‘FETÖ’nün milyar dolarları Gümüldür’de saklanıyor’

Giriş Tarihi:18.03.2017, 23:09 Güncelleme Tarihi:19.03.2017, 00:15
Güvenlik güçlerine, FETÖ’nün 5-6 milyar dolarlık himmet paralarının, İzmir Gümüldür’de bulunan bir villadaki gizli bölmelerde saklandığı ihbarı yapıldı. MİT ve İstihbarat ekipleri bölgeyi takibe aldı

FATİH ŞENDİL

Silahlı terör örgütü FETÖ'nün başkent olarak kabul ettiği İzmir'de, güvenlik güçlerine çarpıcı bir istihbari bilgi ulaştı.
Bu istihbari bilgide, MİT ve İstihbarat Şubesi ekiplerine, örgütün 5-6 milyar doları bulan himmet paralarının İzmir'in tatil beldesi Menderes'e bağlı Gümüldür'de bulunan bir villadaki gizli bölmelerde saklandığı iddia ediliyor.
MİT ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin bu bilgilerin doğru olup olmadığını araştırdığı ve bölgede yapılan her türlü kazı ve inşaat çalışmasını da takibe aldığı ifade edildi. FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimindeki beyni olduğu bilinen ve FETÖ'nün Genelkurmay imamı olduğu belirlenen firari Adil Öksüz'ün de bir dönem Menderes Gümüldür'de görüldüğü yönünde polise ve jandarmaya istihbari bilgiler gelmişti.

Pensilvanya'ya yollanacak

FETÖ'nün hiyerarşik yapısındaki işleyiş ve toplanan "himmet" paralarının trafiğine ilişkin ifade ve tespitler mercek altına alınırken, elebaşı Fethullah Gülen'in yaşadığı Pensilvanya'ya aktarılmayan himmet ve örgütün şantajla elde ettiği paralarının bir yerde saklanmış olabileceği üzerinde duruluyor.
Yerini kimsenin bilmediği bu paralarla ilgili MİT ve İstihbarat Daire Başkanlıklarına zaman zaman ihbarlar geliyor.

Araştırmalar sürüyor

FETÖ soruşturmalarında elde edilen bilgilere göre örgüt, paraları il bazında ataması yapılan muhasipler aracılığıyla topluyor. Bu paraların bir kısmı ildeki FETÖ faaliyetleri için ayrılıyor, kalan kısmı da örgütün "kainat imamı" olarak isimlendirdiği elebaşı Fetullah Gülen'in tasarrufuna bırakılıyor. Bu paraların akıbetini ise, FETÖ'nün Ege sorumlusu olan firari Bekir Baz dışında kimsenin bilmediği öne sürülüyor. MİT ve emniyete sık sık bu paralarla ilgili çeşitli istihbarat bilgileri ulaşıyor. Son gelen istihbarat bilgisine göre ise, örgütün 5-6 milyar doları Gümüldür'deki bir villanın gizli bölmelerinde ve altında saklandığı öne sürülüyor. MİT ve polis bu iddiayla ilgili araştırma yapıyor.

'Paranın İzmir'de olma ihtimali yüksek'

Konuyla ilgili bir istihbarat uzmanı şunları söyledi: "Menderes Gümüldür iddiası ilginç. Böyle bir paranın İzmir'de olma ihtimali yüksek, çünkü FETÖ İzmir'i başkent olarak kabul ediyor ve kale olarak görüyor. Ayrıca, FETÖ'nün Genelkurmay imamı olduğu belirlenen Adil Öksüz'ün de Gümüldür'de görüldüğü yönünde daha önce bazı istihbari bilgiler gelmişti. Şimdi de FETÖ'nün milyarlarca lirasının bu bölgede olduğuna dair istihbari bilgiler var. Elde net bir bilgi yok, ancak bu bölgeyi adeta abluka altına aldık. Birçok yerde inceleme ve araştırma devam ediyor. Bir kazı ya da bir inşaat bile yapılsa uzaktan takip edilerek araştırma yapılıyor. Ayrıca Gümüldür bölgesinden yurtdışına kaçak geçiş yapılma imkanı olduğu için de FETÖ'nün parasını bu bölgede saklamayı tercih etmiş olabileceği ihtimali de değerlendiriliyor."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.