• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Suriye’yi en iyi biz biliriz’

‘Suriye’yi en iyi biz biliriz’

13.11.2017, 23:17

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve Rusya’nın Suriye’de askeri çözümün olamayacağına ilişkin görüşüne tepki gösterdi. Erdoğan, “Bu bölgeyi en iyi tanıyan biziz. Bazı gerçekler farklı söyleniyor ama uygulama farklı. İki ülkenin de Suriye’de hava üssü var. Madem askeri çözüm mümkün değil, o zaman çeksinler askerlerini. Dünya ahmak değil” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı'nda konuştu. Putin'le görüşmenin Suriye'de özellikle İdlib ve Afrin'deki son durum açısından son derece önemli olduğunu dile getiren Erdoğan, "Bölgesel konularda fikir alışverişinde bulunacağız" diye konuştu.

OYUNU BOZMAK ŞART

Türkiye'nin bölgedeki demografik yapıyı en iyi bilen ülke olduğunu ve bölgeye 911 kilometre sınırı bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, "Fırat'ın doğusuna gitmesi gerekenler verilen sözlere rağmen gitmemiştir. Terör örgütü YPG işgalci olarak Münbiç'tedir. Merkezi yönetim Rusya ve bizler bölgeyi kontrol ediyoruz. Önemli olan yer İdlib'tir. Halep'ten göçenler İdlib'te. Orada ciddi bir yaşam sıkıntısı var. Afrin de bizim sınırlara komşu.
Orada demografik yapı içinde bize müzahir olanlar da karşı olanlar da var. Gerekli adımları atmakta kararlıyız" dedi.

DÜNYAYI ALDATMAYIN

Körfez ülkelerinin Türkiye'nin kadim dostları olduğunu söyleyen Erdoğan, "Suudi Arabistan'ın da Katar'ın da Kuveyt'in de istikrarı bizim için önemlidir.
Maalesef bir süredir bölgede kardeşi kardeşe kırdırma siyaseti izleniyor. Bunun da kimler tarafından tedavüle konulduğunu çok iyi biliyoruz. Bölgemizdeki liderlerin basiretle, ferasetle aklıselimle hareket ederek bu oyunu bozması şarttır. ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Vietnam'daki görüşmelerinin ardından yapılan açıklamada, Suriye'de askeri çözümün doğru olmadığına vurgu yapılmasına da tepki gösteren Erdoğan, "Ben bu ifadeleri anlamakta zorlanıyorum. Askeri çözüm mümkün değil deniliyor. Öbür tarafta merkezi yönetimin şu ana kadar askeri yöntemlerle öldürdüğü insan sayısı 1 milyona ulaştı. Askeri çözüm söz konusu değilse, o zaman çeksinler askerlerini. Orada Türkiye'nin askeri yok ki. Onların var. Çeksinler askerlerini, siyasi yönteme başvurulsun. Bir an önce hep birlikte orada seçime gitmenin yolları aransın. 7-8 yıl içinde bu yönteme başvuruldu mu? Dünyayı aldatma yöntemlerine gitmeyelim" dedi.

ERDOĞAN, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

"Onların olumlu yaklaşımı bize planımızı uygulama fırsatı veriyor. Bölgeyi en iyi tanıyan biziz. 15 yıldır olanı biteni biliyoruz. 7 yıllık Suriye, İran Irak olayı A'dan Z'ye biliyoruz. Irak'a Amerika'nın girmemesini söylemiştik. Dinlemediler. Obama Irak'ta kalmayacağız dedi. Ama hala varlar. Dünya ahmak değil. Bazı gerçekler farklı, uygulama farklı."

TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ ESKİ HALİNE DÖNDÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üç ülkeyi kapsayan önemli bir tura çıktı. Cumhurbaşkanı'nın, ilk durağı Rusya oldu. Soçi'de Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya gelen iki lider basına verdikleri fotoğrafın ardından ikili görüşmeye geçti. Görüşme öncesinde konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye ile Rusya'nın, Suriye krizi dahil tüm alanlarda birlikte çalıştıklarını vurgulayarak, "Yaptığımız görüşmeler, bu konuların çözümüne ilişkin olumlu bir etki yaratıyor" değerlendirmesinde bulundu. Geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminde yaşanan düşüşe işaret eden Putin, "Ancak bu yılın ilk 8 ayında ticaret hacmimiz yüzde 30'dan fazla arttı. Türkiye ile Rusya arasındaki uçak kriziyle sekteye uğrayan ilişkilerin, artık tümüyle eski haline döndüğünü söyleyebiliriz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, ziyareti için de teşekkür eden Putin, "Dediğiniz gibi Soçi, Türkiye'ye son derece yakın bir şehir" diyerek sözlerini tamamladı.

BU YIL 13 GÖRÜŞME

Basın mensuplarının görüntü almasının ardından baş başa görüşme, basına kapalı şekilde devam etti. Erdoğan ve Putin, bu yıl 13 kez telefonda görüştü, bu ziyaretle beraber beşinci kez bir araya geldi.

‘Suriye’yi en iyi biz biliriz’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN