• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

TEOG yerine mahalli yerleştirme

TEOG yerine mahalli yerleştirme

05.11.2017, 12:16 Güncelleme Tarihi: 05.11.2017, 20:27

Herkes evine en yakın okula gidebilecek
En iyi 600 okul sınavla öğrenci alacak
İsteyen öğrenciler sınava girecek
İstemeyenler ise evinin yakınında istediği 5 okuldan birine kayıt yaptıracak
Kayıtlar Temmuz ayında bitmiş olacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG yerine liseye yerleştirmede uygulanacak yeni modeli açıkladı. En stressiz, sade, basit ve anlaşılır liseye geçiş dönemi olarak adlandıran yeni modelde isteyen evine en yakın okula sınavsız gidecek. En nitelikli 600 okul için sınav yapılacak. Sınava isteyen girecek istemeyen girmeyecek.
Milli Eğitim Bakanı, liseye geçişte yeni sistemi açıkladı. Bakan yeni sistemin adını, "Velinin isteğine bağlı sınavsız mahalli yerleştirme sistemi" olarak özetledi. Kısa adının ise 'Liseye Kayıt Sistemi' olabileceğini belirtti.

EVİNE EN YAKIN OKULA KAYIT

Ortaokul 8'inci sınıftaki 1.2 milyon öğrencinin yüzde 92'si adresine en yakın okula yerleştirilecek. Öğrenci evine en yakın okullar arasında 5 tercih yapacak. Öğrencinin tercih ettiği 5 okuldan birine kaydı merkezi olarak bakanlıktan yapılacak.
Böylelikle okul müdürlerinin keyfi uygulaması söz konusu olmayacak.
Aynı okulda kontenjandan daha yüksek talep olursa okul başarı puanı yüksek olan öğrenciye öncelik tanınacak.
Türkiye'nin en iyi ve en çok talep gören, en yüksek puanla öğrenci alan fen liseleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, İmam Hatip Liseleri, Proje Okulları için 'Nitelikli Okul Sınavı' yapılacak. Yaklaşık sayısı 600 olan ve 100 bine yakın kontenjana sahip bu okulların sınavına isteyen tüm öğrenciler herhangi bir şarta bağlı olmaksızın katılabilecek.
Öğrenciler puanlarına göre ve yine puanına uygun istediği 5 okula kayıt yaptıracak. Kazanan öğrenciler ister ilinde, ister il dışında bir okulda okuma şansına sahip olacak.
Nitelikli okulların listesini MEB, Mayıs ayı içerisinde duyuracak.
O okullara gitmek isteyen öğrenciler sınava girecek.
Sınav Haziran ayının ilk hafta sonu gerçekleşecek. Yeni sistemin ilk sınavı 2 Haziran 2018'de uygulanacak.
Sınav öğrencilerin kendi okulu ve kendi sınıfında olacak. Sınav tek oturum olacak. Sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümde gerçekleşecek.

60 SORU 90 DAKİKA

Sınavda 60 soru sorulacak ve 90 dakika süre verilecek. Sınav soruları ağırlıklı 8'inci sınıf olmak üzere 6 ve 7'inci sınıfın tüm derslerinden, müfredatın tamamından ve hedeflenen tüm kazanımları kapsayacak. Sınav test usulü, çoktan seçmeli şıklarla gerçekleşecek.
Açık uçlu soru olmayacak.

SONUÇLAR HAZİRAN'DA

MEB eğitim öğretim dönemi bittikten sonra Haziran ayının ikinci haftasında sınava giren ve girmeyen tüm öğrencilere gitmek istedikleri okulla ilgili bir internetten kayıt başvuru formu gönderecek. Sınava girmeyen öğrenciler mahallelerine en yakın gitmek istedikleri okul türüne (düz lise, meslek lisesi, imam hatip) göre 5 tercihte bulunacak. Sınav sonuçları Haziran ayı içerisinde açıklanacak.

AYNI ANDA DUYURU

Sınava giren ve kazanan öğrenciler de sınavla öğrenci alan okullar arasında 5 tercihte bulunacak. MEB, tüm öğrencilerin tercihleri doğrultusunda Temmuz ayı içerisinde yapılan tercihleri ve isteklere göre öğrencilerin hepsinin bir okula kaydını duyuracak.
Sınava giren ve girmeyen öğrencilerin yerleştirme duyurusu aynı anda yapılacak. Sınava girip kazanamayan öğrenciler de girmeyen öğrenciler gibi evlerine en yakın okullar arasından istedikleri tercihleri yapabilecek.
Sınavla öğrenci alan özel okullar isterlerse kendi sınavlarıyla öğrenci alabilecek. İsteyen okullar MEB'in sınavını da kullanabilecek.
Yeni sistemde, geçtiğimiz yıl TEOG ile okullara yerleştirilmiş öğrenciler nakil ile değişiklik yapmasına izin verilmeyecek. Yeni uygulama sadece 8'inci sınıftan 9'uncu sınıfa geçen öğrencilere uygulanacak.

TEOG NEDEN DEĞİŞTİ?

Bakan Yılmaz, TEOG'un bugüne kadar yapılan modellerin en iyisi olmasına rağmen kamuoyunda bazı olumsuz algılara sebep olduğu için onun yerine daha basit, sade, anlaşır ve stressiz bir modeli getirdiklerini söyledi. Bakan Yılmaz, TEOG'un dezavantajlarını şöyle sıraladı:

TEOG; öğrenciyi etüt merkezi ve özel derse yönlendirdi.

TEOG'un yapıldığı günlerde, diğer sınıftaki öğrencilerin eğitim-öğretimi aksadı.

Ortaöğretim başarı puanının etkisi nedeniyle özel okullar puanı cömert kullandı, haksızlık oldu.

TEOG'a giren 8'inci sınıf öğrencileri sosyal, sportif ve kültürel etkinliklere katılmıyor.

Sınav 8'inci sınıfta ama öğrenci 6'ıncı sınıftan itibaren sınava hazırlanıyor.

Evine yakın okulu 1 puanla kaybeden öğrenci evinden uzak okula gitmek zorunda kalıyor.

2018 YILINDA 20 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK

Bakan Yılmaz, öğretmen atamalarına ilişkin de "Bütçe geçtikten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Başbakanımızın da olduğu bir heyette, talebimizi sunacağız.
Onlar, Türkiye'nin durumuna, bütçenin durumuna bakacaklar. Gelecek yıl da biraz aşağı, biraz yukarı olabilir ama 20 bine yakın öğretmeni de 2018'de eğitim ailemize katacağız. Duyuruları Şubat'ta başlatıyoruz, sınavları Mayıs gibi yapıyoruz, Ağustos gibi de göreve başlatıyoruz" dedi.

SAFURE CANTÜRK

TEOG yerine mahalli yerleştirme haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN