• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Fetö’cülere tam maaş

Fetö’cülere tam maaş

08.11.2017, 21:47 Güncelleme Tarihi: 08.11.2017, 23:15

15 Temmuz darbe girişiminin ardından görevden alınan bazı TSK personelinin yasaya rağmen maaşlarının kesilmediği ortaya çıktı. Yeni Asır, FETÖ’cü hainlere bu şekilde 100 milyon liradan fazla ödeme yapıldığını belgeleyen Sayıştay raporuna ulaştı

15 Temmuz hain darbe kalkışması sonrası güvenlik güçleri tarafından yapılan soruşturmalar kapsamında açığa alınarak görevden uzaklaştırılan bazı subay ve astsubayların maaşlarının yasaya rağmen kesilmediği tespit edildi.
Yeni Asır'ın ulaştığı Sayıştay Raporu'na göre FETÖ'cü asker görünümlü teröristlere yapılan hata sonucunda yaklaşık 100 milyon lira fazla ödeme yapıldığı belirlendi. Darbeci hainlerin tutuklanan ve meslekten ihraç edilene kadar geçen sürede hiçbir kesinti yapılmadan maaşlarının hepsini aldıklarının belirlendiği o raporda çarpıcı detaylar dikkat çekti.

SADECE DİSİPLİN CEZASI

Sayıştay denetçilerinin hazırladığı rapor sonrası ortaya çıkan skandal ile hainlerin maaşlarından 1/3 oranında kesinti yapılmasını emreden 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 141. maddesinin ve açığa alınan subay ve astsubayların Türk Silahlı Kuvvetlerinin 926 sayılı Personel Kanunu'nun da uygulanmadığı tespit edildi.
Ankara'da Sayıştay'ın 2016'ya ilişkin raporunda yapılan tespite göre, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrasında görevden uzaklaştırılan bazı subay ve astsubayların maaşında yasa emretmesine rağmen üçte bir oranında kesinti yapılmadığı ve maaşının tamamının ödendiği ortaya çıktı.
Yasadaki açık hükümlere rağmen bu kapsama giren personele aradan geçen sürede tam maaş ödenmeye devam edildiği, maaş kesme cezası yerine sadece disiplin cezası uygulandığı vurgulanıyor. Bu hata nedeniyle FETÖ bağlantılı subay ve astsubaylara bugüne kadar yaklaşık 100 milyon lira fazla maaş ödendiği tahmin ediliyor.

MAAŞLARININ 3'TE 2'SİNİN ÖDENMESİ GEREKİYOR

926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun 65'inci maddesinin f/2 bendinin, bu konularda atıf yaptığı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun "Görevden uzaklaştırılan veya görevinden uzak kalan memurların hak ve hükümlülüğü" başlıklı 141'inci maddesinde; "Görevden uzaklaştırılan ve görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınan memurlara bu süre içinde aylıklarının üçte ikisi ödenir" kuralının uygulanması dikkat çekti. Söz konusu hükme göre, her ne gerekçe ile olursa olsun, görevden uzaklaştırılan personelden tutuklanana, meslekten ve memuriyetten ihraç edilene kadar geçen sürede, maaş tutarının 3/1 oranında kesinti yapılması gerektiği vurgulandı.

Fetö’cülere tam maaş haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN