• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Büyükelçiye diplomasi dersi

Büyükelçiye diplomasi dersi

10.10.2017, 21:23 Güncelleme Tarihi: 10.10.2017, 23:59

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize sorununun mimarı olarak gösterdiği ABD Büyükelçisi John Bass’a Sırbistan’da tepki gösterdi. Bass’ın veda ziyaretini kabul etmediğini söyleyen Erdoğan, “Çünkü kendisini ABD’nin Türkiye’deki bir temsilcisi olarak görmüyoruz” dedi

Önceki gün Ukrayna'yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün de Sırbistan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.
Erdoğan'ı karşılamak için Bakanlar Kurulu üyeleriyle önceki gece havalimanına gelen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, dün de Erdoğan'ı Sırbistan Sarayı'nda resmi törenle karşıladı. Törenin ardından baş başa ve heyetler arası görüşmeler yapan iki lider daha sonra basın mensuplarına ortak açıklamalarda bulundu. Buradaki konuşmasında ABD ile yaşanan vize krizini değerlendiren Erdoğan, şöyle konuştu:

SORUNU BİZ BAŞLATMADIK: Bu sorunu biz başlatmadık. Sorunun faili ABD'nin ta kendisidir. Üst düzey yöneticilerin özellikle Dışişleri Bakanımızla herhangi bir görüşme yapmamasını yadırgıyorum.

BİR DAKİKA TUTMAMALI: Ankara'daki bir büyükelçinin kalkıp da böyle bir karar alması, daha sonra da ben bunu devletim adına aldım demesi düşündürücüdür.
Eğer durum böyleyse o zaman zaten Amerika'daki üst düzey yönetimlerle bizim konuşacak hiçbir şeyimiz yok. Ama durum böyle değilse Amerikan üst yönetiminin bu büyükelçiyi orada bir dakika tutmaması gerekir. Sen Türkiye Amerika ilişkilerini nasıl bozarsın, sana böyle bir yetkiyi kim verdi' demeleri gerekir.
Benim büyükelçim böyle bir şey yapsa biz bir saat tutmayız.

BİR ŞEYLER DÖNÜYOR: FETÖ terör örgütüyle ilgili diplomatik hiçbir yetkisi olmayan Amerikan Konsolosluğu'ndaki bir Türk vatandaşının FETÖ ile ilişkisinin tespit edilmesi ve bunu Türk polisinin belgelemesi, bunun neticesinde bu kişinin tutuklanmış olması, tutuklandıktan sonra içerde ikinci bir kişinin daha aynen bu noktada olduğunun bildirilmesi, bütün bunlar bir defa İstanbul Başkonsolosluğu'nda bir şeyler döndüğünü gösteriyor.

AJANLARA MÜSAADE EDİLMEZ: Bu ajanlar Amerikan Başkonsolosluğu'na nasıl sızdı? Bunun üzerinde durulması lazım. Hiçbir devlet kendisini içerden tehdit edecek bu tür ajanlara müsaade etmez. Türkiye kabile devleti değil. Bir devlet deneyimi, tecrübesi var. Dolayısıyla böyle bir şeye bizim müsaade etmemiz mümkün değildir.

TEMSİLCİ OLARAK GÖRMÜYORUZ: Nitekim veda ziyaretlerinde bulunuyor bu büyükelçi. Şu anda da bu büyükelçinin veda ziyaretlerini gerek bakanlarımız, gerek Parlamento Başkanımız, gerekse şahsım kabul etmedik. Çünkü onu ABD'nin Türkiye'deki temsilcisi olarak görmüyoruz.
Bunu da çok açıkça söyleyeyim.

KANAL İSTANBUL İÇİN TARİH VERDİ

Sırbistan temasları kapsamında Türkiye-Sırbistan İş Forumu'na da katılan Erdoğan, Kanal İstanbul için tarih verdi. Erdoğan projenin temelinin bu yıl sonu veya 2018 başı gibi atılacağını söyledi.

SIRBİSTAN'A FETÖ TEŞEKKÜRÜ

FETÖ ile mücadelede Sırbistan'a teşekkür eden Erdoğan, "Terör örgütlerine karşı uluslararası işbirliği, mutabakat çok büyük önem arz ediyor. Bu alanda yapılacak işbirliği ülkelerin refahını, huzurunu sağlayacaktır. İç barışımızı terörle mücadeledeki dayanışmayla yürütmeliyiz. Bu uluslararası mutabakat çok büyük önem arz ediyor" dedi. Sırbistan Cumhurbaşkanının gece 24.00'te kendisini Bakanlar Kurulu'nun tüm üyeleriyle birlikte Nikola Tesla Havalimanı'nda karşıladığını da hatırlatan Erdoğan, Değerli dostum Vucic kabineyi dün gece saat 24'te havalimana getirmişti.
Aslında biz ilk kabine toplantısını orada yaptık. Bundan dolayı mutluluğumu kendisiyle paylaşmak isterim. Bu aramızdaki muhabbetin ne denli derin olduğunu gösteriyor" dedi. Vucic ise, "Gece yarısına kadar sizi beklemek bizim için kesinlikle sorun olmadı. Sık sık gelin. Biz sizi burada dost olarak bekleriz" dedi.

KONSOLOSLUK KRİZİNDE BİR GÖZALTI DAHA

Türkiye ile ABD arasında vize krizine neden olan kripto FETÖ'cü Metin Topuz'un ifadeleri sonrası hakkında gözaltı kararı verilen ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi M.C.'nin eşi ve oğlunun önceki gün Amasya'da gözaltına alınmasının ardından bir gözaltı kararı daha verildi. Konsolosluktan çıkmayan M.C.'nin kızının da gözaltına alındığı öğrenildi.

'İLİŞKİLERİN DÜZELMESİ TÜRKİYE'NİN TAVRINA BAĞLI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sarah Sanders, Türkiye ile yaşanan vize krizi ile ilgili olarak "İlişkilerin düzelmesi Türkiye'nin tavrına bağlıdır" dedi. Sanders, "Diplomatik misyon çalışanımızın tutuklanmasından dolayı hayal kırıklığına uğradık. Türkiye'nin kararı bizi derinden rahatsız etti" ifadelerini kullandı. "Bu karar, elçimizin tek başına aldığı bir karar değildir" diyen Dışişleri Sözcüsü Sanders, sözlerini şöyle sürdürdü: "Karar Beyaz Saray ve Dışişleri ile koordineli bir şeklide alındı."

​Öte yandan, iki ülke arasında vize krizine neden olan kripto FETÖ'cü Metin Topuz'un ifadeleri sonrası hakkında gözaltı kararı verilen ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi M.C'nin eşi ve oğlunun ardından kızının da gözaltına alındığı öğrenildi.

Büyükelçiye diplomasi dersi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN