• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Düzensiz uyku kilo aldırıyor

Tatil sezonunun başlamasıyla birlikte birçok kişi hızlı bir şekilde kilo vermek istiyor. Şok diyetlerden uzak durulması gerektiğini söyleyen Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Ayda Erken, kilo aldıran en önemli unsurların düzensiz uyku ve yemek saatleri olduğunu söyledi

Düzensiz uyku kilo aldırıyor

8.7.2021

Sosyal medyada yer alan düşük kalorili, kısa zamanda hızlı kilo kaybını hedefleyen diyetlerin yarardan çok vücudumuzda kalıcı harabiyetlere yol açtığına dikkat çeken Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Ayda Erken, "Daha çok kas ve su kaybına neden olan bu diyetler hem bizi halsiz bırakmakta hem de metabolizmamız üzerine olumsuz etkileri bulunmaktadır. Her zaman olduğu gibi yaz aylarında da sağlıklı beslenme kurallarına dikkat ederek hem formumuzu koruyup hem de sağlıklı kalabiliriz" diye konuştu.

HİÇBİRİ SUYUN YERİNİ ALAMAZ
Yaz aylarında sağlıklı ve fit kalabilmek için tavsiyelerde bulunan Erken, "Yaz aylarında terlemeyi de göz önünde bulundurduğumuzda 3-3,5 litre civarında sıvı tüketmemiz gerekir. Hiçbir sıvı suyun yerini alamaz. Gün içinde bol miktarda içilen çay ve kahveyi su tüketimi listesinden çıkartın. Eğer yeterli derecede su içmezseniz kafeinli içecekler nedeni ile de vücudunuzda sıvı kaybı olacaktır" diye konuştu.

GÜNLÜK TUZ TÜKETİMİNE DİKKAT
Asitli içecekler yerine; süt, ayran, bitki ve meyve çaylarının tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Erken, "Tuz tüketiminizi günlük 5 gramdan fazla olmayacak şekilde ayarlamalısınız. Porsiyonlarınızı küçülterek en erken 2 saat aralıklar ile beslenin. Besinleri yağda kızartmak yerine fırında, ızgara veya haşlama olarak tercih edin. Hamur tatlıları yerine dondurma tercih edin. Havanın serinlediği saatlerde fiziksel aktivitenizi artırın" uyarılarında bulundu.

YANLIS YASAM TARZI BÜTÜN PLANI BOZUYOR
KİLO vermeden önce almamayı öğrenmek gerektiğini belirten Dyt. Erken, "Kilo vermek çok zor değildir. Asıl zor olan verilen kiloları tekrar almamaktır. Bu nedenle hangi yöntem ile kilo verirseniz verin eğer kilo almanıza sebep olan yanlış yaşam tarzınızı ve alışkanlıklarınızı düzeltmezseniz, tekrar aynı kiloya hatta daha fazlasına geri dönersiniz. Bize kilo aldıran en önemli unsurlardan biri düzensiz uyku ve yemek saatleridir. Günde bir kez (6 - 8 saatten fazla olmamalı) uyuyun" dedi.

ILK IS KAHVALTI
SABAH kalktıktan sonra kahvaltının ilk 1 saat içinde yapılması gerektiğini vurgulayan Erken, "Bu metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Kahvaltıdan 3 saat sonra küçük bir ara öğün alın ve ara öğünden 2 saat sonra da öğle yemeğinizi yemeye çalışın, öğle yemeğinden sonra 4 saat hiç bir şey yemeyin. 4 saatin bitiminde yine küçük bir ara öğün alıp 2 saat sonra da akşam yemeğinizi yiyin" şeklinde konuştu.

YASAM BOYU AKTIVITE
BESLENME ve fiziksel aktivitenin sağlığın korunmasında birbirinden ayrılmaz iki unsur olduğunu belirten Dyt. Erken, "Fiziksel aktivitenizi arttırdığınız zaman belirli miktarda kalori (enerji) harcarsınız. Ancak her gün yapacağınız 30 dakika egzersizin kilo kaybına veya bunun devamlılığına yararı için beslenme düzeninize ve yediğiniz porsiyon miktarına da dikkat etmeniz gerekir. Yaşam boyu yapacağınız fiziksel aktiviteyi bir an önce seçmelisiniz" dedi.

Düzensiz uyku kilo aldırıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.