Süper reis tarih yazdı

Giriş Tarihi:16.07.2017, 21:23 Güncelleme Tarihi:16.07.2017, 22:57

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 saat bir dakika bile dinlenmeden etkinliklere katıldı. 15 Temmuz sabahı İstanbul'a geldi. Kısıklı'daki evinden yürüyerek 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki etkinliğe gitti.

​KILIÇDAROĞLU'NA YAZIKLAR OLSUN

15 Temmuz sabahından 16 Temmuz sabahına kadar 24 saat büyük bir performans sergileyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul ve Ankara'daki konuşmalarında özellikle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi.
Erdoğn, darbe girişimi için ısrarla 'Kontrollü darbe' diyen Kılıçdaroğlu için şunları söyledi:
"Darbe gecesi saat 23.15'te İstanbul Atatürk Havalimanı'nda onbinler vardı. Ama orada da o esnada bir siyasetçi vardı. O siyasetçi, ne yazık ki tankların, VIP'in önünden çekilip, ondan sonra çıkmayı planladı.
Tankların başındakilerle pazarlık yapıldı, tanklar oradan çekildi, ondan sonra tankların önüne çıkarım diyen bu kişi, Bakırköy'deki belediye başkanının yanına gitti. Bugün baktım konuşuyor. Konuşurken de hala bu olayı, kontrollü darbe olarak ifade ediyor. FETÖ'nün darbi girişimine 'Kontrollü darbe' demek bir nasipsizlik. Daha da ötesinde vurdumduymazlık.
Siz yoksa bu sürecin hala böyle devam etmesini mi istiyorsunuz?
Kusura bakma OHAL pazartesi MGK gündemine gelecek, konuşacağız, hükümetimize tavsiye kararını alacağız.
Devletimizi yıkma operasyonu yapılıyor, 250 kardeşimiz şehit ediliyor, 2 bin 193 kişi gazi oluyor, hala kontrollü darbeden bahsediliyor.
Yazıklar olsun, yazıklar olsun, başka ne diyeceğiz.
Başta MHP lideri olmak üzere 15 Temmuz ihaneti karşısında dimdik duran tüm siyasetçilerimize milletim adına bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.
Bunun yanıda darbecilerin yollarını açmasıyla kendilerini güvenli evlere atıp, çay-kahve eşliğinde televizyondan olup bitenleri seyredenleri de unutmayacağız.

Hesabı sorulacak

Özel oturumda bile hala ortalığı karıştırmanın gayreti içinde.
Bir defa şu anda hakkındaki belgeleri senin temizlemek için çok daha bu iş için vakit ayırman lazım. Darbe gecesi cesaret gösterip sokağa çıkamayanları, 'yiğitlik herkesin harcı değil' diyerek bir nebze anlıyoruz ama 'Darbe için tanklar yürürse onların önüne önce ben çıkarım' deyip de kaçanları da anlıyoruz. Türk milletinin hala varlıkyokluk mücadelesi verdiği bir dönemde teröristlerle sözde adalet yürüyüşü yapıyor. Terör örgütünün desteklediği kişilerle kol kola."

DÜNYA ŞOKTA

REUTERS: Boğaz Köprüsü'nde gerçekleşen kutlamayı ve TBMM'deki oturumu yazdı.

BİLD GAZETESİ: "İstanbul'da mega gösteri" başlığını atarken Erdoğan'ın gündeme getirdiği mahkemelerde tek tip kıyafet önerisine de geniş yer verildi.

ABD WASHİNGTON POST: "Türkiye darbe girişiminin birinci yıldönümünü intikam hissiyle anıyor" yorumuyla haberleştirdi.

NORVEÇ AFTENPOSTEN: Binlerce insanın ellerinde Türk bayraklarıyla sokağa döküldüğünü yazarken, "Darbe girişiminin yıl dönümünde muazzam bir kalabalık var" ifadelerini kullandı.

FRANSIZ LE MONDE: Gazete, "Başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye hükümeti destanı kutluyor" başlığını attı.

THE GUARDIAN: "Türkiye'de darbe girişiminin yıldönümünde Erdoğan idam cezasını destekledi" başlığını kullanan gazete törenlere katılımın sel olduğunu yazdı.

FINANCIAL TIMES: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarına yer vererek, darbe girişimi sırasında sokağa çıkanların Türkiye'nin geleceğini kurtardığını yazdı.

BBC: Haberde, "İstanbul dev yıldönümü panoları ve minareler arasına asılmış darbe karşıtı sloganlarla dolu" ifadelerine yer verildi.

KORKAKLAR ZAFER ANITI DİKEMEZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Meclis'te düzenlenen tören ile 16 Temmuz sabahı açılışını yaptığı 15 Temmuz Şehitler Abidesi'ndeki konuşmalarında FETÖ'cü hainlere de sert sözlerle yüklendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:
"Türk milleti, 15 Temmuz'da kelimenin tam anlamıyla millet olduğunu, hem de nasıl bir millet olduğunu tüm dünyaya gösterdi. 15Temmuz'da 7 düveli arkasına alan bir ihanet çetesinin 40 yıllık planını 20 saate kalmadan bozarak tarihimize yeni bir zaferi nakşettik.
Savaşlar, ordular arasında olur.
Türk milleti, 15 Temmuz'da ordulaşmış bir ihanet çetesine karşı yüreğindeki imanı ve çıplak eliyle mücadele etti. Benim milletimin elinde silah mı vardı? Benim milletim bayrağı ve yüreğindeki imanıyla yürüdü.
Kurşunu göğsünde durduran bir başka millet yok.
Bu millete nasıl kıydınız. Ey fetö senin gidecğin yer var mı?
Dareci soysuzlar da onları üzerimize salanlar da rahat yüzü göremeyecek. Zayıf düştüğümüzü sanarak bir sırtlan gibi üzerimize saldıran ama bu hastanın hala dimdik ayakta olduğunu görünce süklüm püklüm geri çekilenler de yaptıklarının bedelini ödemeye hazır olsunlar.
Şunu kimse unutmasın.
Korkaklar asla zafer anıtı dikemez.
Tankı yumrukla durduran bir başka millet yok.

15 Temmuz'un ortak simgesi

15 Temmuz Şehitler Abidesi'nde 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' yazıyor. Tek millet, orada millet şekillendirilmiş.
Tek devlet tam karşımda, Cumhurbaşkanlığı forsu. Tek vatan da Anadolu haritamız. Bayrak da bayrağımız.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.