Çeşme’nin plajlarına temiz raporu

Giriş Tarihi:16.02.2017, 20:46 Güncelleme Tarihi:22.02.2017, 12:53

Çeşme'de yaklaşık iki ay önce Panama bandıralı Lady Tuna adlı geminin karaya oturmasının ardından denize sızan 75 ton civarındaki yakıt temizlendi. Çalışmaların ardından ilçeye rahat nefes aldıracak bir haber geldi. Ilıca ve Paşalimanı sahilini siyaha boyayan felaketten sonra yapılan temizlik çalışmalarının olumlu sonuç verdiği bildirildi. İlçenin Mavi Bayrak bulunan Boyalık ve Ilıca sahillerindeki deniz dibi ve yüzeyinden alınan numunelerde kirliliğe rastlanmadı.

Komisyon kuruldu Çevre şehircilik İl Müdürlüğü'nde kurulan 'Zarar tespit Komisyonu' Çeşme Liman Başkanlığı'nı temizlik ve tespit için yetkilendirirken, Çeşme'de altı noktadan numunerle ilgili uluslararası akreditasyona sahip Akretest Su Analiz Laboratuvarı tarafından rapor hazırlandı.

Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Sheraton, Radison Blue, Boyalık Beach Otel, Ilıca Otel, Altınyunus ve 7800 Otel'in önündeki Mavi Bayrak bulunan plajlarda kirliliğe rastlanmadığı ortaya çıktı. Denizin 20 metre dibinden ve yüzeyden alınan numunelerde yağ gres, ham petrol türevleri ve pah tespit edilmedi. Turizmciler ve Çeşme tutkunlarının yüreğine su serpen laboratuvar sonuçları sonrasında yetkililer çalışmaların devam edeceğini ifade etti. Öte yandan, Çeşme Liman Başkanlığı himayesinde gerçekleşecek bir diğer proje ile Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Teknolojileri Enstitüsü'nün Çeşme sahillerinde 3, 6 ve 9 aylık periyotlarla kontrollerine devam edeceği bildirildi. Piri Reis Gemisi ile taramanın devam edeceği vurgulandı.

Uluslararası Tanker Sahipleri Kirlilik Federasyonu (ITOPF) tarafından denetim raporlarının da hazırlandığı öğrenildi.

65 TON AKARYAKIT TEMİZLENDİ

Denizin yüzeyi, karayla temas noktaları ve deniz dibinde oluşan kirlilikle ilgili çalışmalar sonunda iki aylık süreçte denize sızan 75 ton akaryakıttan 65 tonunun temizlendiği belirtildi. Deniz dibi temizliğinin de devam ettiği ifade edilirken, Lady Tuna gemisinin bağlı olduğu sigorta şirketi tarafından kirlilikten zarar gören balıkçı ve tekne sahiplerinin bu zararlarının giderilmeye başlandığı ifade edildi.

KAHRAMAN DURAK

kalan karakter 1000

ton ton

Bilinen bir ton balığı firması,zaten geminin isminden belli Tuna

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.02.2017 20:11
erol erol

kıyı koruma ıslah planı yapılarak tüm izmirdeki sahiller sürekli olarak denetlenmeli bakımı ve temizliği yapılmalı ve bir plan dahilinde balıkların da üremesine fırsat verecek dereağızları ve sazlık alanların çoğaltılması ve korunması sağlanmalı, bazı koylara ve yerlere doğayı koruma maksadıyla insanların girişi de yasaklanmalıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.02.2017 17:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.