• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çok heyecanlıyız

Futbol Federasyonu Başkanı Özgener ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, stat için son kararı verecek

01.04.2011, 00:00

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun seçim öncesi ortaya koyduğu projeler arasında yer alan, Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine aday olduğu süreçte gündemin ilk sırasına oturan, ancak bir türlü netleşmeyen "İzmir'e yapılacak yeni stat projesi" bugün karara bağlanacak. Euro-2016 adaylığımız sürecinde Örnekköy'de yapımı planlanan ve projesi hazırlanan 40 bin kişilik yeni stat, finallerin Fransa'ya verilmesinin ardından farklı bir formülle gündeme gelmişti. Ankara'da Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, Gençlik Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ve Türkiye Futbol Federasyonu Mahmut Özgener ile bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 15 bin kişilik yeni bir stat inşa etmeyi düşündüklerini bildirmiş, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinin Türkiye'ye verilmesi halinde Atatürk Stadı'nın da modernize edilerek şampiyonada kullanılabileceği bildirilmişti.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden konuyla ilgili açıklama yapılıp, belediye, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ve Futbol Federasyonu arasında protokol imzalanması gündeme geldikten sonra, 15 bin kişilik stadın İzmir'e yetmeyeceği görüşleri ağırlık kazandı. Bunun ardından Başkan Kocaoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'in de kendisine daha yüksek kapasiteli bir stat inşa etmeleri konusunda öneri getirdiğini, bu konuda tekrar bir araya geleceklerini açıkladı. İşte o gün geldi çattı. Kocaoğlu ile Özgener, bu sabah kahvaltıda bir araya gelerek, İzmirli sporseverlerin heyecanla beklediği konuyu karara bağlayacak. Özgener ve Kocaoğlu stat konusunda kafalarındaki alternatifleri masaya yatırıp, büyük bir olasılıkla karara bağlayacak.

Kapasite kaç kişi olacak?
İzmir'e yapılacak yeni stat için ilk proje 40 bin 500 kişi olarak hesaplanmıştı. Bu stat, UEFA standartlarında ve modernizasyon olarak günün şartlarına yanıt verecek bir projeyle koltuk başına 2 bin ile 4 bin euro arasında değişecek, yaklaşık 80 ile 160 milyon euroya mal olacaktı. Ancak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'nun Ankara'da ifade ettiği gibi 15 bin kişilik stat projesi üzerinde durduğu, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'in de bu kapasitenin en az 25 bine çıkarılması konusunda görüş bildireceği öğrenildi.

Bir ihtimal daha var

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yüksek maliyet yüzünden stat kapasitesini 15 bin kişide sınırlama düşüncesi ve İzmirlilerin "Türkiye'nin 3. büyük kentine 15 bin kişilik stat yetmez" görüşü, ortaya yeni bir alternatifin de çıkmasını sağladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'in bugünkü buluşmada Kayseri Kadir Has Stadı ile Türk Telekom Arena için uygulanan sistemin benzerinin İzmir'e uygulanabilirliği tartışılacak. Kadir Has ve TT Arena projeleri, eski Kayseri Atatürk Stadı ile Ali Sami Yen Statları'nın yeni stadı yapacak müteahit firmaya verilmesi karşılığında inşa edilmişti. Aynı uygulamanın İzmir'de de yapılabileceği, yeni stat maliyetinin, Alsancak veya İzmir Atatürk Stadı'nın yüklenici bir firmaya devriyle karşılanabileceği ifade edildi. Ancak kesin karar bugün Kocaoğlu-Özgener görüşmesinden çıkacak.