• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

‘Papaz’ pazarlığı

‘Papaz’ pazarlığı

28.9.2017 23:23 , Güncelleme Tarihi: 29.9.2017 00:38

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’nin Türkiye’den ısrarla istediği tutuklu İzmir Diriliş Kilisesi Papazı Andrew Craig Brunson’a karşılık FETÖ elebaşı Gülen’i istedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Polis Akademisi Polis Amirleri Eğitim Merkezi 2017 yılı mezuniyet törenine katıldı. Erdoğan, törendeki konuşmasında özetle şöyle dedi:

OLMAZSA OLMAZIMIZ: 17-25 Aralık ve 15 Temmuz tecrübeleri bize emniyet, yargı, ordu gibi kritik kamu kurumlarıyla medya, üniversite, iş dünyası gibi toplum üzerinde yüksek etkisi olan yerlerde yerli ve milli anlayışı yerleştirmemiz gerektiğini gösterdi. Hangi iddia altında olursa olsun kendini devlet ve millet menfaatlerinin üstünde gören hiçbir anlayışın buralarda hakim olmasına izin vermemeliyiz. Bu bizim olmazsa olmazımızdır.

AMERİKA'NIN SESİ ÇIKMIYOR: Pensilvanya'daki bu nasipsiz adamın arkasından giden profesörler var. Sen profesör olsan ne yazar ya. Adam ilkokul mezunu, takılmışlar peşine gidiyorlar. Şu anda birçoğu Pensilvanya'da onun kaşanesinde yaşıyorlar.
Amerika onlara 400 dönüm arazi tahsis etmiş, orada beraber 'dünyada 160 ülkeyi buradan idare ediyoruz' diyorlar.
Defaatle görüşmemize rağmen, 85 koli dosyayı bunlara göndermemize rağmen ABD'nin sesi çıkmıyor. Birileri bizi bir yerlerden idare etmeye, bölmeye, parçalamaya çalışıyor. Fakat bu milleti de bu ülkeyi de bölemeyecekler.

BİR PAPAZ DA SİZDE VAR: Bunları belgeyse belge, bilgiyse bilgi, hepsini kendilerine söyledik. Ondan sonra bize filanca papazı bize verin diyorlar. Bir papaz da sizde var, siz onu verin, biz de size verelim. 'Ya onu karıştırma'. Ne demek, sizde yargı var, bizde yargı yok mu? Kaldı ki bizdeki yargılanıyor. Pensilvanya'daki bir kaşanede yaşıyor. Sizin vermeniz çok daha rahat. Hemen verebilirsiniz.

AÇIKÇA İKAZ EDİYORUM: Buradan açıkça ikaz ediyorum. Devletin içinde hiçbir kişinin, ekibin veya grubun paralel bir yapılanmaya gitmesine izin veremeyiz. Gittiğiniz yerlerde bunları didik didik aramanız, çıkartmanız gerekiyor.

BURASI YOLGEÇEN HANI MI?: Şu milletin evi bir gazi evdir. Bu çevrede 29 şehidimiz, 36 gazimiz var. Sizlerin yetiştiğiniz o merkezde 53 şehidimiz var. Biz bunların hesabını sormayacak mıyız? Burası yolgeçen hanı mı ya? Gel, F-16 ile vur, geç, var mı böyle bir şey ya?

TERÖR BULUTLARI YOK OLACAK: Şu anda Güneydoğu, Doğu buralarda polisle, askerle hamdolsun 1'e 10 netice alır noktaya geldik. Bu uluslararası terörle mücadelede aslında konulan çıtanın üstüdür. İnşallah bu ülkeden terör bulutları yok olup gidecek.

'OTUR OTURDUĞUN YERDE'

Suriye ve Irak'ta yaşananların Türkiye'den bağımsız olmadığını kaydeden Erdoğan, "Biz oyunları bozdukça sürekli yeni senaryolar tedavüle sokuluyor. Bu karmaşık ilişkiler yumağı içinde ülkemizin çıkarlarını koruyarak mücadele yürütüyoruz" dedi.
Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kuzey Irak'taki durum bizim üstesinden gelemeyeceğimiz bir durum değil. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi kendini ateşin ortasına atmıştır. Yerel Yönetimin başındasın, para pul herşey var, petrolün var, rahat dur, yok. Neymiş bağımsız devlet olacakmış, 350 kilometre sınırın var bunu bizimle, Irak'la, İran'la konuştun mu, yok.

AŞİRET REİSİ OLMAKLA OLMUYOR: Sen nasıl böyle bir adım atıyorsun?
Devlet yönetmek öyle aşiret reisi gibi iş çözmekle olmuyor. Maşallah yüzde 92 falan kabul görmüş, yüzde 72 katılım varmış. Ya bunları biz çok gördük. Bölgede yakılan her ateş gibi bu da bizi teğet geçer ama birilerinin canını fena yakar. Bu maceranın hüsranla sonuçlanması kaçınılmaz. Kimse kendini kandırmasın.

YENİ LAWRANCE'LER BAŞARILI OLAMAYACAK: Bugün bir gazetede okudum. 'Oradaki bir yetkili bizim İsrail bayraklarından haberimiz yoktu' diyor. Ben Türkiye'den görüyorum da sen Kuzey Irak'ta nasıl görmüyorsun?
Suriye'de yakılan ateşin nasıl ülkemize sıçramasına izin vermediysek, Irak'taki bu fitneyi de durduracağız. Yeni Lawrance'ler bu defa başarılı olamayacaklardır.


DİRİLİŞ'İN FETÖ'CÜ PASTÖRÜ

ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede 3 kez istediği FETÖ'den tutuklu İzmir Diriliş Kilisesi papazı Andrew Craig Brunson'la ilgili ayrıntıları Yeni Asır ortaya çıkardı.
ABD'nin özel harp subayı olduğu belirtilen ve 23 yıl önce İzmir'e gelen Brunson'un anatomisi şöyle:
İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato'nun koordinesinde geçtiğimiz yıl Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı FETÖ/ PDY terör örgütü operasyonunda tutuklanarak cezaevine konan Brunson, 23 yıl önce İzmir'e gelerek Alsancak'ta iki katli bir binayi satın alıp burada kilise kisvesi altında ajanlık faaliyetlerine başladı. PKK sempatizanlarına da maddi manevi destek sağladığı ortaya çıkan ABD vatandaşı Brunson'un birlikte görev yaptığı bazı yardımcılarının da kendisi gibi ABD Harp Subayı oldukları belirlendi.

BEKİR BAZ'LA TANIŞTI

Brunson 'un , FETÖ soruşturması kapsamında halen firarda olan örgütün Ege imamı Bekir Baz'la da sıkı ilişkileri bulunuyordu. Hatta Brunson'un kilisenin kuruluş aşamasında yaşadığı bürokratik sorunları Baz'ın yardımıyla aştığı sanılıyor. Türk İstihbarat birimlerinin raporlarından elde edilen bilgilere göre, ABD'deki FETÖ bağlantılı bir vakıftan her ay yüklü maaş alan Brunson, kurduğu Kilise'ye "Diriliş" adını verdi. Türkiye ve dünyada tek olan bu kiliseyi faaliyete geçirmek isteyen Brunson, sık sık yemek ve organizasyonlar düzenliyordu.
Hücre evi olarak kullandığı kilise görünümlü ajanlık merkezinde 23 yılda sadece 37 müridi olan Brunson'un kilisedeki toplantılarda FETÖ'yü öven konuşmalar yaptığı öğrenildi.
Papaz Brunson'un, faaliyetleri içinde en göze çarpan ayrıntı ise FETÖ'cüler dışında özellikle Suruç ve Kobani'den giriş yapan Suriyelilerle de birebir ilgilenmesi oldu.
Brunson'un ayrıca kilisedeki toplantılarda PKK üyesi ve sempatizanı olan gençlerle Suriyelilere maddi manevi destek sağladığı öğrenildi.
Andrew Craig Brunson, 11 Nisan 2011'de kilise avlusunda arkadaşıyla sohbet ederken, Manisalı Mehmet Ali Eren'in silahlı saldırısına maruz kalmış ve bu yaralamanın sırrı çözülememişti.
Yapılan soruşturmada kilisede tazminatı nedeniyle mahkemelik olduğu Türk vatandaşına söylediği sözler Brunson'un ne kadar donanımlı olduğunu gözler önüne sermeye yetti. Brunson'un bu kişiye 'ülkene mi güveniyorsun, 5 yıl içinde üzerine ayak basacağın toprak olmayacak.
Bu İzmir'in iki tepesine (Kadifekale ve Bayraklı) kiliselerimizi dikeceğiz' diyerek o günlerde darbe olacağını işaret ettiği ileri sürüldü.

PAPAZ BRUNSON CIA BAŞKANI OLACAKTI

9 Aralık 2016'da FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan Papaz Brunson'un 15 Temmuz darbe gecesi CIA'in organize ettiği CIA yöneticilerinden Henry Barkey'in de yer aldığı Büyükada'daki darbe toplantısına da katıldığı ileri sürülmüştü.
Brunson'un, FETÖ'den tutuklanması ile birlikte ABD gizli servisi CIA ile bağlantısı ortaya çıktı. Brunson'un 15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı CIA başkanı olacağı ileri sürülmüştü. FATİH ŞENDİL

‘Papaz’ pazarlığı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN