• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Çılgın cuma fırsatçıları

Çılgın cuma fırsatçıları

24.11.2017, 20:09 Güncelleme Tarihi: 24.11.2017, 23:11

ABD’de indirimli alışveriş günü “” () çılgınlığı yaşanırken, Türkiye’de tüketicileri aldatmaya yönelen bazı firmalara vatandaşlar tepki gösterdi. Bir çok firmanın fiyatlarını yüzde 100 artırıp daha sonra yüzde 50 yaptığını dile getiren tüketiciler, insanların bu yolla kandırıldığını vurguladı

KADİR KEMALOĞLU

ABD'de vatandaşların bütün yıl sabırsızlıkla beklediği ve indirimli alışverişlerin tüm ülkeye yayıldığı "Kara Cuma" (Black Friday) satışları başlarken, Türkiye'de fırsatçılık yaparak bugüne özel tüketicileri aldatmaya yönelik fiyatlar koyan bazı firmalara vatandaşlar sosyal medyadan tepki gösterdi.
Bir çok firmanın fiyatlarını yüzde 100 artırarak daha sonra yüzde 50 indirim duyurusunda bulunduğunu dile getiren vatandaşlar, tüketicilerin kandırıldığını vurguladı.
Türkiye'de de birçok marka Kara Cuma'ya özel indirimleri ile internet mağazalarında müşterilerini bekliyor. Bir çok firma da yüzde 80'e varan indirimler gerçekleştirdiklerini öne sürdüler ancak vatandaşlar bunları belgeleriyle sosyal medyadan yayınlayarak yalanladı.

MAĞAZADA BEKLEDİLER

ABD'de her yıl kasım ayının dördüncü perşembe günü kutlanan "Şükran Günü"nü takiben gerçekleşen Kara Cuma'da satışlar bu sene yine perşembe akşamından başladı. Ülkenin en büyük perakende zinciri olan Walmart'ın New Jersey eyaletindeki mağazasında yaklaşık bin kişi satışların başlaması için yerel saatle 18.00'i (TSİ 02.00) bekledi.
Elektronik ürünler mağaza zinciri Best Buy'ın New Jersey eyaletindeki şubesinde de 700'e yakın kişi soğuk havaya rağmen mağazanın önünde sıraya girdi.
Her iki mağazanın önünde uzun kuyruklar oluşurken, indirimlerden faydalanmak isteyen tüketicilerin en çok tercih ettiği ürün televizyon oldu. Bunu oyun konsolları ile cep telefonu ve tabletler izledi. ABD Ulusal Perakendeciler Birliğine (NRF) göre, Kara Cuma'da 115 milyon kişinin alışveriş yapması bekleniyor.

VATANDAŞLAR İSYAN ETTİ

Ancak vatandaşlar indirimlerin bir kandırmaca olduğunu belirterek firmaları sosyal medya üzerinden tepki yağmuruna tuttu.
Vatandaşlar sosyal medya hesaplarından "İki gün önce 4299 TL olan ürünü dün 5498 TL' ye yükseltip bugün black friday diye tekrar 4299 TL ye indirip dev indirim diye satmak hangi ticari ahlakın ürünü, Türkiye'de Black Friday anlayışı : Fiyatları 3 katına çıkaram, yüzde 20 indirim yapam, milleti kazıklayam, zengin olam, Harbiden yüzde 80-90 indirimlerin yapıldığı Black Friday'i ülkemize getirmiş gibi yapıp, satılmayan ürünlere önce zam, sonra da % 20 indirim yapmak şerefsizliktir. 2 ay önce 160 liraya aldığım kulaklık Black Friday sayesinde % 40 indirimle 230 lira. Hemen almalıyım" ifadelerini kullandılar.

İŞTE SOSYAL MEDYADAKİ TEPKİLER

İki gün önce 4299 TL olan ürünü dün 5498 TL' ye yükseltip bugün black friday diye tekrar 4299 TL' ye indirip dev indirim diye satmak hangi ticari ahlakın ürünü anlatsana biraz.

Türkiye'de Black Friday anlayışı: Fiyatları 3 katına çıkaram,Yüzde 20 indirim yapam, milleti kazıklayam, zengin olam.

Harbiden yüzde 80-90 indirimlerin yapıldığı Black Friday'i ülkemize getirmiş gibi yapıp, satılmayan ürünlere önce zam, sonra da % 20 indirim yapmak şerefsizliktir. 2 ay önce 160 liraya aldığım kulaklık Black Friday sayesinde yüzde 40 indirimle 230 lira. Hemen almalıyım!!

Cnm siz buna black friday demişsiniz ama fiyatları 2 katına çıkarıp sonra yüzde 50 indirim yaptık diye bas bas bağırınca olmuo o black friday falan.

Normalde black friday: her şey de yüzde 50+ indirim Türkiye'de black friday: önce iki katına çıkaralım sonra yarıya indiririz.

Normalde 25 lira olan tişörtün fiyatını 79,99'a çıkarıp, black friday diye yüzde 50-60 indirim yapıyorlar sonra ovv müthiş bişey deniyor.. Bu uygulamanın Türkiye'deki karşılığı keriz avıdır..

300 liralık ayakkabıyı 800'e çıkartıp yüzde 65 indirim yapıp 280'e satmaktır.

Önce fiyatları şişirip sonra indirim yapanlar.. Bir yanlışlık olmuş olmasını çok istiyorum yoksa daha da yüzüne bakmam 900 tl'lik ürün yine 900 tl hangi ara 1100 oldu ki zaten.

NEDEN KARA CUMA DENİLDİ?

Amerika'da kasım ayının dördüncü perşembesi, Kanada'da ise ekim ayının ikinci pazartesi günü kutlanan Şükran Günü'nün ertesi sabahı Kara Cuma olarak kutlanıyor. Ciddi indirimlerle tam bir alışveriş çılgınlığı yaşanıyor. Bu uygulama ilk olarak elektronik cihazlarda başladı. Daha sonra diğer ürünlere yayıldı. O gün mağazalar çok erken saatte açılıyor, beklenenin çok daha üstünde indirimler yapılıyor. Yoğunluktan trafiğin altüst olması ve uzun kuyruklar oluşması nedeniyle bu güne 'Kara Cuma' adı verilmiş.

Çılgın cuma fırsatçıları haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN