• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Çocuklar gece vakti eve dönüyor’

Gün doğmadan karanlıkta okula giden öğrencilerin sorununu çözmek için yapılan uygulamaya karşı çıkan veliler, “Çocuğumuzu servise bindirmek için beklerken biz işe geç kalıyoruz. Yavrularımız da eve saat 21.00’de geliyor” dedi

22.09.2017, 00:00

‘Çocuklar gece vakti eve dönüyor’

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul saatlerinin gün doğumuna göre başlaması yönünde aldığı karar, velilerin tepkisine neden oldu. İzmir'de bine yakın veli, Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) başvurarak okul saatlerinin eski sisteme dönmesini istedi. Veliler servislerin çocuklarını daha geç vakitte aldığını, bu nedenle kendi çalıştıkları işlere geç kaldıklarını belirtti. Bunun yanı sıra ikili eğitimin devam ettiği okullarda çocuğu öğrenim gören veliler de çocuklarının akşam 19.30'da dersten çıktığını söyleyerek, "Çocuklarımız servisle akşam saat 21.00'da eve giriş yapıyor. Saat ayarı hepimizi mağdur etti" dedi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın sabah gün doğmadan karanlıkta okula giden öğrencilerin sorununu çözmek amacıyla hayata geçirdiği "Gün doğmadan ders başlamayacak" uygulaması yeni sorunlar çıkardı. Çocukların okula daha geç gitmesi, velileri memnun etmedi.

BİMER'E BAŞVURU


Özellikle çalışan anne ve babalar, çocuklarını servise teslim etmeden evden ayrılamadıkları için bu kez işlerine geç kalmaya başladı. Bazı çocuklar da, servisçilerin başka taşımacılık anlaşmaları olduğu için okullarına ilk ders saatinden 45 dakika ile 1 saat erken bırakılmaya başlandı. İkili eğitimin olduğu birçok okulda öğrencilerin dersleri saat 13.30'da başlayıp 19.30'da sona eriyor. Bu durum sonucunda veliler servisle gönderdikleri çocuklarının evlerine en erken 20.30'da geldiğini belirterek yaşanan saat sorunun düzeltilmesini istedi. İzmir'de yaklaşık bin veli, BİMER ile Valiliğe başvururak, saatlerin geri alınmasını istedi. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, çalışma yapıldığını okul saatlerinin geri çekilebileceğini belirtti.