İstihdam için tam yol ileri!

Giriş Tarihi:16.07.2017, 20:12 Güncelleme Tarihi:16.07.2017, 22:59
Hükümet istihdam stratejisinin 20 saç ayağını tamamladı. Hazırlanan plana göre 500 bin turizmci yetiştirilecek. Esnek çalışana prim ve analık yardımı desteği geliyor. Her yıl bilişim sektörüne de 10 bin kişi kazandırılacak

HAZAL ATEŞ

İstihdam seferberliği tüm hızıyla sürerken, hükümet bilişim, finans, inşaat, sağlık, turizm, tarım, tekstil, hazır giyim sektörlerine yönelik bir dizi stratejik kararı uygulamaya koyuyor.
İstihdam Stratejisi, 500 bin turizmci yetiştirilmesinden her yıl 10 bin bilişimci alınmasına, esnek çalışana primden, analık yardımı desteği ve beyaz yakalılara danışmanlık hizmetine kadar 20 saç ayağından oluşuyor.
Hazırlanan Ulusal İstihdam Stratejisi ve 2017-2019 Eylem Planı'nın ayrıntıları şöyle:

500 BİN GENCE TURİZM EĞİTİMİ: 500 bin gence turizm sektörüne yönelik işgücü eğitimi verilecek, 400 bin turizm çalışanı da meslek içi eğitim alacak.
Turizmde sezonluk çalışma ortadan kalkacak. Kayıt dışı önlenecek.
Turizmde istihdam yüzde 80 artırılacak.

10 BİN BİLİŞİMCİ ALINACAK:Yılda 10 bin bilişimci yetiştirilecek. 2023'e kadar yaklaşık 100 bin bilişimciye iş fırsatı yaratılacak.

İŞGÜCÜ PİYASASINA YAKIN TAKİP: İşgücü piyasası için bilgi-izleme sistemi tasarlanacak.
Eğitim, öğretimin işgücü piyasası ihtiyaçlarını karşılama yeterliliği geliştirilecek.

KÖYÜNDEN GELENE İŞ KAPISI: Köyden göçen kadınlar işgücüne uyum dersi alacak. Sosyal yardım alanların çalışabilir durumda olanlarına iş ve danışmanlık hizmeti verilecek.

FİNANS SEKTÖRÜNE MESLEKİ STANDART: Finans sektöründe ulusal meslek standartları hazırlanacak.

ESNEK ÇALIŞAN RAHATLAYACAK: Esnek çalışmada prim gün sayısı ve analık yardımı için esnek koşullar sağlanacak.
Esnek çalışmanın sosyal güvenlik sistemiyle desteklenmesi, çalışanların kazanılmış haklarının korunarak, ekonomik ve sosyal haklarıyla istihdam edilebilirliği sağlanacak.

BEYAZ YAKALIYA DANIŞMANLIK: Beyaz yakalılara yönelik danışmanlık hizmetleri etkinleştirilecek. Bankacılık sektöründe fazla mesaiye ilişkin yükümlülüklere uyulması için denetimler artırılacak.

FİNANSTA İSTİHDAM ARTACAK: Finans sektörünün nitelikli istihdam düzeyi yüzde 28 artırılacak.

KARİYER MERKEZLERİ YAYGINLAŞACAK: Kariyer merkezleri ülke geneline yayılacak.

ÜNİVERSİTELİLER İŞKUR'A KAYDOLACAK: Üniversite mezunlarının İŞKUR'a kayıt olmaları sağlanacak.

MÜFETTİŞLERE EĞİTİM: İş müfettişlerine esnek çalışma modeli eğitimi verilecek.

ŞİDDET MAĞDURUNA DESTEK: Şiddet mağduru, dul, boşanmış kadınların sosyal yaşama katılımı desteklenecek.

YÜKSEK ÖĞRETİM MEZUNLARI İZLENECEK: Üniversite mezunlarına ilişkin düzenli olarak istihdam izleme araştırması yapılacak. Hayat boyu öğrenmeye katılım oranları ise önümüzdeki süreçte yüzde 15'e çıkarılacak.

NAKDİ YARDIMLAR ŞARTLI: Çalışabilir yoksul vatandaşa nakdi yardım çalışmayı teşvik edecek şekilde şartlı verilecek.

AÇIK İŞLERDE ÖNCELİK: Uzun süreli işsizlere motivasyon kazanımı, açık işlere ulaşma imkanı sağlanacak.

ULUSAL MESLEK SINIFLAMA: Ulusal meslek sınıflama sistemi oluşturuluyor. Öğrenciler ve velilere yönelik meslek tanıtım faaliyetleri artırılacak. Tüm mesleklerde standartlar, yeterlilikler hazırlanacak.

İSTİHDAMDA HEDEF YÜZDE 55: İşsizlik oranı 2023'de yüzde 5'e indirilecek. Bu tarih itibariyle, tarım dışı sektörde kayıt dışı istihdam da yüzde 15'in altına düşürülecek.

AKTİF İŞGÜCÜNDE YENİ DÖNEM: Aktif işgücü piyasası izleme sistemi kurulacak. İşgücü piyasasında esnekliğin güvence ile ilişkisinin artırılarak güçlenmesi, toplumun bütün kesimlerine insana yakışır iş fırsatları sunulması sağlanacak.

ÖZEL POLİTİKA GEREKTİREN GRUPLAR: Kadın, engelli, genç ve uzun süreli işsizler başta olmak üzere özel politika gerektiren grupların istihdamının artırılması sağlanacak. Çocuk işçiliğinin en kötü biçimleri tamamen ortadan kaldırılacak.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ İYİLEŞTİRİLECEK: İşsizlik ödeneği alanların toplam işsizlere oranı yüzde 14.5 seviyesinden yüzde 25'e yükseltilecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.