• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sağlıkta sen ben yok biz varız

Konuk Yazar Harun Aygün yazdı...

26.11.2021

Sağlıkta birçok değişime imza attı. 2000'li yıllarda İzmir'de Atatürk Eğitim Hastanesi'nde ilk göreve geldiğinde kendisini tanıdım. İzmir'e gelmeden kalp damar cerrahisindeki başarıları ve namı İzmir sağlık camiasında duyulmuştu. İlk görev yıllarında 20 yıldır el değmemiş hastaneyi tepeden tırnağa yeniledi. Dış cepheyi komple boyattı. Hasta odalarını ve ameliyathaneleri yeniledi. Tüm hastane alımlarını şeffaf şekilde yaptı. Şaibeleri ortadan kaldırdı. Hastanede ilk 8 mm'lik çok küçük kesi ile kalp ameliyatlarını başlattı ve başarılı kalp ameliyatlarıyla Türkiye'de diğer hastanelere de örnek olacak şekilde açık kalp ameliyatlarını canlı yayınla gösterdi.

BÜYÜK BAŞARI SAĞLADI
Profesör Doktor Ali Gürbüz tüm sağlık çalışanlarına ve personeline bir baba şefkatiyle örnek olarak halen İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi olarak yine bir ilke imza attı ve hastanenin kuruluşunun 170'inci yılı nedeniyle geçmişten bugüne görev alan başhekimleri bir araya getirerek kendilerine onur plaketi verdi. Başhekim Gürbüz, 1082 hekim ve 3000 yardımcı sağlık personeliyle Atatürk Eğitim Hastanesi'nde halen 1150 hasta, 130 yoğun bakım, 32 ameliyathene, 182 poliklinik kapasitesi ile yılda yaklaşık 30 bin ameliyat 1 buçuk milyon yatarak ve ayakta tedavi imkanı sağlıyor. Bulunduğu alanda bir kasaba şeklinde ortalama günde 20 bin kişinin giriş çıkış yaptığı bir hastane. Prof. Dr. Gürbüz pandemide de çok başarılı bir çalışma ile hastanesini sağlıkta bölgenin gururu haline getiren bir yönetici. Tebrikler hocam, ekibinle birlikte emeğinize ve yüreğinize sağlık, iyiki varsınız.

BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK
24 Kasım Öğretmenler Günü her yıl olduğu gibi, pandemi gölgesinde olmasına rağmen büyük bir coşkuyla kutlandı. "Yeni nesillerin mimarı olan öğretmenler her bireyin yetişmesinde ve eğitilmesinde en önemli vazifeye sahiptir." Mustafa Kemal Atatürk'ün öğretmenler için söylediği bu güzel sözler her öğrenciye ve bireye rehber olmuştur. İlk harfi, ilk çarpmayı toplamayı bizlere öğreten öğretmenlerimiz ile ilgili benim de hafızamda kalan bir anıyı sizlerle paylaşmak isterim. İlkokula başladığım siyah önlük, beyaz yakalı yıllardı. Yani 1968'li yıllarda babamla ilk öğretmen karşılaşması bugünkü gibi gözümün önünde. Babamın öğretmenin karşısında esas duruşta konuşuyor olması benim hafızamdan hiç silinmedi. Bir veli öğretmene çocuğunu teslim ederken neden esas duruşta dursun ki. Yıllar sonra o günü hep kendi kendime sormuşumdur. Ben de ilk oğlumu okula kayıta götürdüğümde, tanıştığım öğretmenin karşısında aynı babam gibi durdum 'esas duruşta.' Yıllar sonra işim ve mesleğim gereği gittiğim okullarda ve dershanelerde öğrenci, öğretmen ve öğretmen veli karşılaşmalarında hep babamın beni öğretmene teslim ettiği yılları hatırlarım. Arada bir hayli fark var. Şimdi tam tersine öğretmenler velilerin ve öğrencilerin karşısında neredeyse esas duruşta bekliyor. Çağ ve zaman böyle mi değişmeliydi? Öğretmene olan saygı böyle mi olmalıydı? Çağın eğitimi ve nesillerin çağa ayak uydurma şekli böyle mi olmalıydı? Bunun adına medeniyet deniyorsa, batsın böle medeniyet, olmaz olsun böyle nesiller. Ben babam gibi öğretmenin önünde kılık kıyafeti ile saygısını gösteren, dik ve esas duruşta saygılı nesiller istiyorum. Öğretnemler bunu hak ediyor. Bu benim düşüncem. Öğretmeninin önünde saygısı olmayan neslin ne ailesine ne de vatanına saygısı olur.

Sağlıkta sen ben yok biz varız haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.