• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

‘İleri adım atmakta tereddüt etmeyiz’

‘İleri adım atmakta tereddüt etmeyiz’

03.10.2017, 15:28 Güncelleme Tarihi: 03.10.2017, 23:57

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Melih Gökçek'in istifasının istendiği iddiasına ilişkin, "Şu anda böyle bir şey önümüzde yok ama bundan sonra da olmayacağı anlamına kesinlikle gelmez. Çünkü bir değişimi dönüşümü biz seçime kadar yaşayacağız." dedi

Meclis'te partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Irak'taki referandumun bölgenin bağrına yeni bir hançer saplama girişimi olduğunu söyledi. Erdoğan, "Biz bu krizde şimdilik sadece ambargolarla yetiniyoruz. Ama eğer kendilerine gelmezlerse gelişmelere göre daha ileri adım atmakta tereddüt etmeyiz" dedi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.
Erdoğan, özetle şöyle dedi:

HANÇER SAPLAMA GİRİŞİMİ: 1000 yıldır bu coğrafyada bizi yok etmek için sayısız teşebbüs oldu. Bizi tehdit edenlerin, kefen biçenlerin, sırtımızdan hançerlemeye kalkanların şimdi esamesi okunmuyor. Biz tüm samimiyetimizle ikaz görevimizi yerine getiriyoruz. Burada bir kez daha tekrarlıyorum.
Kuzey Irak'ta yaşanan referandum krizi bölgemizin bağrına yeni bir hançer saplama girişimidir. Mesele Kürtlerin hakları meselesi değildir, tam tersine mesele Kürtlerle Arapları, Türkmenleri, diğer grupları ve çevredeki ülkeleri sonu gelmez bir kavga, çatışma, hesaplaşma sürecine itmek isteyenlerin oyununa düşüp düşmeme meselesidir. Etnik hırçınlıklar ve mezhebi husumetler üzerinden yanı başımızda kazılan, ateşini kin ve nefretin beslediği bu çukura izin veremeyiz. Irak tek başına Kürdün, Türkmenin, Arabın değildir. Kardeşlik iklimi içinde ortak bir gelecek inşaa edilmesi gereken bir yerdir.
asla taviz vermeyiz

TEREDDÜT ETMEYİZ: Bölgede yaşanan krizi suhuletle çözmek için her yolu denedik, deneyeceğiz. Devlet olmanın gerektirdiği vakardan asla taviz vermeyeceğiz. Şimdilik sadece ambargolarla yetiniyoruz. Ama eğer kendilerine gelmezlerse daha ileri adım atmakta tereddüt etmeyiz. Kuzey Irak yönetiminin aklını başına devşirmesini umut ediyoruz. Bu kapı tamamen kapanmadan uzatılacak her eli tutmaya hazır olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyorum.

DAĞILIRSAK YOK EDİLİRİZ: Irak ve Suriye krizlerinin ülkemize yansımasıyla ilgili gelişmelerin üstesinden geleceğiz. Hep birlikte Türkiye olacağız. Başka çaremiz yok. Çünkü dağılırsak yok ediliriz. Devir ne köken, ne cemaat, ne hizip hesabı yapma devridir. Beton gibi sapasağlam olmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Birleşeceğiz, bütünleşeceğiz, kenetleneceğiz ve hedeflerimize yürüyeceğiz. Kalbi kayan varsa onların da gönlünü kazanacağız. Artık bizim terör örgütlerine, fitnecilere kaptıracak tek bir kardeşimiz olamaz. Çünkü bölücü örgütün saldırılarında yeteri kadar insanı kaybettik. FETÖ gibi bir kanser hücresi, ülkemizi saran ihanet çetesine insanımızı kaptırdık.

Yastık altını ekonomiye kazandırın

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası uygulamasını çok değerli bulduğunu ifade eden ve yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması çağrısında bulunan Erdoğan, yüksek faizlerle ilgili de, "Faiz düşerse enflasyon düşer. Faizdeki düşüş hala istenen noktada değil, düşüş sağlanmaması durumunda birçok musibet Türkiye'yi bekliyor. Şu andaki anlayış ters orantılıdır. Göreve geldiğimizde faiz yüzde 63'tü, aşağı çektikçe enflasyon da düştü. Uluslararası şirketlerle yerli şirketlerin işbirliğine gitmesini sağlamalı ve devlet desteği vermeliyiz. Gereken potansiyele fazlasıyla sahibiz" dedi. Erdoğan, tartışmalı MTV zammıyla ilgili ise, "Ortaya çıkan yükü doğru hesaplayarak millete bunu en başta izah etmemiz, elde edilen kaynağı nereye kullanacağımıza ikna etmek şartıyla tabii ki bunu yapabiliriz. Aksi takdirde ben yaptım oldu anlayışına her konuda olduğu gibi ekonomi politikalarında da yer yoktur" ifadelerini kullandı.

'Şu anda öyle bir şey yok

Basında yer alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istifa edeceği iddialarını da yanıtlayan Erdoğan, "Partimizin, herhangi bir birim belediye başkanları olur, il başkanları olur vesaire... Bu süreçte böyle gelişmeler olabilir. Şu anda böyle bir şey önümüzde yok ama bundan sonra da olmayacağı anlamına kesinlikle gelmez. Çünkü bir değişimi dönüşümü biz seçime kadar yaşıyoruz, yaşayacağız ve o metal yorgunluğu dediğim konu, tüm bunları kapsayan bir konuydu" diye konuştu.

‘İleri adım atmakta tereddüt etmeyiz’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN