‘Darbeciler ilişkimize DARBE VURMASIN’

Giriş Tarihi:19.06.2017, 14:22 Güncelleme Tarihi:20.06.2017, 00:00
Atina’da mevkidaşı Çipras’la görüşen Başbakan Binali Yıldırım, Yunan Başbakan’ın darbeci askerlerin iadesiyle ilgili, “Mahkeme kararlarına katılsak da katılmasak da saygı göstermek durumundayız” sözlerine, “Darbeciler ilişkilerimize darbe vurmasın” uyarısında bulundu

Başbakan Binali Yıldırım, Atina temaslarının ilk durağında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile bir araya geldi. Yıldırım, Başbakanlık binasında Yunan mevkidaşı tarafından karşılandı. Görüşme sonrasında Çipras ile beraber basın toplantısı düzenleyen Yıldırım şöyle dedi: "İki komşuya yakışır bir şekilde, meselelerimize konuşarak çözüm üretmeliyiz. Darbe girişimi sonrası yaşananlarda ve ardından Türkiye'de anayasa değişikliğine yönelik süreçte AB maalesef olumlu bir tutum sergilemedi. Bu yaklaşımların ilişkilerimizin gelişmesine hiçbir katkısı yok. AB ile Türkiye yeni bir başlangıç yapmak istiyor" dedi.

GÖÇ MESELESİ

Çipras bir basın mensubunun, 'Yunanistan'a kaçan darbeci hainlerle' ilgili sorusuna, "Yunanistan'da adalet ve yönetim erki arasında büyük bir ayrım söz konusu.
Mahkeme kararlarına katılsak da katılmasak da saygı göstermek durumundayız. İltica başvurusu ile ilgili süreç henüz tamamlanmadı" diye yanıt verince, Başbakan Yıldırım kendisine dönerek, "Darbeciler ilişkilerimize darbe vurmasın" uyarısında bulundu.

EGE'DEKİ İHLALLER

Yıldırım konuşmasında, "Göç meselesinin önemli bir problem olduğu bilinciyle önlemler aldık. Temennimiz AB'nin anlaşmamıza uygun hareket etmesidir" dedi.
Başbakan Yıldırım, Çipras ile terör konusunu konuştuklarını ifade ederek, "Terör dünyanın başının belasıdır.
Terör olayına bakarken terörün insanlığın ortak tehdidi olduğu gerçeğiyle hareket etmeliyiz. Suriye ve Irak'ta yaşananları, Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı riskleri düşünerek Avrupa'nın güvenliğinin Yunanistan ve Türkiye'den geçtiğini söyleyebiliriz" açıklamasını yaptı.
Başbakan Binali Yıldırım, Ege'de yaşanan ihlallere ilişkin "Ege'deki ihlaller tek taraflı olmuyor. Her iki ülkenin askeri yetkilileri bir araya gelecek ve ortak akıl için gayret gösterecekler" dedi. Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının kullanılmasıyla ilgili konuşan Yıldırım, "Bunlar insanlığın ortak mirasıdır.
Buradaki kaynaklar kullanılırken Kıbrıs'ın bütün hatlarının korunarak çalışmaların yapılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

YUNANİSTAN'A KAÇAN DARBECİLER

Aleksis Çipras: Yunanistan'da adalet ve yönetim erki arasında büyük bir ayrım söz konusu. Mahkeme kararlarına katılsak da katılmasak da saygı göstermek durumundayız. İltica başvurusu ile ilgili süreç henüz tamamlanmadı. Bizim tarafımızdan konuya baktığımız zaman bir kriz söz konusu değildir. Türkiye'de demokratik kurumlara karşı bir saldırıda bulunulmuştur. Biz bu olaydan sonra darbecilerin karşısında yer aldık. Bu darbecilerin ülkemizde kabul görebilecek kişiler olmadığını beyan ettik. Bizim Türkiye ile yapmış olduğumuz iş birliği son derece önemli.
Bu iş birliğini uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleştiriyoruz.

TÜRKİYE HUKUKA SAYGILI AMA...

Başbakan Binali Yıldırım: Türkiye zor günler geçirdi. Hukukun verdiği karara saygılıyız fakat istiyoruz ki darbeciler Türkiye-Yunanistan ilişkilerine darbe vurmasın.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.