• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Almanlardan skandal

Almanlardan skandal

28.9.2017 23:16 , Güncelleme Tarihi: 29.9.2017 00:40

Alman market zinciri Real, sözde Kürdistan tasarımlı kolye, rozet ve küpelerden sonra bir skandala daha imza attı. Mağaza, üzerinde Sultan Ahmet Camisi’nin fotoğrafının olduğu banyo dolapları satmaya başladı

TANSU EDİP GÖKBUDAK

Türkiye'de tutunamayarak iflas eden ve çekilen Real, geçtiğimiz aydan bu yana Türkiye ve İslam coğrafyası aleyhine ürünleri satışa koyarak tepki çekiyor. Firmanın online sitesinde geçtiğimiz hafta Türkiye'nin güneydoğusunu da içine alan sözde Kürdistan bayraklı temalı küpe ve rozetler satışa sunulmuş, tepkiler üzerine kaldırılmıştı. Aynı firma yeni bir skandala daha neden oldu.

ŞİDDETLE KINIYORUZ

Satış sitesinde tuvalet ve banyolarda kullanılan dolaplar, üzerine İstanbul Sultanahmet Camisi'nin fotoğrafları yapıştırılarak satışa sunuldu. Gurbetçilerin yoğun tepkisi nedeniyle firma satışa sunulan ürünü kaldırdı.
Rezalete hukukçu ve ilahiyatçılardan sert tepki geldi. İzmir İl Müftü Yardımcısı Mehmet Tüfekçioğlu, İslam dinine hakaret içeren cami dekorunun kabul edilebilir bir durum olmadığını söyleyerek, "Din böyle ticari ürünlere alet edilemez. Bu gibi konularda Diyanet İşleri Başkanlığı Hukuk Müşavirliği gerekli çalışmaları yapacaktır" dedi.

Temel İslam Bilimleri alanında uzman ilahiyatçı öğretim görevlisi Oğuzhan Şemseddin Yağmur da, Kuran-ı Kerim ve İslam açısından bir ürünün fonksiyonelliğinin önemli olduğunu söyleyerek, "Hangi Müslüman evine böyle bir şey yaptırır?" diye konuştu.

SUÇ UNSURU VAR

Aynı Real firmasının Kürdistan rozetleri de sattığını hatırlatan Yağmur, "Cami fotoğrafları tuvalette bulunmamalı. Din kültürü anlamından da uygun değildir. Real'in Türkiye'ye hassasiyet noktasında zafiyetleri var" açıklamasını yaptı. Ceza Avukatı Abdi Yaşar ise, skandalın akıl alır bir yanı olmadığını söyleyerek Real'in yaptığı davranışın hem Türk Ceza Kanunu'nda hem Alman Ceza Kanunu'nda hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 14. maddesinde suç unsuru olarak görüldüğünü söyledi. Yaşar, "Türk Ceza Kanunu'na göre dini değerleri alenen aşağılayan kişi, altı aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Tüm bunlar dikkate alındığında söz konusu eylemin sorumluları hakkında yasal yollara başvurulması gerekmektedir" dedi.

Almanlardan skandal haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN