• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Barzani kararımızı 22 Eylül’de görecek

Barzani kararımızı 22 Eylül’de görecek

16.9.2017 00:19 , Güncelleme Tarihi: 16.9.2017 00:19

“Bizim yıllardır Irak’ın toprak bütünlüğü konusundaki hassasiyetimiz biliniyor. Barzani’nin yaptığı açıklama, bana göre hakikaten çok çok yanlış. Hassasiyetimizin ne denli ileride olduğunu ayın 22’sindeki MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısından sonra kendisi çok daha net, açık görecektir”

Atv, A Haber, A News ortak yayınında gündemdeki gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak'ta yapılması planlanan referanduma ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani'nin 25 Eylül'de yapılması planlanan sözde bağımsızlık referandumuyla ilgili sözlerine tepki gösteren Erdoğan, özetle şunları söyledi:

YAPTIĞI ÇOK YANLIŞ

Referandum tartışmalarını akıl tutulmasından öte bir şey olarak görüyorum, bu ciddi manada bir siyasi acemiliktir, böyle bir siyaset anlayışı olamaz. Sayın Barzani, bizim bu konuda ne düşündüğümüzü gayet iyi biliyor. Yaptığı açıklama, bana göre hakikaten çok çok yanlış.
Çünkü bizim yıllardır Irak'ın toprak bütünlüğü konusundaki hassasiyetimizi biliyor. Zaten şu anda kendi içinde bile bu işi halletmesi mümkün değil. Irak'ın merkezi yönetimi de buna 'hayır' diyor, Irak parlamentosunun da zaten böyle bir şeye 'evet' demesi mümkün değil.
Barzani'nin en zor anlarında yanında olduk. Bu olanlar bizi yeni karar sürecine itti. Amerika dönüşü Ayın 27'sinde yapılacak MGK toplantısını referandumu da içine alacak şekilde yapacağız.
Bu konudaki hassasiyetimizin ne denli ileride olduğunu ayın 22'sindeki MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Barzani çok daha net, açık görecektir.

TERÖRİST AĞZIYLA KONUŞUYORLAR

Şimdi CHP'li Tanrıkulu çıkmış, 'senin İHA'ların nerede diyor ' Kılıçdaroğlu da diyor 'orada piknik yapıyorlar' biri çıkıyor bunlar terörist de olabilir diyor. Bu ifadeleri görüyorsunuz. Al birini vur ötekine. Sen burada kimin avukatlığına soyunuyorsun. Benim burada bu kadar Mehmetçiğim, vatandaşım şehit ediliyor. Yahu siz ne utanmaz adamsınız. Nasıl bunları konuşuyorsunuz. Bütün bunlar olacak biz hala teröristlerin olduğu yerlerde inlerde mağaralarda bunları izleyeceğiz. Yok öyle şey. İnlerine gireceğiz. Biz Kılıçdaroğlu'nun ağzıyla geri vitese takamayız. Diğeri zaten tam terörist ağzıyla konuşuyor. Sen Genel Başkan'san önce, bu adama diyeceksin 'Sen ne konuşuyorsun?
Senin bu ağız, Kandil'dekilerin ağzı'. Zaten bunlar aynı ağzı kullanıyorlar. Biz insansız hava araçlarını elde edebilmek için yıllarca çalıştık.

BİZİM DİNİMİZDE BU YOK

Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesinde yaşananları kabullenmek bizim dinimizde yok. Bunu yapamazsın, buna hakkın yok ama bunlar böyle bir yanlış yaptılar. Bu konuyla ilgili adli ve idari süreç başlatılmış vaziyette.

NATO FÜZE DESTEĞİ VERMEDİ

Şimdi biz S-400 anlaşması yaptık rahatsız oldular. Peki siz verdiniz de biz almadık mı? İstedik vermediler biz de başımızın çaresine bakacağız.
İstediğimiz yerle istediğimiz anlaşmayı yapar adımlarımızı atarız.
Şimdi Türkiye gibi bir ülkenin elinde bu tür güçlü savunma araçlarının olmaması düşündürücüdür. Bu konuyla ilgili benim Sayın Putin ile yaptığım şey ortak üretimi de başarmak. İleriki safhaları da olacak inşallah.

ALMANYA'NIN BİZE İHTİYACI VAR

Almanya 4 bin 500 PKK'lıyı barındırıyor. Türkiye'ye karşı her türlü hakareti yapıyorlar. Şimdi önümüzdeki hafta onların seçimleri var. Seçimden sonra değişeceğine inanıyorum. Onların Türkiye'ye ihtiyacı var.

BEDELLİ GÜNDEMİMİZDE YOK

Bedelli askerlik gündemimizde yok. Geçmişimizde bu yoktu. Herkes o şerefli giysiyi giymek suretiyle yola devam eder.

'TRUMP BENİ ARADI ÜZGÜNÜM DEDİ'

ABD'DE eski bakan Zafer Çağlayan'a yönelik dava konusundaki soruyu da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, " Astana'da iken Sayın Trump beni aradı ve ben tabi başka konular zannettim meğer bu konular ile ilgili imiş. Ben görüşmüştüm ben ilgileneceğim demişti. Bu görüşmemizde üzgünüm dedi. Bu federal değil eyaletin güvenlikçilerinin yaptığı yanlış ama ben bu işi yakın takibe alarak inceleyeceğim dedi, ben de kendisine teşekkür ettim.
Zafer Bey'le ilgili ve bunun yanında Halk Bankası'nın alt yöneticileriyle ilgili kararın da yine nasıl bir organizasyonun neticesi olduğu ortaya çıkıyor. Bu, 17-25 Aralık sürecinde buradaki FETÖ ekibinin o soruşturmalarında geçen ifadeler neyse aynı şimdi burada da geçiyor". ABD'nin korumaları hakkındaki skandal kararına ilişkin de konuşan Erdoğan, "ABD ziyaretinde PKK ile FETÖ'cülerin dayanışması ile bize kısa bir mesafede gösterileri oldu. Buna ABD güvenlik kurumlarının ciddi bir müdahalesi olmadı. Biz bu olaya tepkimizi açık net ortaya koyduk" diye konuştu

TEOG'UN KALDIRILMASI LAZIM

Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG'un kaldırılması lazım.
Biz TEOG'la mı geldik? Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. Okursun, sene içinde notların bellidir, bu notlarınla beraber yürürsün. Gelirsin üniversite sırasına, orada da girersin üniversite imtihanlarına. Üniversite imtihanında da sosyalde, sayısalda başarı durumun neyse bu başarıya göre girmen gereken yer nereyse girersin.

O FOTOĞRAFIN HİKAYESİNİ ANLATTI

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, kişisel twitter hesabından kucağında ufak bir çocukla fotoğraf paylaşarak "Bugün küçük Tevfik'le tanıştık..." ifadelerini kullandı. Erdoğan, katıldığı atv ve a Haber programında fotoğrafın hikayesini de anlattı. Erdoğan, "Dedesi Tevfik'in 1989 belediye başkanlığı seçimlerinde İsviçre'de çalışırken gelip kampanya boyunca yanımda olmuştur. Pınarhisar'a gittiğim günün bir gün öncesinde rahmetli oldu. Oğluna Tayyip ismini vermişti, bu da Tayyip'in ilk çocuğu Tevfik..." diye konuştu.

Barzani kararımızı 22 Eylül’de görecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN