• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Skandal ödemeye tepki yağdı

Skandal ödemeye tepki yağdı

09.11.2017, 22:24 Güncelleme Tarihi: 09.11.2017, 23:50

FATİH ŞENDİL

15 Temmuz darbe girişiminden sonra yapılan soruşturmalarla görevden uzaklaştırılan ve daha sonra meslekten ihraç edilen bazı subay ve astsubayların maaşlarını tam olarak almaya devam ettikleri şeklinde Yeni Asır'da çıkan haber ses getirdi.
Sayıştay denetçilerinin hazırladığı rapor sonrası ortaya çıkan skandal ile maaşlarından 1/3 oranında kesinti yapılmasını emreden kanun maddesinin uygulanmadığı tespit edilerek, asker görünümlü FETÖ'cü teröristlere sadece disiplin cezası uygulandığı ortaya çıkmıştı.

KESİNTİ YAPILMAMIŞ

Haberin ardından Yeni Asır'a konuşan eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok, darbe gecesi generalleri gözaltına alan kahraman binbaşı Barış Dedebağı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ve İstanbul AK Parti Milletvekili Metin Külünk, bu hatadan acilen dönülmesini ve konuyla ilgili soruşturma başlatılması gerektiğini vurguladı.
Sayıştay'ın 2016 raporuna göre, darbe girişimi sonrasında görevden uzaklaştırılan bazı subay ve astsubayların maaşında yasa emretmesine rağmen üçte bir oranında kesinti yapılmadığı ortaya çıkmıştı. Özellikle 15 Temmuz'dan sonra, görevden uzaklaştırılan subay ve astsubaylardan tutuklanıp meslekten ve memuriyetten ihraç edilene kadar geçen sürede 1/3 oranında maaş kesintisi yapılmadığı ve bu şekilde hainlere milyonlarca lira ödendiği belirlenmişti.

ASLA KABUL EDİLEMEZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ: Bu skandalı ortaya çıkartan Sayıştay görevlilerinin raporlarını ve Yeni Asır'daki haberi en kısa sürede Meclis'e taşıyacağız.
Kanunda yazılan net. Açığa alınan devlet görevlisinin maaşının 3'te 1'i kesilir. Bu hatanın düzeltilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Konunun takipçisi olacağız.

İstanbul Milletvekili Metin Külünk: Bu kabul edilebilecek bir hata değil. Kanlı bir darbe girişiminde bulunacaksın, ardından KHK ile açığa alınacaksın ve bu sadece disiplin suçu sayılacak ve maaşını tam almaya devam edeceksin.
Öyle bir dünya yok. Nasıl öğretmen, memur, doktor ve polisin maaşı kesildiyse askere de farklı muamele olamaz. Bu skandalı Meclis'e taşıyacağız.

Emekli Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok: Askeri personele yönelik bu uygulama tekrar gözden geçirilmeli.
Kanunda 657'ye tabii memurların olduğu gibi açığa alınma durumunda yasa ne diyorsa aynısı TSK mensupları için de geçerli olmalı.

Emekli binbaşı Barış Dedebağı: Asker görünümlü FETÖ'cü teröristlere TSK'nın 6413 sayılı Disiplin Kanunu uygulanarak maaşları kesilmek yerine disiplin cezası verildiği haberini Yeni Asır'dan okuduğunu belirten 15 Temmuz kanlı darbe kalkışmasının kahramanlarından Barış Dedebağı'da 'Yapılanın tamamen büyük bir hata olduğunu ve bu hatanın düzeltilmesi için herkesin taşın altına elinin koyması gerektiğini belirtti.

'HAİNLERE TAM MAAŞ' haberini okumak için tıklayınız.

Skandal ödemeye tepki yağdı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN