‘Hava sahasını da sınırı da kapatıyoruz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gayrimeşru referandum yapan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’yle ilgili net konuştu. Erdoğan Barzani’ye, “Şimdi hava sahaları kapatılacak, uçuşlar zaten yasak. Yakında sınırlar da kapatılacak. Nasıl girişini çıkışını yapacaksın?” diye seslendi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Doğu ve Güneydoğu'dan kanaat önderleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye'nin kuzeyinde hemen yanı başımızda tüm ikazlarımıza rağmen oluşturulmaya çalışılan terör kantonları bölgemiz için düşünülen planın parçasıdır.
Suriye'de ve Irak'ta oynanan bölme, parçalama, etnik ve mezhebi kışkırtma oyunlarının amacı, Türkiye'yi güneyden kuşatmaktır. Allah'ın izniyle diğer saldırıları nasıl boşa çıkardıysak bu oyunu da bozacağız, şüphem yok" dedi. Erdoğan, şöyle devam etti:

EN BÜYÜK ENGEL GÜÇLÜ TÜRKİYE: Biz geçmişteki hataların tekrarlanmaması için çalışıyoruz. Bölgedeki kanlı senaryonun önündeki en büyük engel Türkiye. Güçlü Türkiye bölgesel huzur ve güvenin istikrarı demek. Biz ülkemize çizilen sınırlara eyvallah demediğimiz, üzerimize giydirilen deli gömleğini yırttığımız için hedefiz.

SINIRLAR DA KAPATILACAK: Kuzey Irak'ta referandum denilen olay bir sebeptir. Netice bundan sonrasıdır. Bir tarafta İran, bir tarafta Türkiye, bir tarafta Irak, bir tarafta Suriye ne yapacaksın? Nereye gideceksin? Şimdi hava sahaları da kapatılacak, uçuşlar zaten yasaklandı. Kim gelecek, nasıl gideceksin? Yakında sınırlar da kapatılacak. Nasıl girişini çıkışını yapacaksın? Bir devleti yöneten böyle bir şey düşünebilir mi? Duygusal olarak kendini tatmin etmek için böyle bir adım atılır mı? Memurunun maaşını ödeyemiyordun bize geldin. Maalesef orada yaşayan herkese ciddi bir fatura kesti.

TEPKİMİZİN KÜRTLERLE İLGİSİ YOK: Biz mazluma bakarken Türk Kürt Çerkez görmüyoruz. Sadece insan görüyoruz. Ülkemizle beraber bölgemizde barış ve esenlik istiyoruz. Türkiye'nin referanduma karşı koyduğu tepkinin Kürtlerle ilgisi yok. Bizim tepkimiz Irak'ın birliğe ihtiyacı olduğu bir dönemde ülkemize danışılmadan böyle bir teşebbüste bulunulmasınadır. Bu Irak'ın toprak bütünlüğüne ihanettir. Kararın yanlışlığına dair ikazlarımız mevcut yönetim tarafından dikkate alınmamıştır. Yaptım oldu diye bir şey yok. Boşta kalırsın. Bu girişim ne bölgedeki Kürt kardeşlerimizin ne de diğer unsurların hayrına olamaz. Amaç sürekli kanatılacak bir yara açmak.

TERÖRİSTLERE NEFES YOK: PKK neyse FETÖ odur. DHKP-C neyse diğerleri de aynıdır. Teröre destek veren hiç kimse bu ülkenin ekmeğini yemeyi hak etmiyor demektir. Bu topraklarda tek bir terörist kalmayıncaya kadar mücadele sürecek.