İlaçlı yumurta krizi Türk ihracatçısını umutlandırdı

Giriş Tarihi:11.08.2017, 23:09 Güncelleme Tarihi:11.08.2017, 23:09

Avrupa'nın bazı ülkelerinde üretilen yumurtalarda böcek ilacı kalıntısı tespit edilmesinin, pazar payını artırmak isteyen Türk yumurta ihracatçıları için fırsat yarattığı belirtildi. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Bedri Girit, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde serbest dolaşım olduğu için böcek ilacı kalıntısı bulunan yumurtalar nedeniyle oluşan krizin daha da büyüyeceğini söyledi. Girit, kullanılan ilacın kedi ve köpeklerde pire ve bit için üretildiğini, tavuklarda ise bunun kullanılmasının yasak olduğunu anlattı. Avrupa'da yumurta ihtiyacının şimdilik krizin sıçramadığı Polonya ve Romanya gibi ülkelerden karşılanacağını tahmin ettiklerini kaydeden Girit, "Hollanda dünya yumurta ihracatında ilk sırada yer alıyor. Bu olaydan sonra Hollanda'nın yumurta ihraç ettiği ülkelerde güven sorunu oluşur. Bu durum Türk yumurta ihracatçısını da etkileyecek. Hollanda'nın, Belçika'nın, Almanya'nın ihracat yaptığı ülkelerde oluşacak güven sorunu ve bizim yumurtalarımızda böyle bir şey olmaması pazarların bize yönelmesini sağlayacak. Bu anlamda satışların artmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

BİZDE RİSK BULUNMUYOR

Yumurta Üreticileri Merkezi Birliği (YUM-BİR) Genel Sekreteri Hüseyin Sungur da Türkiye'deki yumurtalarda böyle bir riskin söz konusu olmadığını aktardı. Sungur, yaşanan kriz sonrası Bakanlığın denetimleri daha da sıklaştırdığını ifade etti.

kalan karakter 1000

adil adil

Fırsat bu fırsat yumurta acaip zamlandı. Yumurta fiyatı düşünce bu fırsatçılar ağlamamalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.08.2017 15:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.