“TÜRKİYE’Yİ ÜÇ KAT BÜYÜTTÜK”

Giriş Tarihi:13.06.2017, 13:17 Güncelleme Tarihi:14.06.2017, 00:20
Partisinin Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2002’den bu yana ülkemizi ekonomik olarak 3 kat büyüterek, güçlü, müreffeh bir Türkiye yarattık. Açtığımız havalimanlarıyla bugün uçaklar otobüslerden ucuz hale geldi. Yatırımlara ayrılan kaynağı 70 milyardan 700 milyara çıkardık. Savunma sanayisinde kendi silahlarımızı üretmeye başladık” dedi

AK Parti'nin Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi aldıkları 2002 yılından bugüne ekonomik olarak 3 kat büyüttüklerini ifade etti. Konuşmasında rakamsal verilere değinen Erdoğan şunları söyledi:

HAVALİMANI SAYISI 55

AK Parti olarak 14 yılda tarihi reformlara imza attık. Cumhuriyet tarihinin en büyük reformlarından birini sağlık alanında gerçekleştirdik.19 bin olan yatak sayısını 153 bine çıkardık. Sağlık kurumlarında hizmet verenlerin sayısını 875 bine ulaştırdık. Son olarak şehir hastaneleri projemizi hayata geçiriyoruz. 1 buçuk yıl içinde inşaatı devam eden 20 şehir hastanesi tamamlanacak. İnsanımız bundan sonra hiçbir zaman hastane kapılarında mağdur olmayacak. 2023 yılına kadar hızlı tren hattı uzunluğunu 12 bin kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz. Tren ağını da 25 bin kilometreye ulaştırmak amacındayız. İstanbul Boğazı'nı denizin altından ilk defa, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile boğazın üzerinde üçüncü defa birleştirdik. Acaba, asırlarca boğazın altından böyle bir hat geçecek denilseydi, buna inanır mıydınız? Havalimanlarımızın sayısı geldiğimizde 26 idi, şimdi 55. Bu sayı daha da artacak. Uçaklardaki fiyatlara bakıyorsunuz, şu anda otobüs fiyatının altına düşmüş vaziyette.

KENDİ SİLAHIMIZI ÜRETİYORUZ: Türkiye'yi aldığımız 2002'den beri ekonomide ülkemizi 3 kat büyüterek güçlü, müreffeh bir Türkiye'nin temelini attık. IMF'ye olan bağımlılığımıza son verdik.. Hamdolsun döviz rezervimiz şu anda gayet iyi yolda. Yatırımlara ayrılan kaynağı 70 milyar liradan 700 milyar liranın üzerine çıkardık. Kaynakları çeşitlendirdik. Savunma sanayinde kendi silahlarını üreteceksin, ana muhalefet bundan rahatsız. Hele hele silah satacaksın, hepten rahatsız. İstediğiniz kadar rahatsız olun. Ülkenin kıt kaynaklarını faiz lobilerine yağmalatmak yerine Hazine'yi güçlendiren ve böylece tam bağımsız yolunda ilerleyen bir Türkiye'yi işaret ettik.

"TATİL YAPMAYIN İÇTÜZÜĞÜ BİTİRİN"

Burada yine Başbakan'a ve diğer arkadaşlarımıza söylüyorum. İçtüzükle ilgili girişimlerimizi sürdürmekte fayda var. Ana muhalefet katılmamış, katılmasın. Mevcut içtüzük bitmiştir. Bununla parlamento çalışmaz, görüyoruz. Hiç bu işi geciktirmeyelim, içtüzüğü halledelim ve parlamentomuzu daha aktif hale getirmiş olalım. Çünkü bizim üretime ihtiyacımız var. Bu hafta sonu nasıl ki tatil yok diyorlarsa, içtüzük çıkana kadar tatil olmamalı.
Bu konuda emin miyiz? İsterseniz burada kabul edenler, etmeyenler deriz.

"KREDİ KURULUŞLARI ŞİMDİ NE YAPACAK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk ekonomisinin artık ufak tefek sarsıntılarla yıkılmayacak kadar büyük olduğunu geçtiğimiz yıl gördük. Eğer büyüme oranı beklentilerin altında çıksaydı, hemen kredi notunu düşürmek için harekete geçecek olan kredi derecelendirme kuruluşlarının, şimdi ne yapacağını merak ediyorum. Bu yılın ilk çeyreğinde büyüme oranımız yüzde 5 olarak gerçekleşti. Bu oran yüzde 2.4 olan AB ortalamasının 2 katından bile fazladır. İlk verilere göre, yüzde 5'lik büyüme oranı ile G-20 ülkeleri arasında Çin ve Hindistan'ın ardından 3'üncü sıradayız. Aramızda da çok fark yok, onları da yakalayacağız" diye konuştu.

GÜNDEMDE BEDELLİ YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'e girişinde basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Erdoğan, bedelli askerlikle ilgili soruya, "Kabinenin gündeminde bedelli yok, dedikodusu var" dedi.


"KATAR'I SUÇLUYORSUN, PYD'Yİ BESLİYORSUN"

Türkiye olarak bu ülkede biz neyin ne olduğunu gayet iyi biliriz. Ama PKK'nın yavruları olan PYD-YPG'ye sahip çıkanlar, bu verdikleri kararlarla bedeli ödenmeyecek yanlış adımlar atıyorlar. PKK'yı, YPG'yi, PYD'yi birbirinden ayıramazsınız. YPG de PYD de bunların her ikisi de PKK'nın düşük çocuklarıdır. Bunu biz ilgili her yere aynen söyledik. Yanlış yapıyorsunuz dedik. İyi terörist, kötü terörist olmaz. Bunlarla sizin beraber olmanız, hele hele Amerika'ya hiç yakışmaz dedik. Amerika olarak biz sizlerle NATO'da beraber miyiz, stratejik müttefik miyiz? O zaman Rakka operasyonunu biz beraber beraber yaparız. Niçin terör örgütleriyle yapıyorsunuz?

YPG'YE DESTEK TEPKİSİ

Bir ülkeyi terör örgütlerine maddi ve ayni yardımda bulunmakla suçlayacaksınız, ama öbür taraftan kalkıp PYD'ye, YPG'ye tonlarca silah aktaracaksınız. Bunu neyle izah edeceksiniz? Bunlar bilinmiyor mu, görülmüyor mu? Her şey ortada. Şu anda PYD'ye, YPG'ye verilen silahları biliyoruz.Bu silahların benim ülkeme tehdit oluşturmadığını bana kim garanti edecek. Dost acı söyler, ama gerçeği söyler. Herkes bunu görmek, bilmek zorunda.

kalan karakter 1000

özkan özkan

musul ve kerkük türkmen yurdudur ne kürt devleti ya ne alaka böyle insafsızlık adaletsizlikmi olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 13.06.2017 15:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.