• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Sevgili darbesi

Sevgili darbesi

28.7.2017 23:26 , Güncelleme Tarihi: 28.7.2017 23:26

İzmir merkezli Ege bölgesinde yeniden yapılanmaya çalışan FETÖ üyelerini bir kadının ihbar ettiği ortaya çıktı. Adı açıklanmayan kadın, sevgilisinin darbe girişimi öncesi ve sonrası gizli toplantılara katıldığını ve Fetullah Gülen’den mesajlar aldığını söyledi. Polis 4 ilde 117 kişiyi gözaltına aldı

Son çırpınışlarını yaşayan FETÖ'nün özellikle seçtiği ve 'Altınşehir eyaleti' adını verdiği İzmir merkezli 4 ilde yeniden yapılanma çalışmalarına yönelik operasyonun ayrıntıları ortaya çıktı. Söz konusu operasyonun ilk ayağı olan ve Ege Üniversitesi içinde yapıldığı belirtilen 'Büyük Bölgeciler' toplantısına suçüstü yapılmış, 4 kişi gözaltına alınmıştı. 4 kişiden edinilen bilgiler doğrultusunda İzmir, İstanbul, Muğla ve Aydın'da 117 şüpheli gözaltına alındı. Bu operasyonun darbe girişiminin ardından FETÖ'ye yönelik en büyük darbelerden biri olduğu belirtildi. Ayrıca örgütün, cezaevindekiler için 'mağdur zarfı' adı altında fon oluşturduğu ve toplanan paraların bir kısmını tutuklu terör örgütü mensupları ile darbe girişimine katılan tutuklu sanık askerlere ulaştırdığı, kurban ve himmet parası olarak da ayrıca para topladıkları belirlendi.

ALTI AY İZLENDİ

Operasyon bir kadının İzmir polisine ihbarıyla başladı. Polise giden kadın, sevgilisinin 15 Temmuz öncesi ve sonrasında örgütsel faaliyetlerde bulunduğu, toplantılara katıldığı ve kendisinin de zaman zaman bu toplantılara gidip hizmet etmek zorunda kaldığını söyledi. Bu bilgiler doğrultusunda FETÖ'nün bölgede yeniden yapılanmaya çalıştığını tespit eden güvenlik güçleri, 6 ay boyunca teknik takip yaptı. Üç gün önce düğmeye basan polis, önce İzmir'de toplantı halinde bastığı 4 kişiyi, sonra da 4 ilde 117 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan ve darbe girişimi sonrası hakkında yakalama kararı çıkarılan örgütün sözde 'Ege Bölge İmamı' olduğu iddia edilen nalbur Nurettin Koç'un (37) FETÖ'nün kapatılan İzmir Çalışanlar Derneği Muhasip üyesi olduğu belirlendi. Örgüt üyelerinin her pazartesi, salı, çarşamba ve cuma günleri toplantı yaptıkları, dikkat çekmemek için bu toplantıları halka açık kafe ve lokantalar ile kiraladıkları evlerde düzenledikleri tespit edildi. Şüphelilerin darbe girişimi sonrası 70'e yakın toplantı yaptıkları belirtildi.

KOD İSİMLER KULLANILDI

Yapılan çalışmada, FETÖ üyelerinin faaliyetleri de deşifre edildi. Büyük gizlilik içinde yeni bir hücre sistemi kuran örgüt üyelerinin, 'Altınşehir eyalet yapılanması' olarak adlandırdıkları İzmir'i 14 büyük bölgeye ayırdığı ve örgüt elemanlarının kod isim kullandıkları, sık sık bu kod isimlerini değiştirdikleri öğrenildi. Ayrıca üyelerin, teknik takibe takılmamak için toplantılara telefonsuz girdikleri veya telefonlarını kapattıkları tespit edildi.

COCO ve 'Mağdur zarfı'

Belirli bir hiyerarşi içinde emir komuta zinciri ile hareket eden örgüt üyelerinin, himmet, burs, kurban ve 'mağdur zarfı' adı altında fon oluşturarak örgüte para topladığı belirlendi. Bu paraların bir kısmının darbe girişiminden sonra tutuklanan asker ve sivil örgüt üyelerine ulaştırdıkları tespit edildi. Ayrıca örgüt üyelerinin kendi aralarında haberleşmek için yeni bir şifreli sistem kullandığı belirlendi. FETÖ elebaşı Gülen'in mesajlarının da yayınlandığı 'COCO' isimli şifreli yeni programın merkezi ABD'de bulunan bir sosyal medyaya benzetildiği öğrenildi.

FATİH ŞENDİL

Sevgili darbesi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN