• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Standart aranıyor

Standart aranıyor

11.11.2017, 17:38 Güncelleme Tarihi: 11.11.2017, 22:16

Yeniden düzenleme getirilecek ‘araçlarda cam filmi yasağı’yla ilgili iki gelişme ortaya çıktı. Teknoloji Bakanı Özlü, “Cam filmine ‘görüntü almaya engel olmayacak şekilde’ bir kriter getirilecek” dedi. Hukukçular ise ceza kesilen sürücülere itiraz hakkı yolunun açıldığını söyledi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, son günlerde gündemi en çok meşgul eden araçlarda cam filmi yasağına ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da yasakla ilgili yeniden düzenleme yapılması talimatı vermesinin ardından yapılacak çalışmaları anlatan Bakan Özlü şunları söyledi:

EMNİYET'İN TALEBİ

"Emniyet Genel Müdürlüğümüz ile geçen yıl bir çalışma yaptık.
Görüşmelerimizde emniyetimiz 'cam filmi kalabilir' dedi.
Buna göre bir yönetmelik hazırlayıp yayınladık. Geçiş süreci olarak 26 Ekim 2016'yı belirledik.
Bu yıl emniyetimizden bize gelen talepte cam filminin kaldırılması istendi. Bunun üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü ile 3 ay boyunca görüşmeler yaptık.
Kaldırılmasında ısrarcılardı ve birkaç örnek de verdiler, Reina saldırısı gibi. Bir terör hadisesi sonrasında teröristlerin cam filmi olan araçla kaçabileceğini söylediler. Biz de Emniyetimizin talebine uyduk. Bakanlığımız AB'ye uyum yasaları çerçevesinde cam filmi yasağının kaldırılmasından yanadır. Ama güvenlik söz konusu olunca kaygılarımız artıyor. Son olarak bu konuda ilgili bakanlıklar ve emniyet bir araya gelecek, görüntü almaya engel olmayacak şekilde bir kriter getirilecek, kritere uymayanlar sadece yasağa takılacak."

İADE EDİLEBİLECEK

Bu arada cam filmi yasağında bir gelişme daha yaşandı. Polis ekiplerince ceza kesilen sürücüler için hukukçular cezaya itiraz yolunun açık olduğunu belirtti. Cam film yasağıyla ilgili, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın talimatından sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan açıklama geldi. Bakan Soylu, 8-10 gündür ceza kesilmediğini vurgulayarak, "Cam filminde belli bir standart getirilene kadar cezai işlem yapılmayacak" dedi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 21 Ekim'de yapılan yönetmelik değişikliğiyle, araçlarda cam film tamamen yasaklanmıştı. Bu yasağın ardından polis ekipleri de denetime hız vermiş hatta ceza kesmeye başlamıştı. Ama cam filmde bir standart belirlenmesi gündeme gelince, 5 milyon araç sahibini ilgilendiren ceza uygulamasına itiraz hakkı doğdu. Hukukçular, yeni yapılacak yasal düzenlemeyle, cezai işlemle kesilen paraların sürücülere yeniden tahakkuk ettirilebileceğini söyledi.

Standart aranıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN