• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dikkat! Batıyorsunuz

Dikkat! Batıyorsunuz

23.08.2018, 10:52 Güncelleme Tarihi: 23.08.2018,11:04

Deneyimli futbol adamı ’dan, hesapsız borçlanan kulüplere uyarı

UEFA'nın en yüksek 20 futbol ülkesi üzerinde yaptığı incelemelere göre hazırlayıp, geçen yıl sonunda yayınladığı Avrupa Kulüp Futbolu raporuna göre Türkiye, kulüplerin borç rakamı olarak üçüncü sırada yer alırken, deneyimli futbol adamı Kemal Zorlu'dan hesapsız borçlanan kulüplere uyarı geldi. Altay'da yıllarca yöneticilik yapan, Merkez Danışma Kurulu üyesi ve Futbol Federasyonu'nun eski asbaşkanı Zorlu, tam 28 yıl önce de aynı sorunların yaşandığını, o dönemde ortaya koydukları "futbolda reform paketi"nin bugün batma noktasına gelen kulüpler için reçete niteliği taşıdığını söyledi.

TABLO ÇOK VAHİM

Türkiye'de kulüplerin borç rakamlarının geçen yıl yüzde 37 artarak, yılsonu itibariyle 716 milyon Euro'ya ulaştığını Süper Lig'de kulüp başına borç miktarının 39.8 milyon Euro'ya dayandığının altını çizen Zorlu "28 yıl önce bizler bütçelere denetim getirilmesini savunurken, popülist yaklaşımlardan beslenenler bize gülümsüyordu. Bugün gelinen noktada, kulüpler mali yetersizlikten dolayı transfer bile yapamıyor. Bilançolara baktığımızda kısa vadede borçlarını ödemeleri imkansız görünüyor. Bu şartlarda kulüpler ayakta kalamaz" dedi.

GURBETÇİ MİLLİLER

Kulüplerce ihmal edilen bir konunun da altyapı programı olduğuna dikkat çeken Zorlu, "Yıllar önce altyapı programıyla, futbol okullarının geliştirilmesi gerektiğini ifade ettik.
Bu konunun ciddiyeti ve önemi de şimdi gözler önüne serilmiştir" diye konuştu. Ayak diretmeler devam ederse, Türk futbolunun bu işten büyük zarar göreceğini dile getiren Zorlu, "Milli takım oluşturmakta büyük zorluklarla karşılaşılacaktır.
Bugün gurbetçi sporcular olmasa doğru dürüst bir milli takım kadrosu kuramayacak duruma geldik. Zorlu, ekonomik koşulların getirmiş olduğu zorluklar ve darboğaz meydandayken, konunun muhatabı olan kulüp yöneticilerinin bir an önce şapkalarını önlerine koyup düşünme zamanı gelmiştir" diyerek sözlerini tamamladı.

EFSANE BAŞKANIN OĞLU

TFF'nin eski başkanlarından Mazhar Zorlu'nun oğlu Kemal Zorlu babası gibi uzun yıllar futbola hizmet etti.
İş ve spor dünyasının duayen isimlerinden birisi olan Kemal Zorlu, 28 yıl önce de Yeni Asır'a verdiği röportajda futbolda reformun ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştı.

Dikkat! Batıyorsunuz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN