• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

1 Temmuz’da ‘kısıtlamasız’ hayat başlıyor

1 Temmuz’da ‘kısıtlamasız’ hayat başlıyor

28.6.2021

1 TEMMUZ'dan itibaren başlayacak yeni normalleşme sürecinin detayları belli oldu. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile kısıtlamaların büyük bölümü kaldırılırken, istisnai durumlara da açıklık getirildi.

MESAFE KURALI SÜRÜYOR
● 1 Temmuz Perşembe günü saat 05.00'ten itibaren hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın sokağa çıkma ile buna bağlı olarak uygulanan şehirlerarası seyahat kısıtlamaları sona erecek. ● Temizlik, maske ve mesafe kuralına uyulması kaydıyla faaliyetlerine ara verilmiş durumda olan tüm işyerleri ile sinema salonları açılacak. ● Mesafe kurallarına uyulmak şartıyla, yeme içme yerlerindeki kişi ve masa kısıtlamasına son verilecek. ● Kahvehane, kıraathane gibi kağıt, taş ve benzeri oyunların oynandığı işyerlerindeki kısıtlamalar sona erecek. ● Tüm işyerleri, ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre ilgili idare tarafından belirlenmiş olan saatler arasında faaliyet gösterebilecek. ● Konaklama tesislerinde 22.00'de, diğer yerlerde ise 21.00'de sona eren müzik yayınları, yeni bir karara kadar saat 24.00'e kadar yapılabilecek. ● Park, bahçe, kamp alanı,piknik/ mesire alanı gibi yerlere dair ilave kısıtlamalar kaldırılacak. ● Salgının yayılımı açısından ciddi risk oluşturması nedeniyle nargile kafelerin faaliyetlerine ara verilmeye devam edilecek. Konaklama tesisleri de nargile servisi yapamayacak. ● STK'lar, sendikalar, meslek kuruluşları, kooperatif ve birliklerin genel kurul, gösteri veya yürüyüşlerinin kişi başına asgari açık alanda 4, kapalı alanda 6 metrekare ayrılarak yapılması uygulaması devam edecek. ● Nikah ve düğün merasimlerinde yiyecek/içecek ikramı yapılabilecek. Canlı müzik icrası ve müzik yayını 24.00'e kadar sürecek. Mesafe kuralına aykırılık teşkil etmeyecek şekilde oyun, dans, halay yapılabilecek. Mesafe ve sayı kısıtlamasına son verilecek. ● Köy ve sokak düğünlerine izin verilip verilmeyeceğine İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulları karar verecek. Sünnet, nişan ve kına gibi etkinlikler serbest olacak. ● Konser, festival, gençlik kampı gibi etkinliklere kişi başı asgari açık alanda 4, kapalı alanda 6 metrekare yer bırakılması ile temizlik, maske ve mesafe şartı ile izin verilecek. ● Şehir içi ve/veya şehirlerarası tüm toplu taşıma araçlarındaki yolcu/ koltuk kapasite sınırlandırmalarına son verilecek. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altı gençler/çocuklar da toplu taşıma araçlarına bilebilecek. ● Konaklama tesislerine kısıtlama ve tedbirlerin uygulanmasına son verilecek. Açık veya kapalı alanlarında düzenlenecek eğlence ve etkinliklerde, fiziki mesafe kuralına dikkat edilecek. ● Kamu kuruluşlarında normal mesai düzenine geri dönülecek. ● Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka'dan gelenlere yönelik zorunlu karantina kalkıyor. Türkiye'ye girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR raporu ibrazı yeterli sayılacak.

1 Temmuz’da ‘kısıtlamasız’ hayat başlıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.