Çete savaşlarının en küçük kurbanı

Giriş Tarihi:15.07.2017, 23:15 Güncelleme Tarihi:16.07.2017, 23:19

Fırından boyozları almış eve dönüyordu Ali. O sırada peş peşe silah sesleri duyuldu. Uyuşturucu satıcıları müşteri kapma meselesi yüzünden yine birbirine girmişti
Herkes korku içinde bir yerlere saklandı. Kimse o panikle yerde yatan küçük Ali'yi fark etmedi. Seken mermilerden biri 8 yaşındaki Ali'nin başına isabet etmişti ve Ali artık hayatta değil

HABER ÖTESİ - HACER ÖNOĞLU ÜLGER

İzmir'de büyük çoğunluğunu Roman nüfusun oluşturduğu Çimentepe Mahallesi, son birkaç yıldır kötü bir kaderi yaşıyordu.
Eskiden komşuluk ilişkilerinin en sıcak, en candan haliyle yaşandığı bu rengarenk mahallenin insanları karanlık bir girdabın içine sürüklenmeye başladı.

BATAĞA DOĞRU

Çok değil, 1-2 yıl öncesine kadar kapılar bile açık bırakılarak uykuya dalınan bu mahallede birden bire bambaşka insanlar türedi. Hiç kimsenin tanımadığı ve nereden geldiğini bilmediği bu insanların, mahallenin gençleri ile ilgili korkunç planları vardı. Günün her saati çocuklarla ve insanlarla dolan her sokağın başı, bir uyuşturucu satıcısına ait olmuştu artık.
Mahalleyi yavaşça ve sabırla ele geçirmişlerdi. Uyuşturucu almak için bu mahalleye dışarıdan gelenlerin yanında hedeflerinde o sokakların çocukları da vardı. Planları işlemeye başlamıştı. Gençler bir bir batağa sürükleniyordu.

ARTIK ÇOK GEÇ

15 yaşından 30 yaşına kadar sokaklarda zombi gibi dolaşan insanların sayısı artmaya başlamıştı. Neler oluyordu?
Bu insanlar da kimdi?
Buraya nereden gelmişlerdi?
Çimentepeliler durumun giderek kötüleştiğini, bu zehrin kendi çocuklarının da kanında dolaştığını fark ettiğinde artık her şey için çok geçti.

SİLAHLI TEHDİT

Çünkü zehir satıcıları artık ellerinde silahlarla dolaşmaya başlamıştı. Birbirlerini tehdit etmekle kalmıyor, mahalleyi terk etmelerini isteyen vatandaşları da korkutuyorlardı.
Mahalleli çaresizdi.
Polis ekiplerinin denetimleri de yetersiz kalıyordu çünkü zehir tacirleri polis denetimlerinin ardından saklandıkları delikten çıkarak yine aynı işi yapmaya devam ediyorlardı.

SAVAŞ ALANI GİBİ

Kendilerince belirledikleri bölgelerde kendilerinden başkasının satış yapmasına da izin vermiyorlardı. Biri, bir diğerinin müşterisini çaldığında silahlar konuşuyor, sokaklar savaş alanına dönüyordu.
Çimentepe Mahallesi, 12 Temmuz 2017 Salı akşamı çocuklarından birini yine böyle bir çatışmaya kurban verdi.

BONCUK ALİ

Mahallenin en sevilen çocuklarından biriydi Ali Kenar. Cin gibi, akıllı, konuşkan ve neşeli bir çocuktu...
Akıllı bir çocuktu ama ders çalışmayı pek sevmiyordu.
Okula da çok sık gitmiyordu.
Okula gitme fikrine başından beri alışamamıştı zaten.
Hazır cevaplı oluşu ve zekasıyla mahalleliye sevdirmişti kendini. Yemyeşil gözleri nedeniyle 'Boncuk' diye çağırıyordu onu herkes.

FIRIN YOLU

Psikolojik sorunları yüzünden tedavi gören babası Haşim Kenar, kağıt toplayıcılığı yaparak doyuruyordu Ali ve 3 kardeşinin karnını.
Annesi Fethiye Kenar ise 4 çocuğu ve eviyle ilgilenerek geçiriyordu hayatını.
O akşam kardeşleriyle evin salonunda oyun oynarken acıktıklarını fark etti Ali.
Boyoz çekmişti canları. Zaten 3 kuruşu zor bir araya getiren annelerini yalvar yakar ikna etmişlerdi. Fırına gitme görevi ise her evde olduğu gibi evin en küçüğü olan Ali'ye verilmişti yine.

OYUNA DALDI

Saat 19.00 sularında fırından aldığı boyozlardan birini ısıra ısıra eve dönüyordu Boncuk Ali. 'O da ne' tüm arkadaşları sokaktaydı. Zaten ne yaz sıcağına ne de kış ayazına aldırış ederdi bu mahallenin çocukları. Günün her saati sokakta olurlardı. Kardeşleri evde boyoz bekliyordu ama birkaç dakikadan ne olurdu ki? 'Boyozun fırından çıkmasını bekledim' der, olur biterdi. Arkadaşlarının oyunlarını seyre daldı Ali. Tam o sırada o kabus gibi sesler yine duyulmaya başladı sokakta.
Peş peşe silahlar ateşleniyordu.

KAN KIRMIZI SOKAK

Torbacılar yine müşteri çalma meselesi yüzünden birbirine girmiş ve kavga silahlı çatışmaya dönüşmüştü. Herkes korkuyla bir tarafa kaçışmaya başlamış, sokakta hiç çocuk kalmamıştı, Ali hariç...
Çatışma sırasında ateşlenen silahlardan birindeki mermi Ali'nin başına isabet etmişti. Her yer kan kırmızısıydı.
Bir elindeki henüz yemekte olduğu boyozu bir tarafa, diğer elindeki poşeti bir yana savrulmuştu.

ÇIĞLIK VE FERYATLAR

Silah sesleri kesilip mahalleli dışarı çıktığında bu kez çığlık ve ağlama sesleri yükselmeye başladı sokakta.
'Boncuk vuruldu, yardım çağırın.' Hastaneye kaldırıldı Ali. 3 gün yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Ali dün sabah hayatını kaybetti.
Olayın ardından 5 kişi gözaltına alındı; daha önce uyuşturucu satmak ve kullanmak suçundan sabıkası bulunan Ahmet V. ve Murat V. ile birlikte yine uyuşturucu satıcısı olan Bahattin Ş. ile yanındaki iki kişi... Şimdi polis her yerde olaya karışan Mesut K'yi arıyor.
Bir çocuk daha uyuşturucunun kurbanı oldu. Beynini zehirleyemediler ama beyninden vurdular onu. 8 yaşındaki Ali, boğazındaki son lokmasını yutamadan vuruldu...

HUKUK SAVAŞI BAŞLATACAKLAR

Ali'nin amcası Ömür Kenar, Ali'yi uyuşturucu çeteleri yüzünden kaybettiklerini belirterek uyuşturucuyla sonuna kadar mücadele edeceğini söyledi. Kenar Ailesi'nin avukatı Nur Yaşar ise, "Çimentepe'deki uyuşturucu satıcılarına karşı aile ve mahalleli ile birlikte hukuk savaşı başlatıyoruz.
Masum yavrumuzu vuran caniler başta olmak üzere bu mahallede uyuşturucu ticareti yapanların da yakalandığında en ağır cezayı almaları için elimizden geleni yapacağız" dedi.

kalan karakter 1000

Cimentepeli Cimentepeli

Nur hanim , sizin gibi cesur avukatlar olduğu müddetçe umut vardır. Lütfen herşeye rağmen bu olayın peşini bırakmayın.cimentepeli aliler ölmesin. Iç kimse uyuşturucu satanlar yüzünden ölmesin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 16.07.2017 23:59
Balcovali Balcovali

Emniyet bu semte neden yeterli müdahale yapmıyor.Çekiniyor mu?İstese bu mahalleyi huzurlu bir ortama çeker,Anlamiyorum bu kadar zor mu bu İş.Cunku emniyet bu zehir tacirlerinin hepsini biliyordur,e kardeşim biliyorsan niye müdahale etmiyorsun,Vatandasin canını namusunu huzurunu korumakla görevli olduğunu bilmiyor musun.Buradan İzmir emniyet mudurune sesleniyorum,Lutfen bu mahalle ve bu gibi mahalleri huzura Kavusturun,artik Ali ler ölmesin,cocuklar şeker yisin uyuşturucu icmesin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 16.07.2017 14:08
DALYANLI DALYANLI

cumhurbaskanimiz bu slahlar ne zaman toplanacak bunada bir aciklik getirin memlekette insan kalmadi coluk cocuk bayan erkek bu ne ya herkes bakkalladan sakiz alir gibi silah aliyor bunada bir dur demenin zamanidir bu zehir tacirlerine verilen cezalar cok ama cok az adam 2-3 ay yatip cikiyor durum aynen devam cocugada allahtan rahmet ailesine sabir

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 16.07.2017 13:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.