi oyuncular da Balkan ve Arap ülkelerindeki gençler tarafından son dönemde idol olarak görülüyor.

BURAK ERDEM ÇELİK

ATV dizilerinden turizme büyük katkı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN