• BIST
    %0.89
    78.384,78
    EURO
    -%0.86
    4,4760
    USD
    %0.66
    3,8608
    GBP
    %0.66
    3,8608
    CHF
    %0.66
    3,8608
    JPY
    %0.66
    3,8608
  • 25°C

‘Bebeklerin ulaşım hakkı engellenemez’

‘Bebeklerin ulaşım hakkı engellenemez’

05.11.2017, 19:02 Güncelleme Tarihi: 05.11.2017, 23:17

Manisa’nın şehir içi toplu ulaşımında bebek arabalarının açık şekilde alınmasının yasaklanması tepki çekti. Karara tepki gösteren anneler, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda eylem yaparak, “Bebek arabama dokunma” dedi

Manisa'da şehir içi toplu ulaşım araçlarında uygulanmaya başlanılan bebek arabalarının açık halde alınma yasağı üzerine anneler tepki gösterdi. Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) kararı, çocuk sahibi kadınlarla halk otobüsü şoförlerini karşı karşıya getirdi. Sosyal medya üzerinden örgütlenen anneler, bebekleriyle birlikte 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda eylem yaptı.

'EVDE Mİ OTURALIM?'

Anneler çocukların eline de 'Ulaşım hakkımız engellenemez' yazılı pankartları verdi. Kadınlar ellerinde ' Bebek arabama dokunma', 'Çocuk doğurdum diye evde mi oturalım', 'Halktan biriyim halk otobüsüne binerim' yazılı pankartları taşıdı.

'ÜÇ KOL GEREKİYOR'

Anneler adına açıklama yapan Raziye Aktürk, bir süredir bebek arabası açık halde halk otobüsüne binmenin yasak olduğunu belirterek, "Bu karara göre bebek arabasıyla halk otobüsüne binecek olan kişi üstün yetenekli olmalı. Aynı anda hem bebeği, hem bebeğin çantasını, hem de bebek arabasını kapatıp elinde tutarak otobüse binmeli. Bütün bunlar için en az üç kol gerekiyor. Bu karara gerekçe olarak bebek arabalarının engellilerin otobüste yer bulmasını engellediği öne sürülmüş. Oysa bu karar genç, yaşlı, hamile, engelli hepimizin güvenli seyahat etmesine engel oluyor" diye konuştu.

Sefer sayıları artırılarak herkesin güvenli şekilde otobüslere binmesinin sağlanabileceğini dile getiren Aktürk, "Bu yasak 'Kadınlar üç çocuk, beş çocuk doğursun ama sokağa çıkmasın' demek. Bu yasak balık istifi gibi toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kalan anne ve babaların canı çıksın demek. Bu uygulamaya bir an önce son verilmeli. Yasaktan vazgeçilip çözümler üretilinceye kadar mücadelemiz sürecek" açıklamasını yaptı.

Ardından 'Ulaşım hakkımız engellenemez' sloganları atan anneler, meydandan ayrıldı.

CÜNEYT HASÇELİK

‘Bebeklerin ulaşım hakkı engellenemez’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN