• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Dünyaya anlamlı mesaj

Dünyaya anlamlı mesaj

6.10.2017 23:36 , Güncelleme Tarihi: 7.10.2017 01:44

Ankara’da bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Venezuela Devlet Başkanı Maduro, darbe karşıtı ortak mesaj verdi. Konuşmasında dış müdahalelere karşı tepkisini dile getirip, “Halkın iradesi üzerine güç yoktur” diyen Erdoğan, basın toplantısını “Dünya 5’ten büyüktür” sözleriyle bitirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Ankara'ya gelen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşıladı. İki liderin baş başa ve heyetler arası görüşmesinin ardından ortak sivil havacılık, kültürturizm, gıda-tarım, ticaret, güvenlik işbirliği başlıklarında 5 önemli anlaşmaya imza atıldı. Erdoğan, iki ülke işadamlarının katılımıyla bir iş forumu düzenlendiğini belirterek, görüşmelerde enerji ve ticarette atılacak adımların değerlendirildiğini söyledi.

YALNIZ BIRAKMADIK

üzenlenen ortak basın toplantısında birçok havayolu şirketinin Venezuela'ya seferleri durduğunu anımsatan Erdoğan, "THY Venezuella halkını yalnız bırakmadı. Uçuşların daha etkin hale gelmesi için değerli dostumdan bazı taleplerim oldu" dedi. Erdoğan, Karakas'ta Türkiye'nin geleneksel mimarisini yansıtan bir eser inşa edileceğini belirterek, "Sayın Maduro ile daha önceki görüşmelerimizde bizden bir cami yapmamızı istemişti.
Şimdi gerekli adımı atıyoruz. Kendileri de destek verecek" dedi. Venezuela'ya ilk büyükelçi atanmasının 65. yıldönümü olduğunu kaydeden Erdoğan, "Diplomatik misyon sayısını 15'e çıkaracağız. Tüm Latin dostlarımızın barış içinde yaşamasını arzu ediyoruz ve dış müdahalelerin doğru olmadığını söylüyoruz. Halk iradesinin üstünde bir güç olmadığına inanıyoruz. Temennimiz Venezuela'da yaşanan sorunların çözüme kavuşmasıdır. Türkiye desteğe hazır" diye konuştu.

VENEZUELA BAŞKANI'INDAN YENİ BİR DÖNEM VURGUSU

Venezuela Devlet Başkanı Maduro da, Türkiye ile ilişkilerin olağanüstü olduğunu ve yeni bir döneme girdiğini belirterek, "İlişkilerimizi geliştirmek için güzel bir işbirliği oluşturduk. Yeni bir dönem olacak. Siyasi ve diplomatik ilişkilerimiz olağanüstü. Biz dünyanın yeni dönemini çiziyoruz. Çok kutuplu çok merkezli. Hepimizin yer bulacağı bir dünya, bütün dinlerin değer gördüğü bir dünya. Yeni bir devlet çiziyoruz" dedi. Maduro, şöyle devam etti: "60 yıl boyunca ortak vizyon geliştirmede biraz geri kalmıştık. Bu noktada çok hayati bir adım attık. Bugün 5 anlaşma imzaladık. Bunlar da yeni vizyonumuzun ilk ilerlemesi. Her türlü suç için uluslararası anlaşmalar imzaladık. Biz Türkiye ve Venezuela ilişkilerinde yeni bir çağ açmak istiyoruz. Biz farklı bir dünyaya inanıyoruz. Daha iyi bir dünyaya inanıyoruz. Bu sadece mümkün değil, gerekli. Sayın Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Bu toplantılarla tamamen başarıya imza attık."

Dünyaya anlamlı mesaj haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN