• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kan şekeriniz yüksekse nedeni sigara olabilir

Kan şekeriniz yüksekse nedeni sigara olabilir

26.11.2021

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ozan Kocakaya kan şekerini yükselten hataları şöyle sıraladı:

Belirtileri göz ardı etmek: Çok su içmek, çok sık idrara çıkmak, görme bozuklukları, kilo kaybı, yorgunluk gibi belirtileri göz ardı etmek, yüksek kan şekerinin tanı ve tedavisini geciktiriyor.

Sağlıksız beslenmek: Şekerli ve yağ ile tuzla işlenmiş gıdaları tüketmek.

Geçmiş hastalıkları dikkate almamak: Polikistik Over Sendromu, gebelik şekeri ve pankreatit gibi hastalıklar geçirdiyseniz, bunları dikkate alın. Kan şekerinizi en az yılda bir kez ölçtürmeyi ihmal etmeyin.

Aşırı şeker tüketmek: Kan şekeri düştüğünde tek küp şeker veya yarım bardak meyve suyu içmeli, paniğe kapılıp aşırı şeker tüketilmemeli.

Sigara içmek: Nikotin kısa vadede iştah kapatıp metabolizma hızını artırsa da, sonrasında diyabete zemin hazırlıyor.

Kan şekeriniz yüksekse nedeni sigara olabilir haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.