• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Erdoğan’dan Çİfte rest

Erdoğan’dan Çİfte rest

1.10.2017 23:11 , Güncelleme Tarihi: 1.10.2017 23:49

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis açılışında Kuzey Irak’taki referandum ve Avrupa Birliği’ne yönelik sert mesajlar verdi. “Sınırlarımızda fitne kuyusu kazılmasına göz yumamayız. Kerkük üzerinden tehditlere tahammül edemeyiz, hesabını sorarız” diyen Erdoğan, AB’ye de “Artık size ihtiyacımız yok” diye seslendi

TBMM'nin 26. dönem 3. yasama yılı açılışında milletvekillerine hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özetle şöyle dedi:

15 TEMMUZ ORTAK DEĞER: 15 Temmuz gibi felaketler, ülkelerin birliklerinin, beraberliklerinin, ortak değerlerinin test edildiği imtihanlardır. Hamdolsun biz devlet ve millet olarak bu imtihanı alnımızın akıyla verdik. Artık ülkemiz üzerinde karanlık emeller besleyenlerin işi çok daha zordur.
15 Temmuz artık bizim, tıpkı Malazgirt gibi, tıpkı İstanbul'un fethi gibi ortak bir değerimizdir. Darbenin doğrudan hedefi olan TBMM'deki partilerimizden bu konuda çok daha fazla hassasiyet beklediğimi belirtmek istiyorum.

UYUM YASALARI HAYATA GEÇMELİ: 16 Nisan referandumu ile kabul edilen anayasa değişikliğinin, tüm partilerin ortak eseri olmasını gönülden arzu ederdik. Ancak bu süreç AK Parti ve MHP tarafından yönetilmiştir. MHP'nin bu yönde gösterdiği irade, 16 Nisan'a giden yolu açmıştır. Türkiye, 2019'da Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçecektir. Yeni sistemin en önemli özelliklerinden biri yasama, yürütme ve yargı arasındaki ilişkileri netleştirmiş olmasıdır. Şimdi uyum yasaları başta olmak üzere, yeni sistemin sağlıklı hayata geçmesini sağlayacak düzenlemeler üzerinde çalışılmaya başlanması gerekiyor. 2019'dan önce hazırlıkları bitirmiş olmalıyız.

IKBY'NİN GAYRİMEŞRU REFERANDUMU: Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki referandumun bir karşılığı yoktur. Kuzey Irak Yönetimi yaptığı yanlıştan dönme erdemini gösterdiğinde, Türkiye kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir. Sınırlarımızın hemen başında, hem Irak halkı, hem de Türkiye başta olmak üzere çevre ülkeler için daimi tehdit oluşturacak bir fitne kuyusu kazılmasına göz yumamayız. Bizim bir Türkmen kenti olduğunu çok iyi bildiğimiz Kerkük üzerinden ülkemizin tehdit edilmesine asla tahammül edemeyiz, bunun hesabını da mutlaka sorarız.

Meclis'te sürpriz görüşme

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın daveti ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, yüksek yargı organlarının başkanları, bakan ve milletvekillerinin katıldığı bir görüşme gerçekleşti. Kahraman'ın makam odasındaki görüşmeye MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı. Kahraman, gazetecilerin görüşmeye ilişkin sorularını yanıtlarken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da çağırdıklarını, randevusu olduğu için katılmadığı mesajı verdi. CHP kanadı ise kendilerine böyle bir davet gelmediğini savundu.

Terör ne zaman biterse OHAL o zaman biter

PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerine karşı verilen mücadelenin daha çok birlik ve beraberlik gerektirdiğini söyleyen Erdoğan, "Son dönemde olağanüstü hal uygulamasına yönelik bir takım nitelemeler var ki gerçekten kabul edilebilir değil. Türkiye'nin, darbe teşebbüsü ve terör örgütlerinin saldırıları gibi gerçekten olağanüstü tehditlerle karşı karşıya bulunduğunu kim inkar edebilir? Olağanüstü tehditler olağanüstü tedbirler gerektirir.
Bugüne kadar, terör örgütleri ve mensupları dışında, olağanüstü halden zarar gören hiç kimse olmamıştır. Terörle mücadelede duyulan ihtiyaç ortadan kalktığında, elbette olağanüstü hal de sona erecektir" dedi.

'Bisiklet sporuna desteği sürdüreceğiz'

53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu tanıtım toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Devlet olarak altyapı imkanlarından, sporcularımızın desteklenmesine, uluslararası organizasyonlardan tanıtıma kadar sporun gelişmesi ve yaygınlaşması için gayret sarf ediyoruz. Bu desteği devam ettireceğiz" dedi.

Erdoğan’dan Çİfte rest haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN