• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Gözlerinden öperim çocuk! FİLİZ İÇKE ÖNAL Gözlerinden öperim çocuk! filizicke@hotmail.com Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 06.09.2018, 00:00

Kenan Pala... Henüz 13 yaşında bir Türk çocuğu. ABD'de yaşıyor...
Bu yaşa gelene kadar yaptıklarına bakılırsa; 30'lu, 40'lı yaşlarda yapabilecekleri ortalama bir hayal gücünün sınırlarını katbekat aşar. Amerika, Kenan'ın adını aslında 2018'in başında duydu. Yaşadığı San Diego kentinde çok sayıda evsiz ve kimsesize yardım ettiği için, onuruna 23 Ocak 2018 günü "Kenan Pala Günü" ilan edildi. Bir kez daha dikkatinizi çekerim; bu çocuk daha 13 yaşında!

O HEPİMİZE ÖRNEK

Peki ne olmuştu da ABD, Kenan'ın adına bir gün düzenlemeye karar vermişti hatırlayalım: Kenan Pala bir yardım derneği kurmuştu ve bu dernek, 2017 yılında ilk önce Kaliforniya Valiliği'nin dikkatini çekmişti. Bir yıl boyunca Pala'yı ve derneğin çalışmalarını izleyen valilik, bu yönde bir karar alarak kamuoyu ile paylaşmıştı. Törende konuşan ABD'li yetkililer, "Kenan bu yaşında hepimize örnek olacak işler yapıyor" demişti.
Gerçekten de dernekte yüzlerce gönüllü Kenan'ın önderliğinde arı gibi çalışıyordu.
Sadece bir yıl içinde yiyecek, içecek ve temizlik malzemesi içeren 8 binden fazla paket evsizlere ulaştırılmış, evsizler için 3 bin öğle yemeği dağıtılmış, 500'den fazla ailenin kıyafet ve yaşam masraflarına katkıda bulunulmuştu. Düzenlenen törenle ABD kamuoyunun önüne çıkan Kenan Pala, ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmenin kendisine büyük zevk verdiğini ve bu yüzden hayatı boyunca her zaman bunun için çaba göstereceğini söyleyip eklemişti: "Yürümeye başladığımdan beri birileri için yardım topluyorum."

MALZEME DOLU BİN ÇANTA

Kenan son olarak okul çağındaki çocukları sevindirdi ABD'de. Kurucusu olduğu "Kids4Community" adlı dernek çatısı altında, bu kez San Diego'da yaşayan ve maddi durumu yetersiz çocuklar için, okul malzemeleri ile dolu bin adet sırt çantası hazırlandı. Çantalar, 9 Eylül'de minik sahiplerine teslim edilecek. Düşünebiliyor musunuz; bir Türk çocuğu, bin ABD'li çocuğun yüzünü bir nebze olsun güldürebilmek için gecesini gündüzüne kattı.

TRUMP ÇİRKİN, O GÜZEL

Bu olayın gururu öyle büyük ki; Kenan'ı ve onu yetiştiren ailesini aşıp bizlere kadar ulaştı. Olmayan gücüne güvenip dünyaya her fırsatta böbürlenen, her fırsatta kafa tutan bir ülkede onca evsiz ve fakir insanın yaşamasının utancından da, payını alması gerekenler alsın artık bir zahmet! Neyse, biz 'elin çirkini'ni boşverip, kendi 'güzel'imize bakalım. İnanıyorum ki, Kenan büyüdükçe elinin ulaştığı her yerde "dertler" küçülecek.
Hatta bugün çözülmesi ütopya gibi görünen küresel sorunlara bile el atacak. Neden olmasın? Şimdiden ona yürekten inanan o kadar insan var ki. İyiliğin katlanarak artsın güzel çocuk. Aramızdaki mesafeyi, iki yürek arasına indirdin ya. Helal olsun sana.Gözlerinden öperim!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA