IRMA KABUSU YIKARAK İLERLİYOR

Giriş Tarihi:11.09.2017, 23:09 Güncelleme Tarihi:11.09.2017, 23:09
ABD’nin Florida eyaletini etkileyen Irma Kasırgası, şehirleri yerle bir etmeye devam ediyor. Bilançonun ağır olmasından endişe edilirken, bu felaket ortamında bir de yağmacılar çıktı. Polis, iş yerlerini yağma eden yaklaşık 12 kişiyi tutukladı

ABD'ye günlerdir kabus yaşatan doğal felaket Irma Kasırgası'nın yıkıcı gücüne karşı konulamıyor. Florida eyaletini etkileyen Irma Kasırgası, Tampa kentine ulaştı. Marketlerde su ve yemek stoklarının tükendiği bilgisi ulaşırken kasırganın bilançosunun ağır olmasından endişe ediliyor. ABD Başkanı Donald Trump, Florida eyaletini büyük afet bölgesi ilan etti ve eyalete federal yardım yapılmasını onayladı.

Kuvveti düşüyor

Kasırganın gözü eyaletin batı yakasındaki kentlerin üzerinde dolaşsa da eyaletin doğusundaki kentler de yoğun yağış ve rüzgardan etkilendi. Güneydeki Miami kentinden sonra batı kıyılarındaki Marco Adası ve Naples'e ilerleyen kasırganın kuvvettinin azaldığı belirtiliyor. ABD Ulusal Kasırga Merkezi, kasırganın kategorisinin 2'ye indirildiğini ve rüzgarın en fazla saatte 177 kilometre hızla ilerlediğini açıkladı. Kasırga nedeniyle Florida'da en az 3 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Gözaltılar başladı

Eyaletteki 3,4 milyon eve elektrik verilemezken, Miami kentinin bir kısmı da sular altında kaldı. Bazı kentlerde ise hırsızlığı önlemek için gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Polis, dükkanları yağmalayan bazı kişilerin gözaltına alındığını açıkladı. Spor malzeme ve elektronik eşya mağazalarını yağmalayan bazı kişilerin görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. "Kocaman canavar" ABD Başkanı Donald Trump, doğal afet ilanı bildirisini imzaladı ve federal acil yardım mekanizmasının harekete geçirilmesi için onay verdiğini duyurdu. Irma Kasırgası'nın "kocaman canavar" şeklinde tasvir eden Trump, "çok yakında" eyaleti ziyeret edeceğini de söyledi. Doğal afet ilanı, eyelet sakinlerinin geçici barınaklara yerleştirilmeyi talep edebileceği ve ev ile işyerlerinin tamiri için hibe alabileceği anlamına geliyor. Florida Valisi Rick Scott, tahliye emri verilen yaklaşık 6 buçuk milyon kişiye "evlerinizi hemen terk edin" uyarısı yapmıştı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.