• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Pozitif’ hasta ile aynı evde yaşamın kuralları

‘Pozitif’ hasta ile aynı evde yaşamın kuralları

26.11.2020

Dünyayla birlikte ülkemizde de her geçen gün hızını artırarak yayılımına devam eden Kovid-19 enfeksiyonu hemen her haneden bir kişinin hastalığa yakalanmaya başlamasına doğru evriliyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Büke, Kovid-19'lu hasta ile aynı evde yaşamanın bir an bile ihmal edilmemesi gereken kuralları anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

EV DÜZENLİ HAVALANDIRILMALI
KOVİD-19 pozitif kişinin bulunduğu oda ve evin mümkün olan tüm alanları günde birkaç dakika ve belirli süre ile havalandırılmalıdır. Ayrıca kovid olmayan ev halkı kesinlikle 'geçmiş olsun' ziyaretine kimseyi kabul etmemelidir. Bu uygulamalar kovid-19 testi negatifleştikten sonra bir süre daha sürdürülmeli, test yapılmamış ise semptomlar tamamen geçtikten sonraki ortalama 14 güne kadar devam ettirilmesi gereklidir.

HAVLU MUTLAKA AYRI OLMALI
HAVLULAR bulaş riski-nin yüksek olduğu eşyalar oldu-ğundan, normal durumlarda da evdeki herkesin havlusu ayrı olmalı. Kovid-19 has-tası var ise kağıt havlu kullanılmalı ve tuvalet kağıtları ayrı poşetler içerisine atılmalı ve sonun-da ağzı bağlana-rak atılmalıdır.

ODAYA GİRİLECEKSE MASKE TAKILMALI
HASTA kişinin odasına kimse zorunlu olmadıkça girmemeli, hasta kişi de zorunlu haller dışında bu odadan dışarıya çıkmamalıdır. Kovid-19 test sonucu pozitif olan kişinin odasına girilmek zorunda kalındığında herkesin hem ağzı hem de burnu kapatacak şekilde maske kullanması gereklidir. Bir anlığına bile olsa maskenin ihmal edilmemesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekir.

BANYO HER KULLANIMDAN SONRA TEMİZLENMELİ
UVALET ve yıkanma ihtiyacı için mümkün ise hasta olan kişiye ayrı bir banyo/tuvalet sağlanmalı-dır. Eğer bu mümkün olamıyor ve aynı banyo-tuva-let diğer aile bireyleri ile paylaşılıyor ise hasta kişi-nin her banyo-tuvaleti kullanmasından sonra yer, yüzey, tuvalet, lavabo, çeşme muslukları ve duş alanı dezenfektan ile silinmeli ve temizlenmelidir.

EVDE MASKE TAKMALI
KOVİD-19 hastası, bulunduğu odadan zorunlu hallerde dışarı diğer odalara gideceğin-de ya da banyoya, tuvalete gidecek olduğunda ağız ve burun kapalı olacak şekilde maskesini takarak ev içerisinde hareket etmelidir.

ÇAMAŞIRLARI VE YEMEKLERİ AYRILMALI
Kovid-19 test sonucu pozitif olan kişinin çamaşırları ve bardak, tabak, çatal, bıçak, kaşık vb. gibi kullandığı eşyalar ayrılmalıdır. Çamaşırları ayrı olarak ve makinede, yemek için kullandığı eşyalar da kullanım sonrası deterjan ve su ile makinada ya da elde yıkanmalıdır.

ORTAK ALANLARA TEMASTAN SONRA ELLER YIKANMALI
Aynı ev ortamını paylaşan herkesin eller ile ortak temas edilen yüzeylere temastan hemen sonra, yemek öncesi, yemek sonrası, tuvalet sonrası, yemek hazırlamadan önce yemek hazırladıktan sonra, kovid-19 pozitif kişinin eşyaları ile temas sonrası ve gerektiği her durumda 20 saniye boyunca eller sabun ve su ile yıkanmalıdır. Gerektiğinde el antiseptiklerinden de yararlanılabilir.

YASTIK YÜZLERİ HER GÜN DEĞİŞTİRİLMELİ
Kovid-19 hastasının yastık yüzleri her gün değiştirilmeli ve makinede en az 60 derecede ısıyla yıkanmalı, nevresimleri de üç günde bir değiştirilmeli ve yine en az 60 derecede yıkanmalıdır.

‘Pozitif’ hasta ile aynı evde yaşamın kuralları haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.