Yanımızda görmek isteriz

Giriş Tarihi:09.01.2017, 23:17 Güncelleme Tarihi:09.01.2017, 23:17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9. Büyükelçiler Konferansı dolayısıyla büyükelçilere dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde öğle yemeği verdi. Erdoğan, Türkiye-ABD ilişkilerinin hassas bir dönemden geçtiğini belirterek, "DEAŞ, FETÖ ve bölücü örgütlerden gelen tehditlere karşı müttefikimiz ABD'yi kararlı, güçlü ve tereddütsüz bir biçimde yanımızda görmek istiyoruz" dedi. Erdoğan, özetle şöyle dedi:

KİMLER OLDUKLARINI BİLİYORUZ: Tiananmen Meydanı'nda tankların önüne dikilenleri taltif yağmuruna boğanlar, Kızılay Meydanı'nda, Şehitler Köprüsü'nde, Kazan'da ve daha birçok yerde yaşanan kahramanlık hikayelerini görmezden gelmişlerdir. Ben sadece empati eksikliğinden bahsetmiyorum. Çok daha vahim bir durumdan, yani kayıtsızlıktan, umursamazlıktan, hatta darbenin başarılı olmasını ummaktan bahsediyoruz.
Kimler olduğunu gayet iyi biliyoruz.

KARA LİSTEDEKİ KİŞİ ABD'DE REKTÖR OLUYOR: Darbeciler, FETÖ üyeleri, eli kanlı katiller, maalesef kimi Avrupa ülkelerinde mağdur gibi karşılanmakta, kol kanat gerilmektedir. Sığınma hakkı FETÖ'cü ve PKK'lı teröristlere altın tepside sunuluyor. Dost demeye dilim varmıyor, ama en azından müttefik bildiğimiz ülkelere yakıştıramadığımız bu tablo karşısında elbette üzülüyoruz. Ülkemizde kara listede olup kaçan FETÖ terör örgütünün mensubu Amerika'da bir üniversitede rektör olarak atanabiliyor.

Bu nasıl bir şeydir?

SINIFTA KALDILAR: Son dönemde DEAŞ ile mücadele konusunda maalesef müttefiklerimiz ve koalisyon odakları sınıfta kaldı. Güney sınırımız boyunca bir terör koridorunun veya terör örgütlerinin yuvalandığı kurtarılmış bölgelerin oluşmasına asla izin vermeyeceğiz. Milli güvenliğimizi ilgilendiren konularda masada ve sahada olmaya kesinlikle devam edeceğiz. Irak'ın DEAŞ terör örgütüne karşı yürüttüğü askeri mücadeleyi desteklerken, Musul, Telafer ve Sincar konusundaki kaygılarımızı gidermek için her türlü askeri ve diplomatik tedbiri aldık. Irak'tan DEAŞ ve PKK gibi terör örgütlerinin sökülüp atılması için çabalarımız devam edecek.

TRUMP İLE KARŞILIKLI DİYALOGU HIZLANDIRACAĞIZ: ABD ile ilişkilerimiz hassas bir dönemden geçiyor. Terörle mücadelede karşılaştığımız sıkıntılar Obama yönetiminin son yıllarda ortaya koyduğu bazı tercihlerle birleşmiş ve hem kamuoyumuzda hem siyasette tartışma konusu haline gelmiştir. DEAŞ, FETÖ ve bölücü örgütlerden gelen tehditlere karşı müttefikimiz ABD'yi kararlı, güçlü ve tereddütsüz bir biçimde yanımızda görmek istiyoruz. Yeni Başkan Trump'ın 20 Ocak'ta görevi almasıyla özellikle birlikte karşılıklı diyalogu hızlandıracağımıza inanıyorum. Bilhassa bölgesel konularda Sayın Trump ile anlayış birliğine vararak kısa zamanda mesafe kaydedeceğimize inanıyorum.

"AVRUPA AB'DEN BÜYÜKTÜR"

Türkiye'nin AB ilişkilerine değinen ve daha önce de sarfettiği 'Dünya beşten büyüktür' sözünü hatırlatan Erdoğan, "Dünya beşten büyüktür.
Avrupa da AB'den büyüktür. AB'nin tam üyelik sürecine verdiğimiz öncelik değişmemiştir. AB halen ülkemiz için stratejik bir tercihtir. Bir taraftan bu hedef doğrultusunda adımlar atarken, Birliğin ülkemize yönelik tutarsızlıklarına, çifte standartlı politikalarına da 'eyvallah' demeyiz. Çabalar ancak karşılıklı olursa, adımlar iki taraflı atılırsa anlamlıdır. Yürüttüğümüz çabalar sayesinde olumlu bir havaya gelmiştik. Maalesef bunun devamı gelmedi. AB'nin artık göç mutabakatı bağlamındaki taahhütlerini yerine getirmesi, ipe un sermekten vazgeçmesi gerekiyor" diye konuştu.

FETÖ OKULLARI BİLANÇOSU

FETÖ'nün 115 ülkede örgüte militan devşirme merkezi olarak kullandığı okullarının bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, "6 ülkede bu okular kapatıldı: Gambiya, Azerbaycan, Libya, Ürdün, Dominik Cumhuriyeti ve Haiti. İki ülkede okullara el konuldu: Sudan, Pakistan. 7 ülkede okullar Türkiye Maarif Vakfı'na devredildi: Gine, Somali, Çad, Senegal, Moritanya, Nijer ve Gabon. Malezya'daki FETÖ okulları terör örgütü unsurlarından arındırıldı. Bu okulların mülkiyeti ve yönetimi Malezyalı yatırımcılar tarafından devralındı" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.