‘Muhatabımıza gereken açıklamayı yaptık’

Giriş Tarihi:18.05.2017, 23:10 Güncelleme Tarihi:18.05.2017, 23:10
Bakan Çavuşoğlu, ABD’de gündeme gelen papaz Andrew Brunson ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhatabına gereken açıklamayı yaptığını söyledi. Çavuşoğlu, Almanya’nın İncirlik açıklamasına ise “Çekilme kararı alırlarsa kendileri bilir. Yalvaracak değiliz” cevabını verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tarihi zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ve heyetine Türkiye'nin YPG'ye karşı mücadele etmeye devam edeceğini ve angajman kurallarını uygulayabileceğini söylediğini belirterek, "ABD'nin DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk kesinlikle PKK ve YPG'ye destek vermektedir. Bu kişinin değişmesinde fayda vardır" diye konuştu.

Bir televizyon programına katılan Çavuşoğlu, özetle şunları söyledi:

ANGAJMAN KURALLARI UYGULANIR :

YPG'ye karşı mücadele edeceğimizi, angajman kurallarını uygulayacağımızı Sayın Cumhurbaşkanımız çok net muhatabına aktardı. Bu konuda olumsuz bir şey söylemediler ve anlayışla karşıladılar. YPG dahil hiç bir unsurun Türkiye'ye karşı tehdit oluşturmasına müsaade etmeyeceklerini söylediler. Silahlar sadece Rakka ve güneyinde kullanılacak. Türkiye'ye karşı kullanılmasına müsaade edilmeyecek. PKK ile mücadelede de Türkiye'ye destek olunacak.

GÜLEN KONUSUNDA SAMİMİLER :

Bu yönetimi bir öncekine göre Gülen konusunda samimi bulduk. Trump, Türkiye'nin taleplerini değerlendirdiklerini, ulaştırılan tüm belgeleri titizlikle incelediklerini söyledi. Biz de beklentilerimizi söyledik. Bu süreçte idari tedbirlerin alınabileceğini, Amerika'da bir soruşturma açılması gerektiğini iade sürecine kadar yapılabilecekleri söyledik. İade edilinceye kadar geçici tutuklama dahil bazı tedbirlerin alınması gerektiğini ilettik.

PAPAZ BRUNSON DA GÜNDEME GELDİ:

Sayın Cumhurbaşkanımız Papaz Andrew Brunson'un neden tutuklu olduğunu açıkladı. Terör örgütleriyle bağlantısından dolayı gözaltına alındığını ve şikayetlerden dolayı soruşturma başlatıldığını söyledi. Bu konuda tabi yargı süreci işliyor. Yargının vereceği karar önemli. Bir şikayet var kendi yakınındaki kişilerin şikayetleri. PKK ile bağlantısı var diğer terör örgütleriyle bağlantısı var. Bu bağlantılardan dolayı tutuklandığını biliyoruz. Ailesiyle, avukatlarıyla görüşüyor. Kendisinin kişisel ihtiyaçları karşılanıyor.

SİYASİ ÇÖZÜME ODAKLANILMALI

zim ABD'ye verdiğimiz mesajlardan birisi sadece DAEŞ'e karşı mücadeleye odaklanmayalım, siyasi çözüme de odaklanmak lazım. Çatışmasızlık bölgelerinde hangi askerlerin bulunması gerektiğine dair öneriler var. BM asker verebilir ama bir kurumun gözetiminde de olması gerekir. Ama henüz somut adım yok. BM çatısı altında olursa kimsenin tereddüdü olmaz.

KENDİLERİ BİLİRLER :

Almanya'nın önce kendisine bir çeki düzen vermesi lazım. Türkiye'ye nasıl davranması gerektiğini öğrenmelidir. İncirlik'ten çekilme kararı alırlarsa kendileri bilir. Kendileri gelmek istedi yalvaracak değiliz. Güle güle deriz. NATO zirvesinde Merkel- Erdoğan görüşmesiyle ilgili bir talep olmadı. Gelirse de tabii ki görüşürüz. Biz diyalogdan yanayız. Ama bu anlayışın karşılıklı olması gerekiyor.

'BRUNSON'UN NEDEN YARGILANDIĞINI ANLATTIK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan da ABD ziyaretinde gündeme gelen Papaz Andrew Brunson ile ilgili, "Görüşmemizde onlar da İzmir'de tutuklu Amerikalı Protestan din adamı Andrew Brunson'u gündeme getirdiler. Bu kişinin FETÖ yapılanmasıyla iltisaklı olmasından dolayı yargılandığını belirttik. FETÖ meselesinde FBI'ın özel bir soruşturma komisyonu oluşturmasını talep ettik" ifadelerini kullanmıştı.

TERÖR ÖRGÜTÜYLE BAĞI VAR

Diriliş Kilisesi Papazı Andrew Craig Brunson'ın serbest bırakılmasını ve iadesini istemişti. FETÖ ve PKK bağlantıları ortaya çıkan Papaz Brunson'un Amerikan Ordusu'nda özel harp subayı olduğu, evinde yapılan aramalarda da bu yönde güçlü bulgulara ulaşıldığı ortaya çıkmıştı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.