• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Tek bassına kaldı

Tek bassına kaldı

11.10.2017, 22:07 Güncelleme Tarihi: 12.10.2017, 00:00

Hafta sonu Türkiye’den ayrılacak olan ABD Büyükelçisi John Bass, önceki gece elçilikte verdiği veda yemeğinde yalnız kaldı. Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizinin mimarı olan Bass’ın davetine iktidar, asker ve bürokrasi temsilcilerinin yanı sıra muhalefetten de kimse katılmadı

Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizinin baş aktörü ABD Büyükelçisi John Bass'ın verdiği veda davetine siyaset, askeri ve bürokrasi dünyasından kimse katılmadı. ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass dün gece Çankaya'daki büyükelçilik konutunda bir veda daveti verdi. Davete siyaset, asker ve bürokrasi dünyasından kimse katılmadı. Sadece iktidar cephesinden değil muhalif siyasetçilerden de kimse davete icabet etmedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile önceki gün yaptığı basın toplantısında, "ABD Büyükelçisi, veda ziyaretinde bulunuyor, bu büyükelçinin ziyaretini kabul etmedik, etmiyoruz. Biz onu ABD'nin Türkiye'deki temsilcisi olarak görmüyoruz" diye bir açıklama yapmıştı.

'SAKLANAN KİMSE YOK'

Öte yandan dün sabah saatlerinde diplomasi muhabirleri ile ABD Büyükelçiliği Konutu'nda bir araya gelen Büyükelçi Bass, hakkında tutuklama kararı verilen ve elçilikte tutulduğu iddia edilen ABD Büyükelçiliği çalışanı M.C. ile ilgili konuştu. ABD misyonlarımızda saklanan kimse olmadığını ve kimseyi yargıdan kaçırmadıklarını iddia eden Bass, tutuklanan elçilik çalışanı Metin Topuz'la ilgili olarak ise "Topuz, Organize Suçlar ve Uyuşturucu ile Mücadele Departmanı'nda çalışıyordu. Sayesinde birçok uyuşturucu kaçakçısı yakalandı. Onun neden tutuklandığına ilişkin ise hala yanıt alamadık. Temaslar sürüyor" dedi. Bass, Türkiye ile vize hizmetlerini durdurma kararının da ABD hükümeti tarafından alındığını tekrarladı. Konuşmasında ABD'nin Türkiye'nin sınırlarını değişmesini istemediğini, Kuzey Irak'ta muhtemel bir Kürt devleti ve terör koridorunu desteklemediğini iddia eden ABD'li büyükelçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisiyle ilgili yaptığı açıklamalar için ise, "saygı duyuyoruz" ifadesini kullandı.

Tek bassına kaldı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN