‘ABD ne kadar güvenliyse Türkiye de o kadar gUvenlİ’

Giriş Tarihi:16.02.2017, 22:15 Güncelleme Tarihi:16.02.2017, 22:15
Dünya Turizm Forumu’nda konuşan Başbakan Yıldırım, turizmin barışın temeli olduğunu hatırlatarak, “Bir adım öne çıkmak için başka ülkeleri güvensiz ilan etmeye kalkışmayalım” dedi. Yıldırım, Anadolu’nun doğu ve batı medeniyeti arasında köprü kurduğunu belirterek, “Bugün ABD ne kadar güvenliyse Türkiye de o kadar güvenlidir” diye konuştu

İstanbul Kongre Merkezi'nde 25 ülkeden İstanbul'a gelen turizm bakanlarının katıldığı Dünya Turizm Forumu'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Bugün turizmde bir adım öne çıkmak için başkaları hakkında dedikodu üreterek, bir yerleri güvensiz ilan ederek iş yapmaya çalışanlar var. Bölgesel ve küresel barışın tesisine köstek olmayalım" dedi. Yıldırım konuşmasında şunları söyledi:

TURİZM KÜRESEL BARIŞA KATKI SAĞLIYOR

Turizm farklı kültürler arasındaki iletişimi artırıyor. Bu anlamda küresel barışa katkı sağlıyor. İnsanlar güzel anılar geride bırakırsa kavga olmaz. Düşünün daha önce gittiğiniz bir ülke hakkında karar almak zorunda kalırsanız, önce o ülkedeki anılarınızı hatırlarsınız. Turizm barış için, kardeşlik için çok önemli bir sektördür, önemli bir faaliyettir. Bu yolda çaba gösteren herkesi aynı zamanda gönüllü bir barış elçisi olarak kabul ediyorum ve tebrik ediyorum. Kültürlerin buluşmasını tesis ettiğimiz sürece karşılıklı ön yargıların kırılmasını sağlamış oluruz. Turizm öncelikle medeniyetlerin buluşmasıdır. Kültürel yakınlaşmalar, ekonomik ve siyasi ilişkilerin ivme kazanmasıyla yakından ilişkilidir.

ANADOLU'DAN GEÇMEK ZORUNDASINIZ

2007 UNESCO tarafından Mevlana yılı olarak kabul edilmişti. Ne diyor Mevlana: Gel, kim olursan gel, bizim dergahımız umutsuzluk dergahı değildir. İstanbul, 2010'da Avrupa Kültür Başkenti ilan edildi. Her ilimizi kendi kültürel zenginlikleriyle bir cazibe merkezine dönüştürüyoruz.
980 bin kilometre vatan sathında 6100 km bölünmüş yolu 23 bin 500 km'ye çıkardık. Havalimanı sayısını 26'dan 55'e yükselttik. Şu anda dünyanın en büyük havalimanını da yapıyoruz.
İlk etabını seneye bu vakitte açmış olacağız. Artık hicret batıdan doğuya doğru. İster doğuya, ister batıya gidin Anadolu'dan geçeceksiniz, başka çaresi yok.

BİR ADIM ÖNE ÇIKMAK İÇİN DEDİKODU YAPANLAR VAR

Bölgedeki kardeşlik için büyük çaba sarf ediyoruz. 3.5 milyon insanla ekmeğini paylaşan ülke Türkiye'dir. Dünyada bunu yapan başka bir ülke de yoktur. Dünyanın hiçbir yerinde güvenli bir şehir yoktur. Bugün turizm sektöründe bir adım öne çıkmak için başkaları hakkında dedikodu üreterek, bir yerleri güvensiz ilan ederek iş yapmaya çalışanlar var. Terör her yerde. Terörden korkmak, ancak teröristlerin işine yarar. Gururla ve güvenle söylüyorum:

ABD ne kadar güvenliyse Türkiye o kadar güvenli, Paris ne kadar güvenliyse İstanbul o kadar güvenli. Onun için turizmi baltalamak için, avanta sağlamak için terörü kullanmayalım. Bölgesel ve küresel barışın tesis edilmesine köstek olmayalım. Bu çağrımı da buradan iletmek istiyorum.

DÜN MOSTAR'I BOMBALAYAN ZİHNİYET HALEP'İ YAĞMALIYOR!

Dün Mostar'ı bombalayan zihniyet bugün Halep'i yağmalıyor. Bize düşen dünyayı karanlıklardan aydınlıklara çıkaracak çareler üretmek ve hayata geçirmek.

Turizm sektörünün siz değerli temsilcilerine ortak bir sorumluluk düşüyor. Barış içinde, kardeşlik içinde daha güzel bir dünya bırakmak için daha çok hareket edeceğiz, bir araya geleceğiz.

Şiddet kültürüne karşı insanlığa, evrensel değerleri savunmak hepimizin birinci derecede görevidir, sorumluluğudur. Korkmadan, korkutmadan, ön yargısız bir şekilde birbirimizi anlamak durumundayız.

Türkiye zengin coğrafyası, binlerce yıllık tarihi, farklı medeniyet ve uygarlıklara ev sahipliği yapan bir coğrafya.

TÜRKİYE'DEN 3 SAAT UÇUŞLA 52 ÜLKEYE GİDEBİLİRSİNİZ

Dünyanın merkezinin olduğu, topraklarının birleştiği yer Türkiye'dir. Üç kıtayla komşu olan Türkiye tarihten gelen kültür, medeniyet zenginliğini komşularıyla paylaşmak ve gelecek kuşaklara iyi bir miras bırakmak azmindedir. Türkiye'den 3 saat uçuşla buradan 52 ülkeye ulaşabilirsiniz. Avusturalya'da olsanız bir şehirden bir şehire 3 saatte gidemezsiniz. Herkes dünyanın merkezi olduğunu iddia edebilir. Dünya bir küredir, parmağınızı nereye koyarsanız orası merkezdir. Ama dünyanın dörtte üçü sularla kaplıdır. Ama medeniyet, nüfus, zenginlik nerede bu önemli?

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.