• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Çocuklarınıza yemeği ödül olarak vermeyin’

Prof. Dr. Ayşe Merve Usta, “Beslenme çocukla en güzel iletişimdir, sofrada ailece yenmelidir. Çocuğa ödül olarak ‘şeker, çikolata vereceğim’ denmemeli. Hazır gıdalar ve şekerler obeziteyi tetikler ve kalp, tansiyon, diyabet gibi hastalıkları beraberinde getirir” dedi

‘Çocuklarınıza yemeği ödül olarak vermeyin’

26.11.2021

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Hastanesi Çocuk Gastroentereloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Merve Usta ilk altı ay çocukların mutlaka anne sütüyle beslenmesi gerektiğini, anne sütünün mucize bir besin olduğunu, protein, karbonhidrat, yağ ve tüm besinlerin anne sütünden karşılanabildiğini söyledi. Usta, "Sadece anne sütüyle beslenen çocukların, ekstra su almasına bile gerek yok. Anne sütünün yüzde 97'si su zaten" dedi. Salgında çocuklarda şişmanlığın çok arttığını belirten Usta, "Yemek hiçbir zaman ödül olmamalı. Beslenme güzel bir iletişim ve sofrada ailece yenmeli. Çocuğa ödül olarak 'yemek, şeker, çikolata vereceğim' denmemeli. Hazır gıdalar ve şekerler obeziteyi tetikliyor" diye konuştu.

MİNİKLERDE OBEZİTE ARTTI
Pandeminin çocuklar açısından dezavantaj oluşturduğunu belirten Usta, "Ekran başında hızlı beslenme, gece yemeleri, atıştırmalıklar çocukların beslenmesini olumsuz etkiledi. Çocuklarda hareket azaldı. Polikliniklerde daha çok şişman çocukları görüyoruz ve obez çocuklarda koronavirüs çok daha ağır seyrediyor. Daha sağlıklı beslenme açısından, gece beslenmemek ve abur cubur tüketmemek, dışarıdan hızlı besinler almamak gerekiyor" dedi.

SEBZE VE MEYVE YEMELİLER
İyi beslenmeyle hastalıklardan korunulacağını aktaran Ayşe Merve Usta, "Mevsim sebzelerini ve meyvelerini yiyen, proteinini alan, hareketi çocukların gelişimi uygun standarttaysa ek takviyeler vermek gerekmiyor. Türkiye'de çocuklara sadece D vitamini ve demir desteği veriyoruz. Güzel beslenen çocuklarda vitamin desteğine ihtiyaç duyulmuyor" dedi.

EN GÜZEL BESLENME GELENEKSEL TÜRK MUTFAGI
USTA, şöyle devam etti: "Çocukların her zaman kahvaltılarını yapmaları çok önemli. Hızlı beslenmemeliler, televizyon karşısında yemek yememeliler. Ev yemekleriyle beslensinler. Geleneksel Türk mutfağımız çok güzel, sağlıklı. Her tür besini, vitamini, minerali ondan alabiliyoruz. Öğünlerini atlamamalarını öneririm. Yemek hiçbir zaman ödül olmamalı. Çocuğa ödül olarak 'yemek, şeker, çikolata vereceğim' denmemeli. Hazır gıdalar, şekerler ve hızlı tüketim obeziteyi tetikliyor. Bu da kalp, tansiyon, diyabet başta olmak üzere birçok hastalığı beraberinde getiriyor."

‘Çocuklarınıza yemeği ödül olarak vermeyin’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.