• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Isınmada tasarruf kullanıcının elinde

Isınmada tasarruf kullanıcının elinde

05.11.2017, 18:30 Güncelleme Tarihi: 05.11.2017, 23:19

Havaların soğumasıyla birlikte ısınmak için doğalgaz, odun-kömür ve klima kullanımı başladı. Uzmanlar hangi ısınma yöntemi seçilirse seçilsin, kurallara dikkat edildiği takdirde ısınmada tasarrufun mümkün olduğunu belirtiyor

ÇARŞI PAZAR - KADİR KEMALOĞLU

Türkiye'nin batı bölgelerinde de havaların soğumasıyla birlikte tüm Türkiye'de doğalgaz, kömür, odun ve klima kullanımı başladı. Son yatırımlarla birlikte Türkiye'nin neredeyse tamamına yakını doğalgaz kullanımına başlarken, odun ve kömür ile klima kullanımı önemli ölçüde düştü. Ancak hala kullanılan bu yakıtlarla birlikte, nasıl tasarruflu kullanım yapılır?
Fatura nasıl hesaplanır? Birim fiyatlar ne kadar? Sizler için araştırdık.

YOĞUŞMALI KOMBİ

Doğalgaz kullanılan evlerde ısı yalıtımı, verimli cihaz seçme, cihazı destekleyecek ekipmanların iyi seçilmesi, uygun tesisat ve tasarruf ekipmanlarına dikkat edilmesi de önemli. Doğalgazlı evlerde ısı tasarrufu için dikkat edilecek hususlar şunlar:

Yoğuşmalı kombi tercih edin.
Oda termostatı kullanın.
Peteklere termostatlı vana taktırın.
Boş olan odalardaki petekleri kapatmayın.

YALITIMA DİKKAT

Uzmanlar, yalıtımın kışın sıcaklık konforunu arttırdığı gibi yüzde 50'ye yakın tasarruf sağladığını da vurguluyor.
Yoğuşmalı kombi, minimum yüzde 15 tasarruf sağlıyor.

FATURA NE KADAR GELİR?

Doğalgaz sayacınızı düzenli olarak okuyorsanız aylık kaç metreküp gaz tükettiğinizi tahmin edebilirsiniz.
Aylık tüketim hacminizi yaklaşık olarak bilmiyorsanız, sayacınızdaki endeksi not ettikten sonra bir ay bekleyip sayaçtaki son endeksi alın. Son endeksten not ettiğiniz ilk endeksi çıkardığınızda faturada sayaçtan ölçülen hacim olarak gösterilen değeri metreküp cinsinden bulursunuz.

A SINIFI VE INVERTER

Kış mevsiminde klima kullanımı elektrik faturalarınıza elbette yansıyacaktır. Ancak doğru kullanımlarla doğalgaz faturalarınızın yarattığı etkiden daha az etki yaratacaktır.
Kış aylarında klima kullanımı için cihaz alırken A sınıfı ve inverter modeller arasından seçim yaptığınızda klimaların aylık elektrik harcaması da düşük olacaktır. Ayrıca kullanım yerini metrekaresine göre motor gücü olan klima kullanımı da enerji sarfiyatını azaltmada en önemli etkenler arasında yer alıyor.

DÜZENLİ BAKIM ŞART

Kışın klima kullanımı doğru olduğunda, bütçenizde herhangi bir yıkıma neden olmayacaktır.
Klimanızı satın alırken keşif ekiplerinden ve teknisyenlerden kullanım bilgileri alarak rahat bir kış mevsimi geçirebilirsiniz. Ekonomik ve keyifli bir klima kullanımı için:

Düzenli olarak klimanızın bakımının ve temizliğinin yapılmasına özen gösterin.

İdeal oda sıcaklığı 21-22 derecedir. 26 derece üstüne çıkmayın. Çalışma masanızın ve oturma gruplarınızın yerini iyi seçin, klimalara çok yakın durmayın.

Isı yalıtımı yaptırın. Klimalı odalarınızı havalandırmayı unutmayın.

Isınmada tasarruf kullanıcının elinde haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN