'OHAL sadece terörle mücadele için var’

Giriş Tarihi:12.08.2017, 23:22 Güncelleme Tarihi:12.08.2017, 23:22
Cumhurbaşkanı Erdoğan OHAL’in yatırımların önünü kestiği iddialarına tepki gösterdi: OHAL, sadece terörle mücadeleyle sınırlıdır. Yatırımların önünü kesmeye değil, onları güvence altına almaya yöneliktir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Anadolu Grubu'nun 125 milyon lira yatırımla yapılan Isparta Meyve Suyu Fabrikası'nın ve 110 milyon liralık içecek şişeleme fabrikasının açılışını yaptı. Erdoğan, özetle şöyle dedi:

ÇÜRÜK ELMA OLMAYACAK: Artık Isparta'nın meşhur elması başta olmak üzere meyveleri bu fabrikada ayrı bir değer kazanacak. İnşallah çürüğe giden elmalar olmayacak.

HİÇ KİMSE PİŞMAN OLMAMIŞTIR: Türkiye üzerinde sürekli soru işaretleri oluşturulmaya çalışıldığı bir dönemde bu yatırımlar uluslararası boyutuyla ayrıca önem arz ediyor. Ülkemize inanan, güvenen, yatırım yapan hiç kimse Allah'ın izniyle pişman olmamıştır, olmayacaktır.

BATI'DAN İLERİDEYİZ: Şu anda dünyanın en sı kıntılı yerleri olan Suriye ve Irak ile sınırı olan Türkiye'nin, aynı zamanda, Avrupa, Balkanlar, Rusya gibi bölgelerle yakın ilişkileri sürüyor. Bu fotoğraf içinde ülkemizin yatırımcı güvenliği konusunda en küçük sıkıntısı yoktur. Türkiye'nin hukuk devlet ilkesi konusundaki titizliği, pek çok Batı ülkesinden ileridedir. Hollanda'nın 16 Nisan sürecinde ilişkilerimizi germesinin sebebinin kendi seçimleri olduğunu gördük. Şimdi aynı taktiği Almanya izliyor. Seçimlerden sonra onlar da normale dönecek.

SEVEN YİNE GELİYOR: Ülkemize yönelik haksız suçlamalarla yatırımcı ve turistleri gözlerinin korkutulmaya çalışılmasının izahı mümkün değil. Şu anda Antalya'da otellerin doluluk oranı yüzde 80'e ulaştı. Buraları seven yine geliyor.

ASKIYA ALMIYORLAR: Ülkemizle ilgili spekülasyonların Avrupa'nın iç siyasetinden kaynaklandığını bildikleri için söylenenlere aldırış etmiyorlar. Rüzgar enerjisi ihalesine katılan 8 firmanın 4'ü Alman'dı. Aynı şekilde diğer uluslararası yatırımcılar da projelerini askıya almak bir yana hızlandırmayı tercih ediyorlar.

NEREDEN NEREYE GELDİK: Uluslararası yatırımcıların ülkemize olan güvenleri sürüyor. Türkiye'nin 1984-2001 yılları arasında uluslararası yatırımı 13,5 milyar dolardı. 2002-2016, 14 yıla baktığımızda ise 181 milyar dolar. Nereden nereye geldik.

OHAL YATIRIM GÜVENCESİ İÇİN: Hükümetimiz ülkemizdeki yatırım ortamını cazip kılacak önlemleri alıyor. Birilerinin sürekli gündeme getirdiği OHAL sadece terörle mücadeleyle sınırlıdır. OHAL girişimcilerimizin, sanayicilerimizin yaptığı yatırımların önünü kesmeye değil, onları güvence altına almaya yöneliktir. İşte bu fabrikanın açılış sürecinde olduğu gibi girişimcilere oldukça cazip imkanlar sağlıyoruz.

Değişim sinyali verdi

Konuşmasında AK Parti'de köklü değişimin de sinyalini veren Erdoğan, "Cumhurbaşkanlarıyla, Meclisiyle, yargısıyla daha güçlü bir Türkiye'nin temellerini 16 Nisan'da sizlerle birlikte attık. Şimdi 2019'a kadar yeni dönemin ruhuna uygun bir şekilde kendimizi yenilemek, tazelemek, güçlendirmek. Bunun için partimizde köklü bir değişimi gerçekleştirmekte kararlıyız. AK Parti'nin değerlerinden uzaklaşmış olan herkes bizim gözümüzde yorulmuştur. Bize ülkemizin geleceği için heyecanı olan, enerjisi olan yol arkadaşları lazım" dedi. Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Esasen AK Parti'de görev değişimi bir bayrak yarışıdır. Biz asla 10 dönüm bostan yan gel yat Osman anlayışının içinde olmadık."

HASAN AY

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.