• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Trajikomik önerge

Trajikomik önerge
Giriş Tarihi: 16.5.2019

Stadın yapımının durdurulması için bin bir yola başvuran ’nin , “Yaşanan gecikmenin nedeni nedir? Karşıyaka halkı cezalandırılmak mı istenmektedir” diyerek başvuruda bulundu

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, verdiği soru önergesiyle adeta "pes" dedirtti. Stadın yapılmaması için yapılan stat inşaatının da durdurulması için gerek İzmir Büyükşehir, gerekse Karşıyaka Belediyesi ile inanılmaz engellemeler yapan CHP vatandaştan tepki aldı.

BU NASIL BİR SORU?

Mahir Polat bizzat CHP'nin açtığı davalar ve engellemelerle durdurulan stat inşaatı ile ilgili soru önergesinde, "Karşıyaka Stadı 2015 yılında yıkılmış yeni stat için inşaata başlanılmamıştır.
Yaşanan gecikmenin nedeni nedir? Karşıyaka Stadı'nda uzun süredir bir adım atılmayarak, Karşıyaka halkı cezalandırılmak mı istenmektedir?" diye sordu. Partisi CHP tarafından açılan davalar sonucunda ihaleleri iptal edilen, inşaat çalışmaları durdurulan Karşıyaka Stadı için CHP'li Mahir Polat, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, "İktidar partisi temsilcileri tarafından 4 kez temel atma törenlerinin yapılmasına rağmen aradan geçen süre içinde inşaat bir türlü başlamamıştır" dedi. Polat, "Aynı tarihlerde başlanan Göztepe ve Alsancak Stadı yapımı belli bir aşamaya gelmişken, Karşıyaka'da yapılacak olan stat için hiçbir yol kat edilmemiş olması üzücüdür.
Spor üzerinden siyaset yapılması hiçbir şekilde kabul edilemez" diyerek kendisiyle çelişti.

SÜREÇTE NELER YAŞANMIŞTI?

Yıllardır yapımı beklenen Yalı'daki projeyle ilgili AKP Milletvekilleri büyük uğraşlar vermiş ve "Bu stat her türlü engellemelere rağmen yapılacak" diyerek kararlığını ortaya koymuştu.
Buna rağmen CHP'li İzmir Büyükşehir ve Karşıyaka Belediyesi'nin açtığı davalar sonucunda mevcut stadın yerine yapılacak stadın ihalesi iki kez iptal edildi. Temel atma aşamasına gelinen statta geçtiğimiz aralık ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapı kayıt belgesi alınmasından sonra otopark alanı için de Tarım ve Orman Bakanlığı'yla anlaşmaya varıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Orman Bakanlığı'yla yaptığı anlaşmayla stat arazisinin bitişiğinde yer alan, imar planında otopark olarak düzenlenmiş ve otopark sorunu da çözülerek engeller kaldırılmıştı.

Trajikomik önerge haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN