• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

‘Oradaki İsrail bayrakları sizi kurtarmaz’

‘Oradaki İsrail bayrakları sizi kurtarmaz’

26.9.2017 20:24 , Güncelleme Tarihi: 26.9.2017 23:55

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IKBY’nin referandumuna karşı ekonomik yaptırımlardan askeri seçeneklere kadar tüm ihtimallerin masada olduğunu söyledi. Erdoğan, Barzani’yi de, “Orada dalgalanan İsrail bayrakları sizi kurtarmaz. Biz vanayı kapadığımız anda iş bitti. Kuzey Irak’a TIR’lar çalışmadığı anda yiyecek bile bulamazsınız” diye uyardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2017-2018 Akademik Yılı açılış töreninde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin referandumunu sert sözlerle eleştirdi. Erdoğan, özetle şöyle konuştu:
HÜKMÜ YOK: Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, tüm ikazlara rağmen ilk 7 Haziran'da duyurduğu bağımsızlık referandumunu yaptı. Bu referandumun mevcut Irak anayasası bakımından hiçbir hükmü yok. İsrail dışında bu girişimi destekleyen ülke ve uluslararası kuruluş da yok. Kuzey Irak'ın inanç ve köken bakımından çok renkli bir yapıya sahip ikliminde tek bir grubun böyle bir teşebbüse girişmesi, yeni çatışmalar ve acıların habercisi olmaktan başka anlam taşımıyor.

DÜNYA İSRAİL'DEN İBARET DEĞİL: Şimdi yaptın. Neymiş yüzde 90-92 ile onaylanmış.
Bunun bir kıymet-i harbiyesi var mı? Senin bağımsızlığını kim kabul edecek? İsrail mi? Dünya İsrail'den ibaret değil ki. Kuzey Irak, sen bir İsrail ile neyi elde edeceksin? Bunlar devlet nasıl olunur bihaberler. Ama sadece biz yaptık oldu demekle olacağını zannediyorlar. Olmayacak ya, olamaz zaten.

ORTADA KALACAKSINIZ İSRAİL BUYURSUN GÖNDERSİN: Şimdi biz yaptırıma başladığımızda ortada kalacaksın.
Vanayı kapadığımız anda iş bitti, bütün gelir ortadan kalkıyor.
TIR'lar Kuzey Irak'a çalışmadığı anda bunlar yiyecek, giyecek bulamayacaklar. O zaman İsrail nereden, neyi, nasıl gönderecek?
Buyursun göndersin.

TÜRKİYE OYUN KURUCU: Bunları İsrail'den başka destekleyen var mı? Türkiye'yi bölgede oyun kurucu olarak görmeyenlerle bizim adım atmamız mümkün değil. Çevredeki ülkelerin karşı olduğu bir bağımsızlık girişiminin fiilen mümkün olması ve orada yaşayanları mutlu etmesi düşünülemez.

ÜLKEMİZE İHANETTİR: Başbakanlığım döneminde bunlara 1,5 milyar dolar kredi verdik, memur maaşları ödensin diye. Sen kalkıp böyle bir adım atarken bir de Türkiye'ye soralım demiyorsun.

Barzani'nin bu yanlışa düşeceğine ihtimal vermiyorduk. İlişkilerin tarihteki en iyi seviyesinde olduğu bir dönemde alınan bu karar ülkemize ihanettir.

NE GEREK VAR BUNLARA: Bu mesele Kürtlerin hakkı meselesi değil. Sen orada zaten huzur içinde yaşıyordun. Ne gerek var bu yollara girmene. Eğer haktan söz edeceksen oradaki Araplar, Türkmenler, Ezidiler, Süryani ve Keldanilerin haklarını da konuşmamız gerekiyor. Türkmenler, Araplar sandığa gitmedi. Bu girişim onların haklarının gaspı demek.

​PKK'LILAR KUTLAMA YAPIYORSA: Sandıklar açılmadan kutlamayı PKK'lılar yapıyorsa orada masumiyet de meşruiyet de yoktur.
Bu referanduma katılım oranı da çıkan sonuç da şaibelidir. Özellikle Türkmen ve Arap nüfusun çoğunlukta olduğu yerlerde nüfus kayıtlarının imhasından zorla göçe kadar her türlü hukuksuzluğun yaşandığı bir sürecin ardından yapılan bu referandumu meşru kabul etmek mümkün değil.

MİLLİ GÜVENLİĞİMİZE TEHDİT

TÜRKİYE SESSİZ KALAMAZ: Irak coğrafyası yıkıcı ve acı bir sürece itilmeye çalışılıyor. Türkiye, sınırlarının yanında böyle bir rezalete sessiz kalamaz. Biz şu anda üç ülke sürekli görüşme halindeyiz.
İstikrarsızlığı bölgede kalıcı hale getirme amacı taşıyan her girişim milli güvenliğimize tehdittir.
Bölgede devlet kuracaklarını sananlar, birilerin oyuncağı olacaklarını işleri bitince bir köşeye atılacaklarını unutmamalı. Bölgede ayrılıkları teşvik edenler eğer bölünme, parçalanma iyi bir şeyse önce bunu kendi topraklarına tatbik etmelidir.

BU OYUNA DÜŞMEYİN: Irak ve Suriye'deki kardeşlerim gelin bu oyuna düşmeyin, kendinizi kullandırtmayın.
Bugün sizi kışkırtanlar yarın çekip gidecekler. Ama biz binlerce yıl birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Bugünün hırsı için yarınları heba etmeyin. İsrail bayraklarının orada dalgalanması sizi kurtarmaz.

UMARIM BU MACERADAN VAZGEÇER: Biz sadece meselenin sulh yoluyla çözülmesini istiyoruz.
Bu yol kapandığında elimizdeki imkanları kullanmaktan tereddüt etmeyeceğiz. Ekonomik yaptırımlardan askeri seçeneklere kadar tüm ihtimaller masada. Ümit ediyorum ki bunların hiçbirine gerek kalmadan akıllarını başına alır ve bu sonu karanlık olan maceradan vazgeçer.

BU REFERANDUM MEŞRU DEĞİL

NE GEREK VAR BUNLARA: Bu mesele Kürtlerin hakkı meselesi değil. Sen orada zaten huzur içinde yaşıyordun. Ne gerek var bu yollara girmene. Eğer haktan söz edeceksen oradaki Araplar, Türkmenler, Ezidiler, Süryani ve Keldanilerin haklarını da konuşmamız gerekiyor.
Türkmenler, Araplar sandığa gitmedi. Bu girişim onların haklarının gaspı demek.

PKK'LILAR KUTLAMA YAPIYORSA: Sandıklar açılmadan kutlamayı PKK'lılar yapıyorsa orada masumiyet de meşruiyet de yoktur. Bu referanduma katılım oranı da çıkan sonuç da şaibelidir.
Özellikle Türkmen ve Arap nüfusun çoğunlukta olduğu yerlerde nüfus kayıtlarının imhasından zorla göçe kadar her türlü hukuksuzluğun yaşandığı bir sürecin ardından yapılan bu referandumu meşru kabul etmek mümkün değil.

'HÜKÜMET KURMAK BİLE AYLARINI ALIR'

Almanya 'nın Türkiye'deki referandumda olduğu gibi kendi ülkesindeki seçimlerde de Türkiye'ye saldırdığını söyleyen Erdoğan, "Yahu Almanya'da seçim yapıyorsunuz, seçimde bizi niye kullanmaya çalışıyorsunuz?
E, ne oldu? Şimdi hükümet kuramayacaklar bak göreceksiniz. Bu da birkaç aylarını alır. Hollanda saldırdı, hala hükümet kuramıyor. Niye, dürüst siyaset, dürüst politika çok önemli. Zannediyorlar ki biz Türkiye'ye vurursak çok puan alırız, işte alamıyorsunuz. Ve alamayacaksınız da. Ama biz dürüst siyaset yapmaya devam edeceğiz" dedi.

‘Oradaki İsrail bayrakları sizi kurtarmaz’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN