• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Tankta Çetin Rekabet

Tankta Çetin Rekabet

11.6.2017 23:12 , Güncelleme Tarihi: 11.6.2017 23:12

Milli ana muharebe tankı Altay’ın seri üretimi için açılacak ihale savunma sanayii sektöründe heyecanla bekleniyor. Koç Grubu şirketi Otokar’ın yanı sıra Nurol Grubu’nun ortak olduğu FNSS ile İzmirli BMC ve Katmerciler Grubu’nun dev ihaleyi kazanmak için kıyasıya bir rekabet içine girecekleri belirtiliyor

Prototipi tamamlanan milli ana muharebe tankı Altay'ın seri üretimine yönelik ihaleye çıkma kararı, savunma sanayii sektöründe heyecan yarattı.
Prototipin geliştirilmesinde ana yüklenici olan Koç Grubu'na bağlı Otokar'ın yanı sıra Nurol Grubu'nun ortak olduğu FNSS ile geliştirdikleri zırhlı araçlarla dikkat çeken İzmirli BMC ve Katmerciler Grubu, önümüzdeki aylarda çıkılması beklenen ihaleyi gündemlerine aldı. İhalede büyük bir rekabetin yaşanması bekleniyor.

1 MİLYAR DOLARA ÇIKTI

Bugüne kadar projelendirme ve prototip maliyeti için 1 milyar doların üzerinde harcama yapıldığı ifade edilen milli muharebe tankı Altay'ın prototipi birçok firmanın da katkısıyla 7 yılda tamamlandı. Tank başına maliyeti 5.5-6 milyon dolar civarında olması beklenen Altay'ın seri üretimi için çalışmalar başladı. Prototipin geliştirilmesinde ana yüklenici olan Otokar, prototipin tamamlanmasının ardından 250 adetlik Altay tankı üretimi için geçtiğimiz aylarda Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na (SSM) teklif sundu. Ancak SSM'den şirkete ret yanıtı geldi. Otokar'dan yapılan açıklamada, SSM'nin "Milli İmkanlarla Modern Tank Üretim Projesi" ile ilgili olarak SSM tarafından şirketimize tebliğ edilen yazıda teklifin idari, mali ve teknik tüm yönleri ile değerlendirildiği ancak fiyat başta olmak üzere sözleşme şartlarında anlaşma sağlanamaması nedeniyle teklifin uygun bulunmayarak ihtiyacın ihale yöntemiyle karşılanmasına karar verildiği bildirilmiştir" denildi.

DEVLERİN İSMİ GEÇİYOR

Otokar'ın yaptığı açıklamayla Altay tankının seri üretimi için yeni süreç başladı. Büyük rekabetin yaşanması beklenen ihale için gözler Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı ünlü işadamı Ali Koç'un yaptığı Otokar'ın yanı sıra Nurol Grubu'nun ortak olduğu FNNS ile İzmirli BMC'ye çevrildi. Bu arada geçtiğimiz günlerde ünlü işadamı Nihat Özdemir yönetimindeki Limak Grubu ile savunma sanayiinde yatırım yapmak üzere ortak şirket kurma kararı alan İzmirli araç üstü ekipman devi Katmerciler de çıkılacak ihaleyi gündemine aldı.

HAZIRIZ VE TALİBİZ

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, daha önce Altay tankının seri üretimi ihalesine girmeye hazır ve projeye talip olduklarını belirtmişti.
Sancak, "Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) 3-4 yıl önce 500 milyon dolar sübvansiyon yaparak 5 tane tank modeli ürettirdi. Altay tankı... Bu firma prototipleri başarıyla üretti ve teslim etti. SSM seri üretim için ihale açacak. Biz de ihaleye girmek için hazırız ve talibiz" demişti.

SORUMLULUK ÜSTLENİRİZ

İzmirli Katmerciler'in İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci de Altay tankının seri üretimine yönelik gelişmeleri değerlendireceklerini açıkladı. Katmerci, "Altay tankı projesinde ülke savunması açısından üzerimize düşen bir görev ya da sorumluluk olursa bundan kaçınmayız, yapmaktan memnuniyet duyarız" diye konuştu. Yeni Asır'a konuşan Furkan Katmerci, sözkonusu projede hem Katmerciler Grubu hem de Limak Holding ile Ankara'da kuracakları LİKA kanadında Altay'ın seri üretimi için üzerlerine düşeni yapmaktan mutluluk duyacaklarını dile getirdi.

YERİNDE BİR KARAR

Geçtiğimiz haftalarda yapılan 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2017), Endonezyalı PT Pindad firması ile geliştirdiği orta ağırlık sınıfı tank Kaplan MT'nin, testlere hazır prototipini sergileyen FNSS de Altay tankı projesiyle ilgileniyor. FNSS'in CEO'su Nail Kurt, Altay seri üretiminin rekabete açılmasının yerinde bir karar olduğunu değerlendirdiklerini söyledi. Kurt, "Bugüne kadar 3 binden fazla paletli zırhlı araç üretimini başarı ile gerçekleştirmiş olan FNSS altyapısı ve bilgi birikiminin Altay tanklarımızın üretimi için kullanılmasının, en başta değerli kullanıcımız Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, giderek güçlenen savunma sanayi ekosistemimiz için büyük yarar sağlayacağına inanıyoruz. Ülkemiz için hayırlı olsun." dedi.

ADINI FAHRETTİN ALTAY'DAN ALDI

Altay tankı ismini Kurtuluş Savaşı'nda 5. Süvari Kolordusu'nu komuta eden Fahrettin Altay'dan aldı. Fahrettin Altay'a ise soyismi Altay Spor Kulübü'nden esinlenerek Mustafa Kemal Atatürk tarafından verildi. Altay adının asıl kökeni ise Orta Asya'da bulunan sıradağlarına dayanıyor.

ERHAN GÜLENÇ

Tankta Çetin Rekabet haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN